راه اندازی دهکده بازپروری معتادان متجاهر

فرمانده انتظامی تهران بزرگ، با بیان اینکه در نیمه نخست امسال بیش از ۱۳ تن و ۶۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در پایتخت کشف شده است، از راه اندازی دهکده بازپروری معتادان متجاهر در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حسین رحیمی، در حاشیه برگزاری دومین همایش مسئولان مبارزه با مواد مخدر این فرماندهی با بیان اینکه یکی از اهداف دشمنان قسم خورده ملت ایران ترانزیت مواد مخدر و توزیع آن در داخل کشور است؛ اظهار کرد: نزدیک به دو دهه است که آمریکا و کشورهای عضو ناتو در جنوب شرقی کشور همسایه ایران مستقر شدند و در این سال‌ها تولید مواد مخدر را به بیش از ۱۰ تا ۱۵ برابر افزایش داده اند.

وی با بیان اینکه این اقدامات دشمن باعث شده ملت مظلوم و بی پناه افغانستان به مسیر تباهی بروند، افزود: امروزه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور افغانستان زیر کشت خشخاش و مواد مخدر است.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین اهداف دشمنان ضربه زدن بر پیکره ملت ما و نظام جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: دشمنان یک روز با طراحی نقشه جنگ ۸ ساله، سپس با محاصره سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… اکنون نیز با ترویج و توزیع مواد مخدر قصد آسیب زدن به جامعه و کشور ما را دارند.

سردار رحیمی با بیان اینکه بالغ بر ۷۰ درصد مواد مخدر تولیدی در افغانستان از کشور ما عبور می‌کند، گفت: یکی از اهرم‌های بزرگ استکبار جهانی برای اینکه فرزندان ما را به زمین بزنند و آن‌ها را به چالش بکشانند، بحث مواد مخدر است. قطعاً یکی از شیوه‌های دشمن ترویج پدیده‌های ناهنجار در داخل کشور است و فشار وحشتناک فرهنگی که از طریق فضای مجازی، ماهواره و …، به کشور وارد شده را دیدیم، لذا انواع این ناهنجاری‌ها با تلاش و برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده توسط دشمن برای جوانان در حال گسترش است و برنامه‌های مختلفی برای نابود کردن ملت ما و جوانانمان از سوی دشمنان تهیه شده است.

وی با بیان اینکه بذرهای مواد مخدر به صورت روش‌های مختلف وارد کشور و پس از آن توزیع می‌شوند، افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون، بیش از ۱۳ تن و ۶۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در پایتخت کشف شد که این آمار نشان دهنده رشد ۴۵ درصدی کشفیات آن نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اینکه ۷۰ درصد معتادان به خصوص معتادان متجاهر در ارتکاب جرایم مختلف از جمله سرقت‌ها دست دارند، عنوان کرد: از گذشته تا به امروز برخورد با قاچاقچیان عمده، خرده فروشان و معتادان متجاهر در دستور کار ما بوده و اکنون نیز شناسایی توزیع کنندگان مواد مخدر و فروشندگان آن در فضای مجازی نیز به وظایف محوله بر ما اضافه شده است، متأسفانه شاهد این هستیم که در فضای مجازی برخی‌ها با این عنوان که تحویل مواد مخدر در درب منزل انجام خواهد شد، اقدام به فروش مواد افیونی می‌کنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: نباید اجازه دهیم که فضای مجازی و حقیقی به جولانگاه قاچاقچیان مواد مخدر تبدیل شود، لذا مبارزه‌ای سخت و برنامه‌ریزی شده علیه قاچاقچیان تنظیم و تهیه کردیم و امروز در بحث مبارزه با مواد مخدر چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی با آنها در حال مبارزه هستیم.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به طراحی مدرن‌ترین و دقیق‌ترین دهکده بازپروری معتادان متجاهر در پایتخت، گفت: این دهکده هم خانه و مراکز بازپروری خواهد داشت تا افراد سم زدایی و سپس وارد عرصه کار و اشتغال شوند و درآمد کسب کنند، و هم در کنار این موضوع وارد عرصه‌های اجتماعی گردند.

وی افزود: این مرکز بازپروری همه چیز از جمله بازار کار، مراکز تفریحی و مذهبی اعم از سینما، مسجد، پارک، استخر و … را در خود خواهد داشت که در این مسیر خیرین و همکاران ما در ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به ما کمک خواهند کرد.

سردار رحیمی با بیان اینکه اگر یک برنامه منسجم و هماهنگ برای مبارزه با مواد مخدر نداشته باشیم، قطعاً ممکن است این مسئله یک روزی گریبان گیر خانواده ما نیز بشود، گفت: در تمام زمینه‌ها باید به صورت جدی به موضوعات ورود کرده و برای حل معضلات موجود در جامعه گام برداریم، بحمدالله در این مسیر دادستان تهران خالصانه و قاطعانه ما را در انجام مأموریت هایمان کمک کرده است.

وی با طرح این سوال که جامعه مجرمان چگونه شکل می‌گیرد؟ افزود: من و شما از محیطی که در آن در حال رشد هستیم، الگو برداری می‌کنیم، لذا انسان‌ها گناهی ندارند؛ پس باید محیط اطراف خود را پاک سازی و در آن فرهنگ سازی کرد تا در ادامه از وقوع جرایم در این محیط‌ها که محل زندگی مردم است، جلوگیری شود.

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه مهمترین کمک ما در مقابله با قاچاقچیان و مجرمان، دستگاه قضائی است، اظهار کرد: دستگاه قضا و دادستانی در انجام مأموریت‌های انتظامی در کنار پلیس هستند و ما این موضوع را به عنوان فرصت و غنیمت می‌دانیم و با جدیت پای این مأموریت ایستاده ایم.

سردار رحیمی تاکید کرد: قاچاقچی مواد مخدر و معتاد متجاهر نباید هیچ مکان امنی را در پایتخت داشته باشند، لذا پارک‌ها، معابر، کوچه‌ها، خانه‌ها و سایر محل‌های فعالیتشان و شبکه‌های فعال آن‌ها باید از هم پاچیده شده و از بین بروند.

کد خبر 5018822

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =