عملکرد صنعتگران در کرونا درحد معجزه بود/۳.۵میلیون شغل ایجاد کردیم

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت تدبیر و امید در این دوره ۳.۵ میلیون فرصت شغلی یعنی حدوداً سالانه ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در مراسم روز ملی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه توسعه صنعتی و فراتر از آن توسعه اقتصادی متأثر از محیط پیرامونی کشورهاست، اظهار داشت: این محیط پیرامونی است که مشخص می‌کند در هر دوره‌ای باید چه سیاست‌های صنعتی و اقتصادی را در پیش بگیریم. امروز حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی نقش اثرگذاری در تعیین جهت گیری های صنعتی و اقتصادی کشور دارند.

جهانگیری با اشاره به تجربه کشورهای مختلف صنعتی و عملکرد برخی کشورها در جنوب شرق آسیا و آمریکای لاتین گفت: در این کشورها با توجه به حوادث پس از جنگ جهانی دوم سیاست‌های مختلفی برای توسعه اقتصادی انتخاب شد. در شرق آسیا با توجه به روابط با کشورهای غربی توسعه صادرات مدنظر قرار گرفت و در آمریکای لاتین با توجه به برخی از تنش‌ها در روابط خارجی سیاست کنترل واردات و جایگزینی محصولات خارجی در دستور کار قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز باید جایگاه خود را در اقتصاد دنیا متناسب با شریط پیرامونی تعریف کند، گفت: دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ سیاستگذاری خود را شناسایی اولویت‌های اصلی کشور و حرکت در جهت دستیابی به آن اهداف را برگزید. در سال ۹۲ شاخص‌هایی نظیر تورم، مردم را آزرده ساخته بود اما باور و امیدی در میان مردم شکل گرفت که مجموعه دولت چه به لحاظ سیاستگذاری، برنامه ریزی و تقسیم کار قادر است کشور را از آن مرحله دشوار عبور دهد.

جهانگیری ادامه داد: با شروع به کار دولت همه شاخص‌ها به دلیل همین امید و باور مردم بهبود یافت و این نشان می‌دهد که از مهمترین مسائل تعیین کننده سیاست‌های کشور نگاه مردم نسبت به آینده است که در موضوع انتظار تورمی و تصور آنها درباره آینده ایران و رفتارشان متبلور می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کارنامه دولت در دور اول کارنامه‌ای موفق بود و مردم در انتخاباتی رقابتی به این کارنامه رأی مثبت دادند، گفت: رأی ۲۴ میلیون نفری مردم به این دولت نشان از تأیید برنامه‌های دولت داشت. این کارنامه سرمایه بود و بر اساس آن دولت فکر می‌کرد که باید همان سیاستگذاری یعنی شتاب در رشد و توسعه کشور، عبور از محدودیت‌ها و جبران کاهش قدرت خرید مردم را با سرعت ادامه دهد.

جهانگیری گفت: ما معتقد هستیم که بخش خصوصی باید میدان دار واقعی سیاست‌های اقتصادی کشور شود و شاهد بودیم که در دور اول شرکت‌های خصوصی برای بزرگ‌تر و قدرتمندتر شدن با شرکای خارجی مذاکره می‌کردند. برخی اصلاح ساختارها نظیر اصلاح ساختار نظام بانکی در دستور کار قرار گرفت اما متأسفانه شرایط بین المللی تغییر کرد و آمریکایی‌ها توافق مهمی را بر هم زدند و تحریم‌های سختی را وضع کردند، آنها مطمئن بودند نظام ایران چهلمین سالگرد خود را نمی بیند و وقتی مأیوس شدند گفتند اقتصاد ایران دچار فروپاشی خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: مدیر کاردان، عاقل و دلسوز مدیری است که بتواند شرایط را پیش بینی کند و متناسب با وضعیت سیاست‌هایش را تغییر دهد. ما نیز سیاست مقاومت در برابر فشارهای خارجی را برگزیدیم و به دنبال ایجاد ساز و کاری برای افزایش تاب آوری و حفاظت از معیشت مردم بودیم بنابراین سیاست شتاب در رشد و توسعه کشور تبدیل به سیاست تاب آوری شد.

جهانگیری با اشاره به برخی الزامات این تغییر ریل در سیاستگذاری گفت: در دور اول فعالیت دولت ما نمی‌خواستیم که مدیران در ساز و کارهای اقتصادی دخالت کنند اما در شرایط سیاستگذاری برای تاب آوری مردم باید مداخلاتی در اقتصاد انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور به تبدیل جنگ اقتصادی در هدف قرار گرفتن فروش نفت، جابجایی پول و حمل و نقل پرادخت و با بی سابقه خواندن فشارها در این مقطع گفت: ما باید قدردان کسانی باشیم که برای رفع نیازهای کشور در حوزه صادرات و واردات تلاش می‌کنند و جفاست اگر با پرونده سازی های نادرست آنها را از آینده ناامید کنیم.

جهانگیری ادامه داد: متأسفانه شرایط کشور از اسفند سال گذشته و با اضافه شدن موضوع کرونا در وضعیت دشوارتری قرار گرفت البته این وضعیت فقط مختص ایران نیست و اقتصاد دنیا با مشکلات بسیاری روبرو شده است به طوری که مجامع بین المللی نظیر صندوق بین المللی پول یا بانک جهانی اعلام کرده اند که بزرگترین رکود اقتصادی بعد از سال ۱۹۳۰ متعلق به شرایط کرونایی است.

معاون اول رئیس جمهور برنامه ریزی در این مقطع را نیز متأثر از شرایط پیرامونی توصیف کرد و گفت: صادرکنندگان کشور در این شرایط که رکود بر اقتصاد دنیا حکمفرما شده و اقتصاد جهانی به خاطر کوچک شدن، تقاضای کمتری برای محصولات دارد برنامه ریزی مناسبی انجام دهند تا بتوانند جایگاه خود را در بازارهای فروش حفظ کنند.

جهانگیری با بیان اینکه کرونا در همه کشورها معیشت، سلامت و اشتغال مردم را به خطر انداخته است، گفت: در ایران نیز سلامت، معیشت و اشتغال مردم در شرایط کرونا مورد تهدید قرار گرفت و دولت نیز تمرکز جدی خود را بر این سه موضوع معطوف کرد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: باید تلاش کنیم سلامت مردم دچار آسیب نشود و هر موضوعی که با سلامت مردم در تضاد باشد باید کنار گذاشته شود. توجه به معیشت مردم نیز از اولویت‌های مهم دولت است و مجموعه سیاست‌هایی در دولت تدوین شد که اطمینان پیدا کنیم زندگی طبقات ضعیف جامعه در حداقل ممکن اداره شود.

جهانگیری صیانت از اشتغال موجود را از دیگر برنامه‌های دولت برشمرد و افزود: دولت تدبیر و امید در این دوره ۳.۵ میلیون فرصت شغلی یعنی حدوداً سالانه ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است و این در شرایطی است که با محدودیت منابع مواجه بود و باید این میزان اشتغال ایجاد شده را با دوره‌های گذشته قیاس کنیم.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: دولت برای تأمین کسری بودجه نیز سیاست‌های خود را به شکلی تنظیم کرد که منجر به افزایش پایه پولی، افزایش نقدینگی و تورم نشود و برای این منظور برنامه ریزی ها و سیاست گذاری‌هایی را انجام داد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه دولت به مفهوم حاکمیت ایران دولتی ثروتمند است، تصریح کرد: براساس محاسباتی که چند سال گذشته انجام شده بود، به غیر از نفت و معادن، دارایی ایران ۷ هزار هزار میلیارد تومان ارزیابی شد و این در حالی است که ایران اولین ذخایر نفت و گاز دنیا را نیز دارا است و در بسیاری از معادن فلزی جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم و آنچه مهم است این است که بتوانیم این دارایی‌ها را مولد سازی کرده و در جهت رفاه مردم هزینه کنیم.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اینکه بخش صنعت کشور در دوره کرونا درخشید، گفت: در روزهای نخست شروع کرونا که کادر درمانی کشور با محدودیت تجهیزات حفاظت شخصی مواجه بودند بعنوان یکی از مسئولین کشور احساس شرمندگی داشتم که کادر بهداشت و درمان بدون تجهیزات لازم در بیمارستان‌ها خدمت رسانی می‌کنند و تعدادی از این عزیزان نیز در این مسیر شهید شدند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه عملکرد صنعتگران کشور در دوره کرونا در حد معجزه بود، خاطر نشان کرد: کسانی که با صنعت آشنا هستند می‌دانند افزایش ظرفیت تولید در مدت ۴ ماه تا ۳۰ برابر چقدر دشوار است چرا که مدت زمان ۴ ماه حتی برای احداث سوله و دریافت مجوزهای لازم نیز کافی نیست.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: امروز صنعتگران کشور موفق شدند در بخش تولید تجهیزات پزشکی به یکی از صادر کنندگان این محصولات تبدیل شوند و جوانان کشور در بخش دانش بنیان نیز در تولید اقلام بهداشتی نظیر کیت پزشکی، ونتیلاتور و ماسک عملکرد درخشانی داشتند.

جهانگیری در ادامه سخنان خود به تشریح برخی از انتظارات دولت از بخش صنعت کشور پرداخت و اظهار داشت: انتظار دولت از شما این است که همچنان تولید و تأمین نیازهای کرونا را در دستور کار داشته باشید و در عین حال حفاظت از پرسنل خود را نیز بعنوان نیروی کار صنعتی کشور به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌ها دنبال کنید.

معاون اول رئیس جمهور با تقدیر از بخش‌های مختلف صنعتی کشور که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانع از ابتلای نیروی کار زیرمجموعه خود شدند، گفت: در یکی از جلسات گزارشی از پارس جنوبی ارائه شد و اعلام گردید که از ۷۰ هزار نفر از پرسنل این مجموعه حتی یک نفر مبتلا به کرونا نشده است.

جهانگیری با تاکید بر اهمیت استفاده از ماسک در اماکن عمومی گفت: استفاده از ماسک یک نیاز ضروری برای حفاظت از خود و دیگران است و مقام معظم رهبری نیز به صراحت بر استفاده از ماسک در اجتماعات تاکید کردند.

معاون اول رئیس جمهور تحقق هدف گذاری ۴۱ میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی را از دیگر انتظارات دولت از صنعتگران و صادر کنندگان کشور دانست و افزود: امروز که فشار سنگینی بر درآمدهای نفتی کشور وارد شده است، تأمین ارز مورد نیاز کشور بر عهده صادرکنندگان است و انتظار داریم که صادر کنندگان و صنعتگران کشور مردانه پای کار بیایند و ضمن تحقق صادرات غیرنفتی ۴۱ میلیارد دلاری، ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند.

جهانگیری با اشاره به جلسه روز گذشته خود با تعدادی از اعضای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران گفت: رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرد که کمیته ارزی در این اتاق تشکیل داده اند و در این جلسه قرار شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت با هماهنگی با بانک مرکزی بخشی از ارز مورد نیاز صنایع را از محل صادرات این صنایع تأمین کنند.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر لزوم توجه بر موضوع ساخت داخل، اظهار داشت: با اختیاری که مقام معظم رهبری به سران سه قوه داده اند، برای واردات برخی اقلام و کالاها تعرفه و محدودیت اعمال شده است و این فرصتی برای صنعتگران کشور است تا نسبت به تولید این کالاها در داخل کشور اقدام کنند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه توانمندی بزرگی در بخش صنعتی کشور شکل گرفته و جفا است که صنعت ما را با کشورهای منطقه مقایسه کنند، افزود: در سالهای گذشته برای نصب یک سکوی ۲۰۰۰ تنی نفتی لازم بود یک شرکت خارجی این کار را برای ما انجام دهد اما امروز با ایستادگی صنعتگران کشور، در تمامی بخش‌های پالایشگاهی و نصب سکوها می‌توانیم به توان داخلی اتکا داشته باشیم ضمن آنکه صنعتگران ایرانی خدمات فنی و مهندسی را نیز به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور خطاب به منتقدان دولت گفت: هر سیاست و برنامه دولت را که می‌خواهید نقد کنید اما به عنوان یک انسان منصف شرایط امروز را با گذشته درنظر بگیرید که درآمدهای نفتی کشور در سال ۹۱ بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار بود و این در حالی است که این درآمدها در سال گذشته به ۸ میلیارد دلار رسید و قطعاً سال جاری میزان درآمدها از پارسال نیز کمتر خواهد بود. دولت قطعاً نقدهای سازنده و دلسوزانه را مورد استفاده قرار خواهد داد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گزارشی از پیامدها و اثرات منفی کرونا بر تجارت و اشتغال کشورهای مختلف ارائه کرد و گفت: ایران در سه ماهه اخیر با وجود شرایط کرونا، در تولید بسیاری از محصولات از جمله سیمان، لوازم خانگی، آلومینیم و دیگر اقلام رشد داشته که جای افتخار دارد.

در این مراسم همچنین نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رئیس خانه صنعت و معدن ایران و معاون وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در سخنانی به اهمیت بخش تولید و صنعت به ویژه در شرایط کرونا اشاره کرد.

در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از کارآفرینان برتر و نمونه کشور تقدیر شد.

کد خبر 4962412

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =