واکنش تشکل‌های نشر به تغییرات مدیریتی در موسسه نمایشگاه‌ها

برخی تشکل‌های نشر با صدور نامه‌هایی نسبت به تغییرات مدیریتی در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران اعلام نظر کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرانجام و پس از کش و قوس‌های فراوان در روز سه‌شنبه هفته گذشته معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی ایوب دهقانکار مشاور اجرایی معاونت متبوع خود را به سمت سرپرست مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و مسئول شکل‌دهی به مؤسسه شکل گرفته حاصل از ادغام سه مؤسسه زیرمجموعه این معاونت منصوب کرد.

این انتصاب که مدت‌ها بود در رسانه‌ها و نیز فضای فرهنگی نشر ایران درباره آن اظهارنظرهای متفاوتی صورت می‌پذیرفت با واکنش‌های مختلفی از سوی تشکل‌های نشر روبرو شده است.

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این زمینه به صدور یک پیام تبریک خطاب به رئیس تازه پرداخت و در متن آن عنوان داشت که این انتصاب بیانگر تعهد، کارآمدی و شایستگی‌های برجسته شما در صحنه‌های خدمت صادقانه به جامعه فرهنگی است

در سوی دیگر انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان نیز به عنوان یکی از تشکل‌های فراگیر نشر در حوزه کتاب کودک نیز در دو نامه جداگانه انتصاب دهقانکار را تبریک و از قادر آشنا بابت فعالیت‌هایش در مؤسسه تقدیر کرد.

در متن نامه این انجمن خطاب به دهقانکار آمده است که این تشکل خواستار توفیق وی در راستای چابک سازی مؤسسات وابسته به منظور رشد و تعالی نشر کشور، با توجه به همگرایی تشکل‌های نشر است.

همچنین رئیس هیأت مدیره این تشکل در نامه‌اش خطاب به قادر آشنا نیز عنوان کرده است: فرایند برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های فرهنگی کارآمد، از جمله سخت‌ترین امور برای مدیرانی است که در حوزه فرهنگ مسئولیت می‌پذیرند. لذا شایسته است به پاس تصمیم گیری‌ها و اقدامات عملی مفید آن جناب؛ مراتب تقدیر و تشکر خود و اعضای این انجمن را تقدیم حضورتان نمائیم.

این نامه‌ها را می‌توان به نوعی صف‌بندی تلویحی تشکل‌های فراگیر نشر کشور در مقابل انتصاب مدیری دانست که جایگاه قائم‌مقامی نمایشگاه کتاب تهران را با حکم خود در اختیار خواهد داشت و از همین رهگذر باید تدبیری نیز برای رفع اختلاف‌نظرهای موجود میان تشکل‌های نشر با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بر سر بعضی انتصاب‌ها در فرآیند مدیریت نمایشگاه کتاب تهران داشته باشد. اختلافی که سال گذشته منجر به تهدید تلویحی ترک نمایشگاه کتاب از سوی برخی از تشکل‌ها شد و آنها خواستار حضور نمایندگان خود در ساختار کمیته‌های داخلی نمایشگاه کتاب شدند.

دهقانکار که پیش از این در مقام مشاور اجرایی معاونت و نیز عضو شورای سیاستگذاری و رئیس شورای نظارت بر نمایشگاه کتاب تهران به فعالیت پرداخته است با حضور در این مسند تازه راه برای اجرای اصلاحات مورد نظر خود در فرآیند مدیریت نمایشگاه کتاب تهران را بسیار هموارتر می‌بیند. حال باید منتظر ماند و دید که تشکل‌های نشر به عنوان بازوهای اجرایی وی در این مسیر تا چه اندازه با وی و ساختار مؤسسه ادغامی در شرف تأسیس سر سازگاری خواهند داشت.

کد خبر 4914489

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =