برنامه های اقتصادی دولت باید مبتنی بر توسعه فناوری اطلاعات باشد

رئیس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی گفت: اگر دولت به این باور برسد که ICT موتور محرکه اقتصاد و برون رفت از رکود است، مطمئنا برنامه‌های خود را مبتنی بر توسعه فناوری اطلاعات پیش خواهد برد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فدراسیون فاوای اتاق ایران، محمدرضا طلایی گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات باید برای خروج این حوزه از رکود صورت گیرد، در وهله اول تسهیل قوانین و مقررات و مقررات زدایی و در گام بعدی حذف مجوزهای دست و پاگیر است که موجب محدودیت فعالان فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌شود.

وی افزود: با توجه به حضور نیروی انسانی متخصص فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و اهمیت حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی برای جلب بازارهای خارجی، ضروری است تا آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات که در شورای عالی صادرات هم تصویب شده تا پایان کار دولت دوازدهم در هیات وزیران نیز نهایی شود.

طلایی گفت: افزایش نرخ ارز فرصت بسیار مناسبی برای توسعه صادرات فراهم کرده و با توجه به اینکه حوزه فناوری اطلاعات نیاز به منابع اولیه برای واردات ندارد و تکیه اصلی این حوزه بر دانش و تخصص فعالان به خصوص نسل جوان است، به همین دلیل حوزه فناوری اطلاعات در صورت حمایت می تواند یک صنعت ارزآور محسوب شود.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران تاکید کرد: آیین‌نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات در صورت تصویب، مشوق بسیار خوبی فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

طلایی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ضرورت راه‌اندازی سامانه‌های اطلاعاتی و ترغیب بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری ادامه داد: بدون شک الگو برداری از کشورهای پیشرفته که در حوزه اقتصاد هوشمند و دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند باید صورت گیرد و در همین ارتباط هم ضروری است تا مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی جلب شود.

وی با بیان اینکه اگر دولت به این باور برسد که فناوری اطلاعات و ارتباطات، موتور محرکه اقتصاد و برون رفت از رکود است، مطمئنا برنامه‌های خود را مبتنی بر توسعه فاوا پیش خواهد برد، گفت: اگر دولت به صورت یکجانبه‌گرایانه وارد عمل شود، سرانجام آن دولت الکترونیکی خواهد شد که از سال ۱۳۸۰ شروع کردیم و تازه اعلام شده تا ۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید.

کد خبر 5014937

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =