اهدای ۴۸ مجموعه سند از دوران صفویه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی

رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اهدای ۴۸ مجموعه سند نظیر فرمان‌های دوره صفویه و دریافت اصل دفاتر دست نویس مذاکرات شورای انقلاب اسلامی به این نهاد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اهدای ۴۸ مجموعه سند نظیر فرمان‌های دوره صفویه و دریافت اصل دفاتر دست نویس مذاکرات شورای انقلاب اسلامی همراه با دست خط آیت الله هاشمی رفسنجانی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

سکینه خراج رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اعلام این خبر و در تشریح جزئیات اسناد اهدایی گفت: از سال ۱۳۹۴ تا سال گذشته بیش از ۴۸ مجموعه سند اهدایی از منابع و افراد مختلف دریافت شد که این اسناد به تفکیک هر سال در پنج سال اخیر به سازمان اهدا شده است.

وی درباره ارزش اسناد اهدایی دریافتی توضیح داد: فرامین قدیمی از جمله مجموعه‌های اهدایی هستند که در سال ۱۳۹۶ به سازمان اهدا شده است.

خراج درباره شاخص‌ها و اهمیت تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی گفت: براساس شاخص های اختصاصی و تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی، به خروجی مهم می توان دست یافت. نخست ارزش‌گذاری اسناد است که با عدالت بیشتری مورد بررسی قرار می‌گیرد. دیگر اینکه کار کارشناسی نسخه شناسان و سند پژوهان تسهیل می‌شود و در نهایت در استفاده از بودجه بیت المال در مرحله خرید اسناد، بیشترین دقت و صرفه جویی مالی صورت می‌گیرد.

رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پایان به عناوین اسناد اهدایی اشاره کرد و گفت: از مهمترین این اسناد می‌توان به مجموعه فرمان های مربوط به دوره صفویه و ۱۳ جلد دفاتردست نویس شرح صورت جلسات شورای انقلاب اسلامی همراه با دستخط آیت الله هاشمی رفسنجانی، انواع فرامین، احکام، وقف نامه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعیه‌ها، عقدنامه‌ها، عکس، شجره نامه، انواع کارت و کارت پستال، پوستر، نقشه، نوارهای کاست، انواع تمبر و پاکت، برگه‌های مینیاتوری و سایر اسناد و مدارک ارزشمند و تاریخی اشاره کرد.

کد خبر 5018723

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =