تامین اعتبار ۲۵۰۰ میلیارد تومانی برای پروژه‌های خراسان رضوی

مشهد - رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: تاکنون بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان به پروژه‌های خراسان رضوی اعتبار تزریق شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، مرتضی شهیدزاده در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی که با حضور استاندار خراسان رضوی در اتاق بازرگانی استان برگزار شد، اظهار کرد: در شرایط حال حاضر کشور، توجه مقام معظم رهبری به سربازان نظام اقتصادی است و بخشی از این سربازان در بخش خصوصی هستند.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی با اشاره به شعار سال افزود: پشتوانه اصلی شعار امسال افراد فرهیخته و دلسوز بخش اقتصادی و منابعی هستند که از قبل طراحی شده است و در این راستا یکی از بهترین و مشخص‌ترین استراتژی‌های رهبری ایجاد صندوق توسعه ملی بوده است.

وی هدف از تأسیس صندوق توسعه ملی را تبدیل بخشی از منابع به ثروت‌های ماندگار مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی، حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی از طریق تأمین مالی طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری در قالب اعطای تسهیلات بانکی به بخش‌های غیردولتی و سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی دانست.

شهیدزاده در خصوص مصارف صندوق توسعه ملی تشریح کرد: اعطای تسهیلات به بخش‌های خصوصی تعاونی و بنگاه‌های اقتصادی متعلق به مؤسسات عمومی غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایه‌گذاری‌های با دارای توجیه‌های فنی مالی و اقتصادی، اعطای تسهیلات صادرات خدمات فنی و مهندسی به شرکت‌های خصوصی و تعاونی ایرانی که در مناقصه‌های خارجی برنده می‌شوند و اعطای تسهیلات خرید به طرف‌های خریدار کالا و خدمات ایرانی در بازارهای هدف صادراتی از جمله این مصارف است.

وی از طرح‌ها و فعالیت‌های نفت گاز پتروشیمی پالایشگاه، طرح‌ها و فعالیت‌هایی که بتوانند از محل ارزآوری ناشی از صادرات محصولات خود نسبت به بازپرداخت اصل و سود تسهیلات دریافتی به صورت ارزی اقدام کنند، طرح‌ها و فعالیت‌های حمل و نقل ریلی مشروط به تعهد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای فروش ارز به این طرح‌ها برای بازپرداخت تسهیلات بانکی، طرح‌ها و فعالیت‌های نیروگاهی و آب شیرین کن‌ها مشروط به بازپرداخت اقساط به صورت ارزی، تولید انواع خودرو در راستای اجرای نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل تجاری درون و برون شهری مشروط به تضمین بازپرداخت اقساط به صورت ارزی توسط (وزارت نفت) دولت جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولویت‌های پرداخت تسهیلات ارزی یاد کرد.

رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی از سرمایه در گردش طرح‌ها و فعالیت‌های تولیدی، صادرات محصولات کشاورزی، احداث گلخانه و تولید محصولات گلخانه‌ای، طرح‌ها و فعالیت‌های زیر بخش شیلات، طرح‌ها و فعالیت‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و افزایش بهره‌وری مصرف آب از طریق روش‌های نوین آبیاری و فناوری‌های روز آمد و نیز طرح‌های تأمین، تصفیه و انتقال آب از جمله اولویت‌های پرداخت تسهیلات ریالی بخش کشاورزی نام برد.

شهیدزاده در خصوص اولویت‌های پرداخت تسهیلات ریالی بخش صنعت و معدن افزود: سرمایه در گردش طرح‌ها و فعالیت‌های تولیدی، طرح و فعالیت‌های صادراتی، طرح‌های سرمایه‌گذاری جدید و توسعه‌ای، طرح‌های سرمایه‌گذاری ایجاد و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل ریلی به ترتیب در اولویت قرار دارند.

کد خبر 4940768

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =