انهدام باند بزرگ کلاهبرداری شبکه ای فعال در کشور

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از انهدام شبکه بزرگ کلاهبرداری شبکه ای فعال در کشور به مبلغ بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال و دستگیری ۱۳ کلاهبردار توسط پلیس فرودگاه مشهد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسن مهری در تشریح جزئیات این خبر، اظهار داشت: همکاران من در پلیس فرودگاه مشهد ابتدا به تعداد زیادی چک در بار همراه یکی از مسافران خروجی به مقصد تهران مشکوک و در بازرسی دقیق مشخص شد تمامی چک‌ها با نام افراد مختلف و سفید امضاست.

این مقام انتظامی افزود: به منظور اطمینان بیشتر، موضوع توسط کارشناسان مربوطه بررسی و مشخص شد فرد حامل چک یکی از عوامل اصلی باند کلاهبرداری کلان است که در سطح کشور فعالیت می‌کند.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه با اهمیت یافتن موضوع، پیگیری این پرونده به طور ویژه در دستور کار پلیس فرودگاه مشهد قرار گرفت، ادامه داد: با هماهنگی مقام قضائی پس از انجام دو ماه کار اطلاعاتی ۱۳ نفر از اعضای اصلی این باند در شهرهای مختلف کشور توسط این پلیس دستگیر شدند.

سردار مهری در خصوص نحوه فعالیت این باند، گفت: سر شبکه این باند از طریق رابطان خود در شهرهای مختلف افراد بی خانمان، معتاد و نیازمند را شناسایی و با پرداخت اندک وجهی مدارک هویتی آنها را برای انجام کلاهبرداری اخذ می کرده است.

وی تصریح کرد: این باند همزمان با شناسایی افراد نیازمند با نفوذ در برخی از شرکت‌ها و مجامع امور صنفی اقدام به اخذ پروانه کسب به نام افراد بی بضاعت می‌کردند از طرفی این شبکه با استفاده از خلاء های قانونی در سیستم بانکی اقدام به اخذ دسته چک به نام این افراد و یا وام‌های کلان با استفاده از پروانه‌های کسب کرده اند.

سردار مهری با بیان اینکه صاحبان چک می‌بایست برای دریافت دسته چک‌های ۲۵ و ۵۰ برگی ابتدا دسته چک ۱۰ برگی را دریافت و میانگین حساب برای خود ایجاد می‌کردند، ادامه داد: افراد این باند دسته چک ۱۰ برگی را شخصاً پاس کرده و پس از جلب اعتماد به محض دریافت دسته چک ۲۵ یا ۵۰ برگی اقدام به کلاهبرداری می‌کردند.

وی در مورد نحوه پرداخت دستمزد به افراد نیازمند، گفت: اعضای این باند در قبال دسته چک ۲۵ برگی ۵۰۰ هزار تومان و در قبال دسته چک ۵۰ برگی یک میلیون تومان پرداخت می‌کردند بنابراین تمامی دسته چک‌ها در اختیار عوامل اصلی باند بود که در بازار خرج و یا برای ضمانت وام در اختیار بانک قرار می‌دادند همچنین تعدادی از دسته چک‌ها را در ازای هر برگ ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان به افراد سودجو در بازار تهران واگذار می‌کردند.

سردار مهری در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت این باند در زمینه‌های مختلف تاکنون ۱۳ نفر از اعضای اصلی آن دستگیر و میزان کلاهبرداری انجام شده تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال عنوان و تعداد شاکیان این پرونده بالغ بر ۳۰ هزار نفر اعلام شده است ضمناً این پرونده در دادسرای عمومی مشهد مفتوح و تحقیقات برای روشن شدن دیگر زوایای کلاهبرداری‌های انجام شده ادامه دارد.

کد خبر 4995189

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =