ترجمه رمان نویسنده پست‌مدرن اسکاتلندی چاپ شد

رمان «جهان‌ هتل» نوشته الی اسمیت با ترجمه مریم محمدی‌سرشت توسط انتشارات پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رمان «جهان هتل» نوشته الی اسمیت به‌تازگی با ترجمه مریم محمدی‌سرشت توسط انتشارات پیدایش منتشر و راهی بازار نشر شده است.

الی اسمیت، نویسنده اسکاتلندی این‌رمان، متولد ۱۹۶۲ است و ۵۷ سال سن دارد. «جهان هتل» برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۱ منتشر شد و یک‌رمان پست‌مدرن و سخت‌خوان است. این‌رمان درباره زندگی ۵ آدم مختلف است که به‌واسطه اتفاقی عجیب به هم پیوند می‌خورند.

متن رمان پیش‌رو، دارای دیدگاه‌های عاطفی، شاعرانه، طنز و جدی است و پنج شخصیت اصلی‌اش از طریق یکی از شعب هتل‌های زنجیره‌ای جهانی به هم مرتبط می‌شوند. تصادف عجیب هم در آسانسور حمل غذای هتل رخ می‌دهد که زندگی آن‌ها را به هم پیوند داده و از هم می‌گسلد.

عناوین فصول این‌رمان به‌ترتیب عبارت‌اند از: گذشته، اکنون‌گذشته، آینده مشروط، زمان کامل، آینده در گذشته، اکنون.

در قسمتی از این‌کتاب می‌خوانیم:

با لپ‌تاپم زدم تو سر یکی از لات‌های دم دست.

(چی؟ چی؟ چی کار کردی؟ صدای خنده، صدای بند آمدن نفس زنان و مردان دیرباور.)

واقعاً زدم _‌با لپ‌تاپ زدمش، حسابی سنگین هستند. خودم هنوز باور نمی‌کنم. شما که مرا می‌شناسید. من اهل هیچ‌جور خشونتی نیستم. یعنی یک پشه را هم نمی‌توانم بکشم. اما زدمش و این شد که گفتم. چنان محکم زدمش که افتاد روی زمین، روی زانوهایش مچاله شد. بقیه‌شان یک نگاه به دوست‌شان روی زمین کردند و پا به فرار گذاشتند، فرار کردند ها! کیف و کیف لپ‌تاپم را زمین گذاشتند، کیف پولم را انداختند روی شن‌ها و همگی در رفتند و من را تو خیابان تنها گذاشتند. قسر در رفتم. چیزی را نبرده بودند. کیفم صحیح و سالم بود. کیف لپ‌تاپم سالم بود. البته وقتی لپ‌تاپم را امتحان کردم، شکسته بود. هزاران پوند. سنگینی هزاران پوند تکنولوژی را بر سر لاتی هفده‌ساله خراب کرده بودم.

(صدای خنده، یکی می‌گوید نابودش کردی، صدای کف زدن، تبریک گفتن، سرفه کردن تحسین‌آمیز.)

پنی روی تخت فکر کرد، خیلی خوب است. بی‌نقص نبود، اما کاملاً کلاسیک بود. فوق‌العاده نبود، اما به درد بخور است.

(اما پسره چی شد؟ میان جلنگ‌جلنگ دوباره لیوان‌ها و پیچش دود سیگار در بالای میز، یکی از صداهای ذهنی‌اش برخاست. مرده بود؟ آیا بلند شد و مثل بقیه فرار کرد؟ آیا افتاد کنار پایت ماند؟)

این‌کتاب با ۲۲۸ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۴ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 4935582

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha