میزگرد بررسی چالش های خبرنگاران در خبرگزاری فارس گیلان برگزار شد

رشت- میزگرد «بررسی چالش‌های خبرنگاران» برگزار و حاضران نداشتن بیمه، نبود درآمد ثابت و عدم مطالبه گری را از مهم ترین معضلات و چالش های حوزه خبر و خبرنگاری عنوان کردند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: با فرا رسیدن ۱۷ مرداد روز خبرنگار، میزگرد «بررسی چالش‌های خبرنگاران» عصر امروز (چهارشنبه) با حضور نمایندگان خبرگزاری‌ها و اداره کل ارشاد گیلان در دفتر خبرگزاری فارس گیلان برگزار شد.

بررسی چالش‌های خبرنگاران همیشه موضوعی بوده است که فقط در روز خبرنگار به آن پرداخته می‌شود و دیگر در هیچ روز و ماه و سالی از مشکلات خبرنگاران حرفی زده نمی‌شود. وقتی خبرنگاران زبان گویای مشکلات مردم و انتقال آن به مسئولان هستند چرا هیچ وقت مطالبه گر مشکلات خود نیستند؟ آیا زمان آن فرا نرسیده است که با توجه به اینکه شغل خبرنگاری جز ۱۰ شغل سخت شناخته شده است، راهکاری برای این حرفه سخت و زیان آور پیش بینی شود.

«بررسی چالش‌های خبرنگاران» به میزبانی خبرگزاری فارس به همراه چند تن از خبرنگاران خبرگزاری‌های استان تشکیل و در این نشست دوستانه خبرنگاران به مشکلات خود در این حوزه پرداختند.

عدم استفاده خبرنگاران از ظرفیت خانه مطبوعات

مدیر روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این میزگرد رسانه‌ای با اشاره به اینکه خبرنگاران مطالبه گر همه آحاد جامعه هستند، اظهار کرد: باید از فرصت‌های ایجاد شده به بهترین شکل استفاده شود.

قاسم مصفا با اشاره به اینکه خانه مطبوعات صنف اصلی خبرنگاران است، بیان کرد: خانه مطبوعات برای پیگیری و حل مشکلات اصحاب رسانه‌ها تشکیل شده اما متأسفانه خبرنگاران از این ظرفیت موجود به درستی استفاده نمی‌کنند.

وی به نداشتن اعتماد مردم به رسانه‌های داخلی اشاره کرد و افزود: این بی اعتمادی ناشی از عدم آشنایی به رسانه و داشتن اصول ارتباط مناسب با مخاطب است.

مصفا با بیان اینکه اقتصاد در رسانه و فرهنگ بسیار تأثیرگذار است، اظهار کرد: متأسفانه ظرفیت اقتصادی کشور برای رسانه‌ها وضعیت مناسبی ندارد.

وی همچنین در ادامه با اشاره به فعالیت تعداد زیادی رسانه و پایگاه خبری، گفت: تعدد رسانه سبب می‌شود کسانی به این عرصه ورود کنند که شناخت کافی نسبت به آداب اولیه برخورد با مردم و مسئولان را نداشته و این یک ضعف بزرگ برای رسانه تلقی می‌شود.

ایثار خبرنگاران در ایام کرونا

مدیر خبرگزاری فارس گیلان در ادامه این نشست به ایثارگری خبرنگاران در زمان بحران و روزهای پر التهاب کرونایی اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه استان گیلان دومین استانی درگیر با کرونا بود، نقش اصحاب رسانه در آرام کردن فضای ملتهب غیرقابل‌انکار است.

ابراهیم افشاری با اشاره به ارتقای سطح کیفی و داشتن اخلاق رسانه‌ای توسط اصحاب رسانه، گفت: امروز عرصه روایتگری است و باید ابزار و آموزش‌های لازم در این حوزه تقویت شود.

خبرنگاران باید مطالبه گر باشند

مدیر خبرگزاری بسیج استان گیلان نیز در این نشست با اشاره به اینکه معضلات حوزه معیشت اصحاب رسانه همیشه مطرح شده است، اظهار کرد: نداشتن درک جایگاه واقعی اصحاب رسانه توسط برخی مدیران باعث شده تا آنها برای رفع مشکلات خبرنگاران تاکنون اقدامات لازم را انجام ندهند.

علی دارا نداشتن مطالعه را یکی از معضلات حوزه رسانه عنوان کرد و گفت: اصحاب رسانه باید به این موضوع توجه کنند و با توجه به مشکلات روز استان در نشست‌های تخصصی سوالات مربوط به آن حوزه را مطالبه گری کرده و فقط به نوشتن تیتر جلسه اکتفا نکنند.

بیمه، عدم تعامل مسئولان نبود درآمد ثبات از مهمترین مشکلات خبرنگاران

راضیه درمند خبرنگار خبرگزاری مهر در این نشست با اشاره به اهمیت اخلاق حرفه‌ای و کار با رسانه است، اظهار کرد: محیط فعالیت خبرنگار در خبرگزاری باید به گونه‌ای باشد که کار را برای انجام فعالیت‌های خبری اصحاب رسانه سهل کند.

خبرنگار مهر با تاکید بر ضرورت توجه بیمه خبرنگاران افزود: مشکل اصلی و دغدغه خبرنگاران نداشتن بیمه است و امیدوارم همه اصحاب رسانه روزی صاحب بیمه باشند.

شادی خورشیدی سده‌ی خبرنگار ایرنا مشکل بیمه و نداشتن ارتباط با مسئولین و روابط عمومی از مشکلات خبرنگاران در این حوزه دانست و گفت: یک خبرنگار خواستار همکاری و تعامل با مسئولین و روابط عمومی دستگاه‌ها می‌باشد.

خبرنگار تسنیم نیز در ادامه افزود: عدم ثبات شغلی و نداشتن درآمد ثابت و همکاری بین رسانه و وحدت از مشکلات اصحاب رسانه در استان می‌باشد.

زهرا رستگار گفت: باید از اصحاب رسانه در سطح ملی و استانی حمایت‌های لازم شود و همچنین نمایندگان مجلس برای فعالان رسانه‌ای قوانین جدی پیش بینی کنند.

محدثه فردی خبرنگار فارس نیز با بیان اینکه گیلان جز دومین استان در رسانه است گفت: این نشان دهنده نوعی شتاب زدگی و عدم تخصص در رسانه است وقتی تعداد خبرنگاران افزایش می‌یابد نظارت و راستی آزمایی وجود ندارد و این یک ضعف محسوب می‌شود، و دستگاه‌های متولی توان پاسخگویی به این همه خبرنگار را ندارد و هیچ فیلتری برای ورود رسانه‌ها وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: چرا ما نباید مطالبه گر خودمان باشیم و در نشست‌های تخصصی سوالات مربوط به آن نشست پرسیده نمی‌شود در واقع خبرنگار باید نماید افکار مردمی در نزد مدیران باشد و به دلیل نداشتن استقلال مالی هرگز نقد نمی‌کنند.

خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه با حق التحریریه های خبرنگاری نمی‌توان حق بیمه آزاد را پرداخت کرد، اظهار کرد: خبرنگاران می‌توانند با تلاش بیشتر حق التحریریه های خود را افزایش دهند اما آنچه باید بیشتر به آن توجه کرد، نداشتن بیمه خبرنگاران است.

طاهره رفعتی در ادامه با بیان اینکه به دلیل نداشتن بیمه گاهی باید مازاد حق التحریریه ها برای بیمه پرداخت کنیم، افزود: این معضل بزرگی را برای خبرنگارانی است که میزان دریافتی آنها کفاف زندگی و آینده شغلی شأن را نمی‌دهد.

کد خبر 4992214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =