برخورد قضایی با عوامل سوزاندن بقایای کشاورزی در استان فارس

شیراز _ مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: عوامل سوزاندن بقایای کشاورزی در استان فارس با برخورد قضایی مواجه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی در خصوص سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی گفت: با گذشت نزدیک به ۳ سال از تصویب ماده ۲۰ "قانون هوای پاک" و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع که ده‌ها سال از تصویب آن می‌گذرد اما متأسفانه عدم اجرای درست و کامل این قوانین باعث شده ایجاد حریق در مزارع همچنان یکی از عوامل آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: همه ساله با پایان کشت بهاره و همزمان با روزهای گرم سال، کشاورزان پس از برداشت محصول، و با هدف سرعت بخشیدن به کشت بعدی، بقایاو کاه وکلش به جا مانده در مزارع را آتش می‌زنند. این کار علاوه بر آلودگی هوا، باعث خسارت به خاک، کاهش مواد آلی، کاهش میکروارگانیسم ها و رطوبت و در نتیجه حاصل خیزی خاک، افزایش فرسایش و بر هم خوردن تعادل ترکیبات آلی ومعدنی خاک می‌گردد.

ظهرابی ادامه داد: همچنین به دلیل همجوار بودن بخش‌های وسیعی از اراضی کشاورزی با مراتع و جنگل‌ها خطر ایجاد حریق در عرصه‌های طبیعی افزایش می‌یابد و یکی از دلایل عمده ایجاد حریق در این عرصه‌ها ایجاد حریق عمدی در مزارع به شمار می‌رود.

وی گفت: این حریق‌ها در مناطق مسکونی و جاده‌ها نیز با آلودگی هوا و کاهش دید خطر تصادفات جاده‌ای را به نحو قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهند.

وی گفت: "قانون هوای پاک" در مرداد ۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و نزدیک به سه سال از تصویب آن می‌گذرد که از سوی بسیاری از کشاورزان نادیده گرفته شده و به ندرت با آنها برخورد شده و یا برخوردهای صورت گرفته باز دارنده نبوده است.

مدیرکل محیط زیست فارس تصریح کرد: در سال جاری با توجه به دستور مراجع قضائی و بخشنامه‌ای که از دادستانی خطاب به همکاران قضائی صادر شده، تشدید برخورد با ناقضان این قانون در دستور کار قرارگرفته است.

وی با تاکید بر ماده ۲۰ قانون هوای پاک متذکر شد: آتش زدن پس مانده محصولات در اراضی کشاورزی بر اساس مواد ۲۰ قانون هوای پاک و ۶۸۸ مجازات اسلامی و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها، خلاف قانون است و مرتکبین به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.

کد خبر 4942207

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 1 =