مکمل‌های بدنسازی به چه دردی می‌خورند/چقدر از کراتین استفاده کنیم

مکمل‌های بدنسازی برای تامین مواد ضروری، تسریع کاهش وزن و یا افزایش جذب پروتئین و توانایی بدن در ساخت عضله و ماهیچه استفاده می‌شود.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، افراد زیادی مکمل‌ها را برای کاربردهای مختلف استفاده می‌کنند. به صورت کلی مکمل‌های بدنسازی برای تأمین مواد ضروری بدن، تسریع کاهش وزن و یا افزایش جذب پروتئین بدن و افزایش توانایی در ساخت عضله و ماهیچه استفاده می‌شود، در واقع مکمل‌های بدنسازی به عنوان کاتالیزور پرورش عضلات و ماهیچه استفاده می‌شوند.

مکمل‌های بدنسازی به چه دردی می‌خورند؟

قبل از اینکه به این سوال جواب بدهیم، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که اصلاً بدنسازی به چه کاری می‌آید؟ آدم‌های مختلف با وضعیت اندام متفاوت به این سوال، پاسخ‌های متفاوتی هم می‌دهند. هدف برخی از افراد از بدنسازی بهبود ظاهر اندام‌های بدن‌شان است. برخی از افراد هم به دلایلی مانند توصیه پزشکی برای افزایش وزن به سراغ بدن‌سازی می‌روند. دسته دیگری از افراد که شاید تعداد آن‌ها در مقایسه با دو دسته دیگر بیشتر است، افرادی هستند که از بدنسازی برای کاهش وزن استفاده می‌کنند. با توجه به این نکته می‌توان نتیجه گرفت که افراد مختلف مکمل‌ها را برای کاربردهای متفاوتی استفاده می‌کنند. به صورت کلی مکمل‌های بدنسازی برای تأمین مواد ضروری بدن، تسریع کاهش وزن و یا افزایش جذب پروتئین بدن و افزایش توانایی بدن در ساخت عضله و ماهیچه استفاده می‌شود.

انواع مکمل‌های بدنسازی

مکمل‌های بدنسازی در انواع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما اگر بخواهیم مهمترین مکمل‌های بدنسازی را نام ببریم می‌توانیم به مکمل‌هایی چون ویتامین، پروتئین، آمینو اسید، اسیدهای چرب و پروبیوتیک‌ها اشاره کنیم.

خرید مکمل پروتئین وی

مکمل پروتئین وی مجموعه‌ای از پروتئین‌های موجود در آب پنیر است. وقتی یک ماده منعقدکننده (معمولاً رنین) به شیر اضافه می‌شود، کازئین و وی موجود در آن جدا می‌شوند. پروتئین وی بخش محلول در آب شیر است. در هنگام خرید مکمل پروتئین وی، می‌توانید آنها را به صورت پودرهای خشک با سطوح مختلف حل شوندگی بخرید. میزان حل شوندگی متفاوت در مکمل whey بر سرعت جذب آنها تأثیر دارد.

دلیل اینکه بیشتر بدنسازان از وی به عنوان مکمل استفاده می‌کنند این است که whey یک منبع پروتئین با کیفیت بالاست که به خوبی جذب می‌شود و برای دستیابی به اهداف جذب پروتئین روزانه بسیار مفید است.

انواع پروتئین whey

سه نوع اصلی پروتئین وی وجود دارد. کنسانتره پروتئین وی (WPC)، پروتئین وی ایزوله(WPI) و پروتئین وی هیدرولیز (WPH).

۱. کنسانتره پروتئین وی حاوی مقادیر کم چربی و کربوهیدرات‌های کم است. درصد پروتئین در WPC به میزان غلظت آن بستگی دارد. میزان پروتئین موجود در این کنسانتره‌های پروتئین وی نیز از ۳۰ تا ۹۰ درصد متفاوت است. قیمت پروتئین وی کنسانتره در مقایسه با سایر انواع آن ارزان‌تر است.

۲. پروتئین وی ایزوله برای از بین بردن چربی و لاکتوز به کار برده می‌شوند. WPI معمولاً حداقل ۹۰ درصد پروتئین است. در هنگام خرید مکمل پروتئین وی باید به این نکته توجه داشته باشید که این نوع پروتئین از کنسانتره گران‌تر و از هیدرولیز ارزان‌تر است.

۳. پروتئین وی هیدرولیز مراحل فرآوری پیچیده‌تر و میزان خلوص بالاتری دارد و سرعت جذب پروتئین نیز در آن بیشتر از بقیه است به همین دلیل قیمت پروتئین وی هیدرولیزه از سایر انواع پروتئین whey بیشتر است.

آمینو اسید

آمینو اسیدها معمولاً به عنوان واحد تشکیل دهنده پروتئین شناخته می‌شوند. همانطور که می‌دانیم پروتئین ماده مغذی مهمی است که آن را در غذاهایی مانند گوشت و مرغ مصرف می‌کنیم. پروتئین‌ها در بدن چندین کارکرد کلیدی دارند. به عنوان مثال پروتئین‌ها ساختار اصلی عضلات، مغز، سیستم عصبی، خون، پوست و مو هستند. پروتئین همچنین برای تعادل اسید و مایعات در بدن ضروری است و به انتقال اکسیژن، چربی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم کمک می‌کند، اما بیشتر بدنسازان از پروتئین برای عضله سازی و جلوگیری از تجزیه عضله استفاده می‌کنند.

این بدنسازان از انواع مختلفی از پروتئین‌ها استفاده می‌کنند که آمینو اسید یکی از آن هاست. در حالت عادی بدن ما به ۲۰ نوع آمینو اسید احتیاج دارد که فقط ۱۱ مورد آن توسط خود بدن ساخته می‌شوند و ۹ مورد بقیه توسط رژیم غذایی ما باید جذب بدن شوند. یکی از این راه‌های جذب، خرید آمینو اسید است. این مکمل‌های آمینو اسید می‌توانند نیاز بدن ما به آمینو اسید را تکمیل کنند و پروتئین‌های مورد نیاز بدن از این طریق جذب بدن شوند. از آن جایی که قیمت آمینو اسید هم در مقایسه با سایر مکمل‌های پروتئینی مناسب‌تر است، تعداد زیادی از بدنسازان از این مکمل استفاده می‌کنند.

خرید کراتین

اگر به دنبال بهبود عملکرد خودتان در باشگاه هستید، توصیه ما به شما خرید کراتین به عنوان مکمل است. مطالعات علمی نشان می‌دهد که کراتین می‌تواند توده عضلانی، قدرت و عملکرد ورزشی شما را به شکل چشمگیری افزایش دهد. علاوه بر این، برای سلامتی شما نیز مناسب بوده و از شما در برابر بیماری‌های عصبی محافظت خواهد کرد.

کراتین ماده‌ای است که به طور طبیعی در سلول‌های ماهیچه‌ای یافت می‌شود. به عضلات شما کمک می‌کند تا در هنگام تحرکات سنگین ورزشی در باشگاه انرژی آزاد کنید. خرید کراتین به عنوان یک مکمل به منظور تقویت عضله، تقویت قدرت و بهبود عملکرد ورزشی در بین ورزشکاران و بدنسازان بسیار رایج و محبوب است. از نظر شیمیایی، کراتین شباهت زیادی با آمینو اسید دارد و بدن شما می‌تواند آن را از آمینو اسیدهای گلیسین و آرژنین تولید کند. فاکتورهای مختلفی از جمله مصرف گوشت، ورزش، میزان توده عضلانی و میزان هورمون‌هایی مانند تستوسترون و … بر میزان ذخیره سازی کراتین در بدن شما تأثیر می‌گذارد.

چقدر از کراتین استفاده کنیم؟

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید کراتین باید به آن توجه داشته باشید، میزان نیاز شما به کراتین است. اندازه مصرف کراتین باید توسط پزشک یا مربی متخصص تعیین شود، اما معمولاً برای شروع استفاده از مکمل کراتین، توصیه می‌شود به مدت ۵-۷ روز ۲۰ گرم در روز مصرف کنید. این میزان را باید در طول روز و در چهار وعده ۵ گرمی مصرف کنید.

از آنجا که کراتین آب را به درون سلول‌های ماهیچه‌ای شما می‌کشد، بهتر است آن را با یک لیوان آب میل کنید تا میزان جذب به عضلات افزایش یابد.

بر اساس تحقیقات تجربی انجام شده اضافه کردن کراتین به یک برنامه تمرینی می‌تواند قدرت را در حدود ۸٪، عملکرد وزنه برداری را در حدود ۱۴% و تعداد پرس سینه را تا ۴۳٪ افزایش دهد.

قیمت کراتین

قیمت کراتین به گونه‌ای است که آن را در دسته مکمل‌های بدنسازی ارزان قرار داده است. علاوه بر قیمت کراتین، تأثیر بالا، امکان دسترسی راحت به کراتین داروخانه‌ای و ایمنی بالا در مقایسه با سایر مکمل‌ها از دیگر ویژگی‌هایی است که کراتین را برای بدنسازهای جوان به یک گزینه خوب بدل کرده است.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در قبال محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4920813

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =