۴۰ بنای تاریخی از ۹۷ بنای واگذار شده، به بهره برداری رسیدند

هادی میرزایی گفت: ۴۰ بنای تاریخی از ۹۷ بنای واگذار شده، به بهره برداری رسیده اند و ۵۰ بنای تاریخی نیز در حال مرمت است. ۹۱ بنای تاریخی در ۲۸ استان نیز به مزایده گذاشته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی میرزایی مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در نشست دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران و اعضای کمیته تخصصی توسعه کسب و کار این کمیسیون، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در مؤسسه متبوع خود، گفت: مجموعه صندوق توسعه، تحت راهبری وزیر محترم میراث همت خود را به کار بسته تا این واقعیت را که راه حفاظت از ابنیه تاریخی واگذاری اقدامات این حوزه به مردم و نظارت صحیح بر آن است، را جامع عمل پوشاند.

هادی میرزایی در پنجمین نشست رسمی کمیته تخصصی توسعه کسب و کار کمیسیون ملی کسب و کار ایران که با حضور حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و اعضای کمیته یاد شده برگزار شد، با تأکید بر نقش اثربخش اعضای این کمیسیون در بیان نظرات و دیدگاه‌های بخشی خصوصی، افزود: هدف از تشکیل صندوق احیا تعیین و اعطای مجوز کاربری و احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی به استثنا نفایس ملی بوده است و هم اکنون بیش از ۹۹ درصد از بناهای تاریخی کشور شامل این هدف گذاری می‌شوند.

۹۷ بنای تاریخی تاکنون به بخش خصوصی واگذار شده است

وی با اشاره به نمونه‌های مشهور واگذاری‌های مؤسسه متبوع خود نظیر خانه عامری‌های کاشان و مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین، تصریح کرد: تاکنون ۹۷ بنای تاریخی به بخش غیر دولتی واگذار شده که از این میان ۴۰ بنا در حال بهر ه برداری و ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی است و نزدیک به ۵۰ پروژه فعال نیز هم اکنون با سرمایه گذاری بخش خصوصی مشغول اقدامات مرمتی است.

میرزایی ادامه داد: در سال ۹۶ با تصویب و ابلاغ قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی و به منظور حمایت توسعه و ترویج صنایع دستی و فرش دستباف، مأموریت این دو حوزه نیز به صندوق واگذار شد.

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، افزود: در تازه‌ترین دور از مزایده‌های صندوق که جزئیات آن در آینده نزدیک در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت، ۷۸ مزایده برای ۹۱ بنای تاریخی به منظور احیا، مرمت و واگذاری حق بهره برداری مدت معین به مزایده گذاشته می‌شود. این بناها در ۲۸ استان کشور است و به طور میانگین در هر استان دو یا سه بنا وجود دارد.

احیا ۸ بنا با کاربری خانه خلاق صنایع دستی و فرش دستباف

وی، یادآور شد: در این مزایده‌ها برای اولین بار حدود ۱۲ حمام تاریخی را که از آثار ارزشمند تاریخی هستند با کاربری متناسب با دوره تاریخی اثر واگذار خواهیم کرد و قریب به ۸ مجموعه که شاید شاخص ترین آن‌ها عمارت دیوانخانه شیراز باشد با کاربری خانه خلاق صنایع دستی و مرکزی توسعه صادرات صنایع دستی و فرش دستباف احیا خواهند شد.

میرزایی در تشریح شکل گیری خانه‌های خلاق صنایع دستی، گفت: یکی از مشکلاتی که در زمینه هنرهای سنتی، صنایع دستی و فرش دستباف وجود دارد، عدم وجود نقاط هدف استانی برای شناساندن آثار فاخر ما است و این امر سبب شده که در طی سالیان متمادی به فله فروشی روی بیاوریم.

خانه‌های خلاق صنایع دستی برترین محصولات استانی را عرضه می‌کنند

وی با تأکید بر اینکه هنر به کار برده شده در فضاهای تاریخی کشورمان جز فاخر ترین آثار و کم نظیر در دنیا است، افزود: خانه‌های خلاق صنایع دستی الزام خواهند داشت که برترین محصولات صنایع دستی هنرمندان استانی که دارای مهر اصالت ملی یا جهانی یونسکو هستند را عرضه کنند و در این میان اقدامات کمکی نظیر بسته بندی خلاقانه و هنرمندانه متناسب با اصالت اثر و سیستم فروش و بازاریابی با کمک فناوری‌های نوین نظیر استارت آپ های برتر نیز مد نظر قرار گرفته است.

میرزایی، با بیان اینکه خانه‌های خلاق با برنامه ریزی انجام شده مقصد گردشگران داخلی و خارجی در هر استان خواهند بود، ادامه داد: شکل گیری این خانه‌ها شاید اقدامی نادر در کشورمان باشد که برای راه اندازی آن تقریباً همه بخش‌های دولتی دست به دست داده اند و ظرفیت‌های موجود خود را برای این مهم بکار بسته اند، در واقع خانه‌های خلاق با همکاری دو بخش مرکز ملی فرش و بخش توسعه و صادرات وزارت صمت، به انضمام صندوق توسعه، معاونت میراث و معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل خواهد گرفت.

احیا دو بنای تاریخی با محوریت سبک زندگی مردم یزد

وی در توضیح سایر اقدامات شاخص فرهنگی انجام شده در جدیدترین دور از مزایده‌های صندوق، افزود: برای اولین بار در استان یزد یکی از دغدغه‌هایی که دوستداران میراث فرهنگی مدنظرشان هست با عنوان احیا کاربری در بافت‌ها مرتفع می‌شود و با توجه به اینکه یزد به عنوان شهر جهانی ثبت شده دو بنای تاریخی را با کاربری اقامتی خانه سنتی واگذار می‌کنیم.

مدیرعامل صندوق توسعه تشریح کرد: پیرو این اقدام ما تلاش داریم تا بناهای خانه اسماعیل مرغون و شهریاری در یزد را به فردی واگذار نمائیم که از جنس مردم و اهل یزد باشد و سرمایه گذار یاد شده موظف خواهد بود با گویش، پوشش و سبک زندگی بومی و محلی این شهر پذیرای گردشگران باشد.

احیا کاروانسراها با باززنده سازی نقش تاریخی آنها در زندگی مردم

وی احیا کاروانسراها منطبق بر نقش تاریخی خود را از دیگر برنامه‌های مهم صندوق دانست و افزود: در نگاه دقیق به تاریخچه شکل گیری کاروانسراها، مشاهده می‌کنیم که این بناها در محدوده سرزمینی خود محل عرضه بهترین محصولات و عاملی برای رونق کسب و کار روستایی بوده اند و هم اکنون نیز ما قائل به باززنده سازی نقش تاریخی روستاها هستیم و با کار مشترکی که با اساتید دانشگاه علم و صنعت انجام شده، امیدواریم خدمات اصلی منطبق بر نقش تاریخی کاروانسراها که شامل اقامت، پذیرایی، امکان تولید و عرضه صنایع دستی و بافته‌های دستی است را به مخاطبان عرضه کنیم.

طرح راه آبادی کاروانسراها را به زنجیره داد و ستد تبدیل خواهد کرد

میرزایی طرح «راه آبادی» را از دیگر راهبردهای احیا کاروانسراهای سراسر کشور خواند و تصریح کرد: در طرح راه آبادی قرار است کاروانسراها به عنوان زنجیره‌ای مشابه راه ابریشم که در گذشته وجود داشته احیا شوند، امیدواریم در عصر معاصر بتوانیم با بهره گیری از این ابنیه شاهد سیستم داد و ستدی متمرکز با محوریت کاروانسراها باشیم و از این طریق بتوانیم مهاجرت از روستاها به شهرها را کاهش داده و شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد روستایی باشیم.

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه، در پایان یادآور شد: مجموعه صندوق توسعه تحت راهبری وزیر محترم میراث همت خود را بکار بسته تا این واقعیت را که راه حفاظت از مواریث تاریخی و فرهنگی استفاده صرف از منابع ملی نیست بلکه راه حفاظت از آن‌ها واگذاری احیا به مردم و نظارت صحیح بر آن‌ها است را جامع عمل بپوشانیم و همواره تلاش داشته ایم با سیاست گذاری درست و اتخاذ تصمیم‌هایی که به کالبد بنا آسیب نزند، امکان سرمایه گذاری در بناهای تاریخی را توسط بخش خصوصی فراهم کنیم.

کد خبر 5020015

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =