تولید گندم‌های مقاوم به خشکی توسط یک شرکت دانش بنیان

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان توانست در قالب یک پروژه ملی میزان مصرف آب در تولید گندم را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، یک شرکت دانش‌بنیان، گندم‌های مقاوم به کم‌آبی با بهره وری بالا را تولید کرده است. محصولات این شرکت، بهره‌وری آب و پتانسیل عملکرد گندم نسبت به زراعت‌های آبی و دیم اقلیم‌های سرد و معتدل رو به سرد کشور را بالا می برد. این گندم‌ها نسبت به بیماری‌های عمده مانند بیماری زنگ زرد مقاوم می‌شوند و کیفیت آنها برای تولید نان بسیار بالا است.

به گفته سیروس محفوظ، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، فعالیت اصلی این شرکت، اجرای پژوهش‌های تقاضا محور در زمینه‌های به‌نژاد و به‌زراعی است و طرح های کلان ملی اصلاح ارقام گندم مناسب شرایط کم آبیاری اراضی آبریز حوزه دریاچه ارومیه و ارقام گندم متحمل به تنش خشکی در اراضی دیم را اجرا می‌کند.

وی افزود: با اجرای این طرح کلان ملی پیش بینی می شود ارقام گندم نان با خصوصیات متفاوت از نظر میزان عملکرد، مقاومت به زنگ ها، کیفیت بالا در تولید نان و خصوصیات زراعی مطلوب برای شرایط کم آبیاری معرفی شوند که نسبت به ارقام متداول، منجر به صرفه جویی در نوبت آبیاری شوند.

محفوظ با اشاره به این‌که تولیدات شرکت در مراحل اولیه تکثیر بذر هستند، گفت: اگر کشت محصولات مان توسعه یابد، به دلیل بالا بودن پتانسیل عملکرد و پایداری تولید، می تواند افزایش تولید این محصولات را در پی داشته باشد. در نتیحه میزان واردات گندم به کشور در حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت و این به معنی صرفه جویی ارزی برای کشور است.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال گندم رقم که با این شیوه تولید شده حدود ۲۵ درصد برتری نسبت به ارقام گندم رایج در اراضی دیم غرب کشور دارد. این نوع گندم قابلیت افزایش دیم تا حدود یک میلیون تن را دارد. همچنین برخی دیگر از ارقام گندم تولیدی شرکت که مراحل نهایی پژوهش‌های خود را می‌گذرانند ضمن صرفه جویی در مصرف آب می‌توانند به طور متوسط ۱۵ درصد تولید در زراعت آبی اقلیم سرد کشور را افزایش دهند. 

کد خبر 4939191

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =