جنوب کرمان در قله پیک طغیان کووید ۱۹/ نرخ مرگ و میر به ۴درصد رسید

کرمان - رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به اینکه به قله پیک طغیان کرونا رسیده ایم، گفت: ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در جنوب استان کرمان تکمیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اصغر مکارم شنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت جنوب کرمان در بحث ویروس کرونا، افزود: شهرستان‌های جنوب کرمان در حال حاضر در یک پیک قابل توجهی قرار دارند که به خصوص از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه به بعد آغاز شد. در این مدت از نظر مراجعات، موارد بستری و فوت رشد فزاینده ای داشته‌ایم و می‌توان گفت در طول سه روز اخیر به قله این پیک رسیده‌ایم.

وی افزود: از اول اسفندماه در جنوب کرمان حدود یک هزار و ۹۷۲ مورد بستری داشته‌ایم که خوشبختانه یک هزار و ۸۳۹ مورد آنها ترخیص شده‌اند و درحال حاضر حدود ۱۵۳ مورد بستری در سطح بیمارستان‌های جنوب استان داریم که ۵۹ نفر آنها مبتلا به کووید ۱۹ مثبت هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت عنوان کرد: از ابتدای اسفندماه تاکنون در مجموع یک هزار و ۸۴۲ مورد مثبت داشته‌ایم که ۹۰ درصد آنها مربوط به نیمه اردیبهشت ماه به بعد است. از این تعداد نزدیک به ۶۵۸ مورد از بیمارانی بوده‌اند که در بیمارستان بستری بوده‌اند و تست آنها مثبت شده است. حدود یک هزار و ۱۷۵ مورد هم به شکل سرپایی از افرادی که به شکل غیر بستری یا افراد نزدیک به بیمار و یا افرادی که علائمی را داشته‌اند، مبتلا شده‌اند.

۳۰۰ نفر از کادر بهداشت و درمان در جنوب کرمان به کرونا مبتلا شدند

وی تصریح کرد: متأسفانه ۳۰۰ مورد از مبتلایان مربوط به همکاران ما بوده‌اند که هم از افراد بخش کرونا و هم مربوط به سایر بخش‌های دیگر بوده‌اند که به جز یک مورد که نیروی یکی از شرکت‌های خدماتی در کهنوج بوده که دارای سن بالا و بیماری زمینه‌ای بوده است، مورد فوت و یا بستری را از همکاران نداشتیم.

مکارم اضافه کرد: درمجموع کادر بهداشت و درمان در این شرایط دچار خستگی شده‌اند و اگر که با همین شرایط وضعیت ادامه پیدا کند، قطعاً از نظر پرسنل، روحیه آنها و امکانات دچار مشکل خواهیم شد.

وی بیان داشت: مواردی که در سطح جنوب کرمان بستری بوده‌اند تقریباً توانسته‌ایم با مدیریت منابع، به نیازهای آنان پاسخ بدهیم و تا الان خوشبختانه هیچ مورد و بیماری پشت در بیمارستان و بخش‌های کرونا معطل نبوده است اما با توجه به وظایف درمانی ما و ظرفیت موجود، الان ظرفیت تخت‌های بیمارستانی ما پر شده است و اگر این شرایط رشد صعودی داشته باشد، ما دچار مشکل خواهیم شد چراکه امکانات موجود پاسخگوی نیاز مراجعات نخواهد بود.

درگذشت ۷۱ بیمار مبتلا به کرونا در جنوب استان کرمان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جنوب کرمان اظهار داشت: از ۱۵ اردیبهشت به بعد اکثریت فوتی‌ها افرادی بوده‌اند که دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند اما ۷۱ مورد مرگ را داشته‌ایم که بعضاً در سنین پایین قرار داشته‌اند.

مکارم با اشاره به اینکه اکثر موارد فوتی ناشی از ابتلاء به کووید ۱۹ در جنوب استان کرمان از نیمه خرداد تاکنون بوده است، ادامه داد: ۶۱ درصد موارد ابتلاء بین ۳۰ تا ۵۱ سال سن داشته‌اند از طرف دیگر فوتی‌ها اکثراً انسان‌های بوده‌اند که دارای بیماری زمینه بوده‌اند اما این افراد می‌توانستند سال‌های سال زندگی کنند اما با رعایت نکردن از پا در آمدند.

وی ادامه داد: درحال حاضر هشت مورد مریض بد حال در آی سی یو داریم لذا مردم باید توجه کنند که فعلاً درمانی برای این ویروس وجود ندارد و بیمارستان‌ها فقط بخش کمکی درمان هستند که ۳۰ درصد درمان را شامل می‌شود بنابراین فقط باید رعایت کرد.

نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا در جنوب کرمان به ۴ درصد رسید

مکارم با انتقاد از کمرنگ شدن حساسیت‌های مردم نسبت به کرونا اظهار کرد: یکسری فرضیه‌ها (مانند میزان مرگ و میر کووید ۱۹ از آنفلوآنزا کمتر است و با گرما از بین خواهد رفت) در جامعه شکل گرفت و زمینه‌ای را ایجاد کرد که مردم از نظر روانی حساسیت کمتری پیدا کنند از طرف دیگر باز شدن اصناف هم مزید بر علت شد. در حال حاضر میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در جنوب استان کرمان به ۴ درصد رسیده است که قابل توجه و تأمل است همچنین دیگر نباید به فرضیه گرم شدن هوا و کمتر شدن ویروس توجه کرد چرا که ویروس در هوای سرد و گرم منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در بحث سنین نیز قبلاً بیشتر بر افراد سنین بالا اشاره می‌شد اما الان در سنین مختلف متأسفانه بحث ابتلاء را داریم، افزود: نکته دیگر اینکه ۶۵ درصد افراد مبتلا در شهرها سکونت دارند اما دوباره این شرایط در حال تغییر است و آمار ابتلاء در روستاها در حال زیاد است.

مکارم بیان کرد: همچنین حدود ۴۶ درصد نمونه‌های ما مثبت بوده‌اند لذا این امر نشان می‌دهد که از هر دو نفر یک نفر بیمار بوده‌اند و همین تخمین را در جامعه می‌توانیم درنظر بگیریم در نتیجه بیشترین چیزی که کمک کننده است رعایت اصول است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت عنوان کرد: یکی از اصول پیشگیری رعایت فاصله اجتماعی یک و نیم تا دو متر است؛ اما متأسفانه در چنین شرایطی در جنوب استان کرمان شاهد شکل گیری تجمع‌های ۸۰۰ نفری هستیم در مجالس ختم و عروسی و… هستیم.

۴۰ درصد مبتلایان کارمندان هستند

وی اظهار کرد: ماسک در بسترهای اجتماعی و محیط‌های مختلف باید استفاده شود از طرف دیگر حتی استفاده از ماسک پارچه‌ای سه لایه و قابل شستشو مفید است و حتماً ضرورت ندارد که از ماسک‌های گران قیمت استفاده شود.

مکارم تصریح کرد: یکی از معضلات موجود در جنوب کرمان در بحث کرونا، ادارات است چرا که بالغ بر ۴۰ درصد از افراد مبتلا مربوط به کارمندان ادرات است، چرا کارمندان ما که جزو قشر با سواد جامعه هستند اینقدر بی توجه هستند؟ این امر موجب تحلیل رفتن انرژی و نیروی انسانی می‌شود و در نهایت هیچ راهی به جز رعایت کردن نکات بهداشتی توسط اقشار مختلف مردم وجود ندارد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی تعطیل کردن و قرنطینه کردن موجب بهبود وضع موجود نمی‌شود بلکه مهم‌ترین عامل رفتارهای اجتماعی و رعایت کردن نکات بهداشتی توسط مردم است.

کد خبر 4965955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =