۴۰ عنوان کتاب تاریخ‌شفاهی در هفته دفاع مقدس رونمایی می‌شود

به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با همکاری کتابخانه ملی از ۴۰ عنوان کتاب تاریه شفاههی و اسنادی دفاع مقدس رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرهنگ حسین فروتن‌نژاد، مدیر تحقیقات و آموزش اسنادی و تأمین محتوای دیجیتال سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس در تشریح برنامه‌های سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس از ۴۰ عنوان کتاب تاریخ شفاهی و اسنادی رونمایی می‌شود. برپایی نمایشگاه اسنادی و تصاویر ۴۰ قطعه عکس و ۴۰ قطعه سند منتشر نشده به صورت مجازی در سطح کشور از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

فروتن نژاد افزود: همچنین بنا داریم همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس فرآیند ورود یک برگه سند به کتابخانه ملی ایران تا زمان قرار گرفتن در مخازن آرشیو ملی ایران را در نمایشگاه باغ موزه دفاع مقدس در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار دهیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی انجام خواهد شد، برپایی کارگاه‌های تاریخ شفاهی و توصیف اسناد به صورت مجازی به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس است که برای تمام کارشناسان لشکری و کشوری در سطح کشور اجرا خواهد شد.

مدیر تحقیقات و آموزش اسنادی و تأمین محتوای دیجیتال سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس اضافه کرد: یکی از دستاوردهای همکاری با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، انتقال اسناد و مدارک دفاع مقدس به مخازن این سازمان بود که اگر این اتفاق نمی‌افتاد اسناد، به خصوص اسناد مربوط به اسرا و مفقودین در معرض آسیب قرار می‌گرفتند و احتمال آسیب به ۲۰ میلیون برگ اسناد دفاع مقدس وجود داشت.

بنا بر نظر فروتن‌نژاد اگر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصمیم به ساخت مخازن استانداردی مانند مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی داشت چندین سال طول می‌کشید و امکان آسیب به اسناد دفاع مقدس امکان داشت، چرا که اسناد این سازمان فقط مکتوب نیست بلکه شامل اسناد دیداری، شنیداری، صوتی، تصویری و فایل دیجیتال نیز می‌شود.

وی همچنین درباره همکاری سازمان استاد و مدارک دفاع مقدس با کتابخانه ملی گفت: همچنین آموزش‌های استاندارد سازی که کارکنان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در تهران و استان‌ها دیده‌اند، بدون همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی میسر نبود و در نهایت تعامل و همکاری سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با سازمان اسناد و کتابخانه ملی باعث شد تعاملی بین سازمان‌های لشکری و کشوری برقرار شود.

فروتن نژاد ادامه داد: به عنوان مصداق اگر آرشیو اسناد سایر کشورها بررسی شود، آرشیو اسناد جنگ این کشورها مجزا است ولی امروز با این تعامل به دنیا نشان داده می‌شود که هدف از دفاع مقدس برای جمهوری اسلامی کشورگشایی و اهداف استراتژی سیاسی نبود، بلکه یک دفاع مردمی از حریم جغرافیایی ایران بود. بنابراین اسناد آن نیز مردمی و دسترسی برای همه مردم لازم است، به طوریکه در آینده‌ای نزدیک با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بسترهای لازم برای دسترسی عامه مردم دنیا به اسناد و مدارک دفاع مقدس به صورت دیجیتال مهیا خواهد شد.

کد خبر 5029338

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =