کارگروه مدیریت بحران حریق منابع طبیعی بروجرد تشکیل جلسه داد

بروجرد- کارگروه مدیریت بحران حریق منابع طبیعی بروجرد به منظور پیشگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه‌های طبیعی و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه تشکیل جلسه داد.

به گزارش خبرنگار مهر، همه ساله با شروع فصل گرما، خشک شدن پوشش گیاهی و برداشت برخی محصولات کشاورزی و رهاسازی کاه و کلش آنها، احتمال بروز حریق و آتش سوزی در اراضی و مزارع مضاعف می‌شود.

کارگروه مدیریت بحران حریق در منابع طبیعی شهرستان بروجرد روز پنجشنبه با حضور فرماندار بروجرد، معاون عمرانی فرمانداری بروجرد، بخشداران، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد و دیگر اعضای کارگروه در محل فرمانداری بروجرد تشکیل شد تا پیش از بروز حریق در عرصه‌های طبیعی چاره اندیشی لازم انجام شود.

احتمال وقوع حوادث آتش سوزی در بیشه‌ها و مزارع بروجرد

مسعود فلاح معاون عمرانی فرمانداری بروجرد در این رابطه گفت: با بارش‌های سال گذشته پوشش گیاهی تقویت شده و امسال با شروع فصل گرما شاهد بروز آتش سوزی‌های احتمالی در بیشه‌ها و مزارع خواهیم بود.

وی افزود: در این زمینه تمامی ادارات باید گزارشات لازم را ارائه دهند تا در زمان بروز بحران بتوانیم به موقع پیشگیری‌های لازم را انجام دهیم.

امیر ثقلینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد نیز در این جلسه گفت: حریق و آتش سوزی در مزارع و اراضی را باید جدی بگیریم به طوری که ۹۵ درصد عامل آتش سوزی‌ها عامل انسانی است.

وی تصریح کرد: ۸۴ درصد علت سیل فروردین سال گذشته از بین رفتن پوشش گیاهی بود که عامل مهمی است و باید برای احیای پوشش گیاهی راهکارهای لازم ارائه دهیم.

سالانه ۱۸ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی بر اثر حریق از بین می‌روند

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد افزود: در دهه اخیر و سالانه ۱۸ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی و ملی معادل ۲۵ هزار زمین فوتبال در کشور بر اثر حریق از بین می‌روند که رقم قابل توجهی است.

ثقلینی بیان داشت: احتمال بروز حریق در سطح مزارع و اراضی بیشتر خواهد بود و باید آن را جدی بگیریم که برای پیشگیری تا کنون ۲۰۰ ساعت روز آتش بر زده‌ایم، کشیک اطفا حریق داریم، در فضای مجازی و رادیو جهت تنویر افکار عمومی اطلاع رسانی انجام داده‌ایم.

ایجاد آتش بر و پیش بینی کشیک اطفای حریق در بروجرد

مقداد صارمی بخشدار اشترینان نیز با بیان اینکه در مواقع بحران چگونه عمل کنیم مهم است، افزود: سال گذشته یک آتش سوزی در مرغداری متروکه‌ای در روستای جعفرآباد رخ داد که به دلیل کمبود آب به سختی خاموش شد.

وی گفت: امسال در سطح مناطق روستایی بحران زا این آمادگی کامل را داریم شیر آتش نشانی را در این مناطق پیش بینی کنیم تا دیگر شاهد این بحران‌ها نباشیم.

سوزاندن کاه و کلش مزارع عامل وقوع حریق‌های گسترده‌تر

عبدالرحیم رحیمی فرماندار بروجرد نیز در این رابطه اظهار داشت: کلش سوزی عمل ناپسندی است که متأسفانه کشاورزان پس از جمع آوری محصول بر روی زمین زراعی انجام داده و با این عمل هم مواد آلی زمین را از بین می‌برند و هم موجب آتش سوزی‌های بزرگ و غیر قابل جبران در سطح منطقه می‌شوند.

وی افزود: رها سازی مواد آتش زا، ابزار شیشه‌ای و … از سوی افراد، روشن کردن آتش در سطح اراضی ملی و زمین‌های زراعی و… خود باعث بروز حوادث ناگواری از جمله حریق در منابع طبیعی و آتش سوزی مزارع می‌شود و این نهایت سهل انگاری بشر است.

اعتبار ویژه خرید تجهیزات اطفای حریق اختصاص داده شود

فرماندار بروجرد ادامه داد: برگزاری کلاس‌های آموزشی و ترویجی برای کشاورزان، فرهنگسازی در راستای عدم کلش سوزی مزارع پس از برداشت محصول، مجهز کردن دهیاری‌ها برای اطفا حریق به هنگام بروز بحران را از اقدامات پیشگیرانه ای است که باید انجام شود.

رحیمی تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی در سال ۹۹ باید اعتبارات ویژه ای برای خرید تجهیزات اطفا حریق، آموزش، امکانات، غریق نجات و… لحاظ و آن را جذب کنند.

وی یادآور شد: با حداقل امکانات برای بروز بحران باید آمادگی نسبی را داشته باشیم تا بتوانیم به هنگام بحران مقابله کنیم و درمانده نباشیم.

کد خبر 4936429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =