نمایش بی‌پایان انسان/ کاریکاتور در نشریات به کاما رسید

در آخرین جمعه تابستانی سال ۱۳۹۹، نمایشگاه تحقیقی و پژوهشی «کاریکاتور در نشریات» در گالری کاما و نمایشگاه «بی‌پایان و نامعلوم؛ از مجموعه انسان» در گالری پروژه‌های آران افتتاح می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، روزهایی که در حال تجربه و گذران آنها هستیم، موسوم به روزهای کرونایی برای همه مردم است و اهالی فرهنگ و هنر نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ این در حالی است که فعالیت‌های هنری از جمله سینما، تئاتر، موسیقی و نمایش آثار تجسمی به صورت نیمه تعطیل برگزار می‌شوند. در این میان گالری‌هایی در پایتخت هستند که نمایشگاه‌های هنری را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی یا به صورت آنلاین برگزار می‌کنند. روزهای جمعه نیز که عمدتاً روزهای افتتاحیه نمایشگاه‌های هنری است، همچون قبل رونق ندارند اما با تعداد افراد کمتری در حال برگزاری هستند و همگان سعی می‌کنند این روزها را پشت سر بگذارند تا به روزهای پررونق گذشته بازگردیم. در هفته‌ای که گذشت بیست و هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران نیز افتتاح شد و تا روز جمعه ۲۸ شهریور ادامه دارد. اما در آخرین جمعه شهریورماه و تابستان تعدادی نمایشگاه هنری در گالری‌های تهران افتتاح می‌شوند که در ادامه تعدادی از آنها را برمی‌شمریم.

گالری کاما

نمایشگاه تحقیقی و پژوهشی «کاریکاتور در نشریات» با نمایش ۲۵ اثر کاریکاتور در نشریات سال‌های ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۵ به کیوریتوری مونا خوش اقبال در گالری کاما به نشانی خیابان پاسداران، خیابان گلستان دهم، پلاک ۴۴، طبقه ۲ برپا می‌شود و تا دوم مهر ادامه خواهد داشت.

در این نمایشگاه، ۲۵ اثر کاریکاتور از اردشیر محصص، قاسم حاجی زاده، رضا بیژن و لباف به نمایش گذاشته می‌شود.

مونا خوش اقبال درباره این نمایشگاه گفت: نمایشگاه «کاریکاتور در نشریات» با هدف بررسی پژوهشی و تحلیلی کاریکاتور در مطبوعات ایران در دهه ۳۰ تا ۵۰ خورشیدی برپا می‌شود و ویژگی بارز آثار این نمایشگاه نگاه اعتراضی این آثار به شرایط سیاسی و اجتماعی آن برهه تاریخی است.

گالری والی

نمایشگاه انفرادی طراحی سمانه یوسفی با عنوان «دهلیز» از فردا جمعه در گالری والی به نشانی میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۷۲ افتتاح می شود.

در استیتمنت این نمایشگاه به قلم سمانه یوسفی نوشته شده است: «می توانم تصور کنم که این بار هم به سکوت می‌گذرد، باز هم نگاه بی سرانجام و کلام بیهوده! وانمود می‌کنم هیچ اتفاقی نیفتاده است. چه قدر گفتنش برایم سخت است؛ هربار و هربار این داستان تکراری! تکرار می‌شود. دست و پا که بزنی هیچ چیز بهتر نمی‌شود، تنها زندگی چون برهوت پیش چشمانت عریان می‌شود. باز با دستانی خالی برخواهم گشت. چشمانم را می بندم، به دستانم اجازه می‌دهم تا ببینند. دستانم نور را حس می‌کنند، باور می‌کنند، آنها به نور دهلیز ایمان دارند.»

گالری شیرین

گالری شیرین از روز جمعه ۲۸ شهریورماه میزبان ۲ نمایشگاه هنری در ۲ فضای نمایشگاهی خود خواهد بود. در گالری شماره یک، نمایشگاه گروهی «قاصدک و آرزوهایش» به کوشش مهناز کریمی اقدم و به نفع خیریه برپا می‌شود.

در گالری شماره ۲ نیز، نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های کتایون مقدم با عنوان «درهم تنیدگی» افتتاح خواهد شد.

گالری شیرین در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک ۵ قرار دارد و روزهای دوشنبه تعطیل است.

گالری اعتماد

گالری اعتماد نیز در آخرین جمعه شهریورماه میزبان دو نمایشگاه هنری نمایشگاه انفرادی آثار حجمی حسین آزادی با عنوان «مچالگی» و نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های سحر صفریان با عنوان «هندسه-نیم رخ ها» خواهد بود. این گالری در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ قرار دارد.

در استیتمنت نمایشگاه انفرادی آثار حجمی حسین آزادی با عنوان «مچالگی» آمده است: «رنج، آدمی را دچار استحاله می‌کند.

در عصر حاضر که تغییرات ناگهانی از همه سو را بیشتر تجربه می‌کنیم، خودآگاه یا ناخوداگاه، دانسته‌ایم که اگر منعطف نباشیم حذف می‌شویم.

از سوی دیگر بشری رو در رویمان است که دچار اضمحلال شده و عناصر زندگی یک به یک در محیط اش نابود می‌شوند. مناسبات او با دنیا، سرد و زنگ زده است و در حال پوسیدن. انسانی که حتا فرصت انتخاب ندارد، روز به روز منعطف‌تر می‌شود تا زنده بماند. غافل از اینکه، از یک جایی به بعد این انعطاف او را مچاله می‌کند.

بعد از این مچاله گی نه راهی برای انسان باقیست، نه برای محیط اش! آنچه که او باید قربانی کند، خودش برای خودش است. وقتی تقدیس خود را کنار بگذارد و از شیر خود بنوشد، به فردیت می‌رسد و خود را می‌آفریند.»

در استیتمنت نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های سحر صفریان با عنوان «هندسه-نیم رخ ها» نیز آمده است: «سال ها پیش، از پرتره خودم، تمام رخ و بعد نیم رخ که بیشترین خودم باشم. بعدها در انهدام خودم کوشیدم با اجماع «من»، همان پرتره‌های نیم رخ، تکرار فرم تا دفع معنا و مرز میان از آن موقع هندسه میان اهمیت پیدا کرد. آنچه که عمداً و سهواً پیش آمد، هندسه‌ای ناخواسته از جنس جغرافیا و فرم‌هایی اندام وار بود و اکنون، در جایی هندسه میل به جذب دارد و در جایی دیگر رو به ویرانی.»

گالری پروژه‌های آران

نمایشگاه انفرادی کوشا موسوی با عنوان «بی‌پایان و نامعلوم؛ از مجموعه انسان» در آخرین جمعه شهریورماه در گالری پروژه‌های آران به نشانی خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر پلاک ۵ افتتاح می شود.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «این مجموعه در مورد انسان است. انسان به‌عنوان گونه‌ای از جانداران روی کره زمین. انسان در تقابل با خود و دنیای درونی خویش و در مواجهه با اطراف و دنیای بیرونی خود. کوشا موسوی در مجموعه اخیرش به «انسان» و تقابل‌های درونی و بیرونی‌اش پرداخته است و در صدد پاسخ به پرسش‌هایی است پیرامون این‌گونه جانوری در برابر خویش، مرزهایی که همواره می‌آفریند و رویارویی با همنوع خود بر سر قلمرویی که از آن خود می‌داند.

هنرمند واکنشی‌هایی سیال به این چالش‌ها را از مسیر چیدمان، ویدئو، چاپ دستی، نقاشی و مجسمه را بدون وابسته ماندن به رسانه‌ای یگانه پیش کشیده است.

پروسه ساخت این مجموعه درهم‌تنیده بیش از دو سال به طول انجامیده و با افزودن و کاستن پاره‌هایی همچنان ادامه دارد. برای نمایش در ایران، بخشی از این مجموعه به نمایش گذاشته می‌شود که شامل یک چیدمان مرکزی در یک سالن و چندین ابژه و ویدئوی مکمل خواهد بود.

پیچیدگی‌های روابط بینا انسانی و سرنوشتی نامعلوم و شاید بشر و باورهای متزلزل که در در چرخه‌ای باطل گرفتار آمده‌اند، در این میدان آزموده و بررسی می‌شود. سرگشتگی و تعلیق انسان در آینه‌های گوناگون خرده روایت‌ها را منعکس می‌‎کنند. آثاری که با پرداختن به بیهودگی متکثر امر روزمره، به‌تنهایی یا در گفتگو با یکدیگر به عمق این چالش‌ها افزوده‌اند؛ گویی انسان و نوع انسان در مسیر زیاده‌خواهی، در یک بازی بی‌پایان و نامعلوم گرفتار آمده است … .»

گالری آرتیبیشن

ششمین نمایشگاه کلکسیونر با جمع‌آوری آثاری از هنرمندان پیشکسوت و هنرمندان مدرن دهه‌های آغازین ورود هنر مدرن به ایران جمعه ۲۸ شهریورماه در گالری آرتیبیشن به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از همت، خیابان گل‌نبی غرب، میدان کتابی (احمدی روشن)، خیابان ساسانی‌پور، خیابان دریا (قندی)، پلاک ۶ افتتاح می‌شود.

ششمین دوره این نمایشگاه با حضور جمع گسترده‌تری از مجموعه‌داران و گالری‌داران، تعداد ۲۰ اثر از هنرمندان و مشاهیری چون بهمن محصص، جعفر روحبخش، هانیبال الخاص، حسین کاظمی، فریده لاشایی، صادق تبریزی، منصوره حسینی، نصرالله افجه‌ای، پروانه اعتمادی، مهدی حسینی، منوچهر معتبر، جلال شباهنگی، محمود زنده، مرتضی رازفر، احمد مرشدلو، علی ندائی، عبدی اسبقی، علیرضا آستانه و هادی روشن ضمیر برای علاقه‌مندان به هنر جمع‌آوری شده و به نمایش گذاشته می‌شود.

همچنین آثار این نمایشگاه برای علاقه‌مندانی که در تهران سکونت ندارند به‌صورت آنلاین در سایت آرتیبیشن www.artibition.net به نمایش گذاشته می‌شود.

کد خبر 5026073

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =