۵۰۰طرح مدیریت بهینه مراتع استان سمنان واگذار شد

سمنان- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان از تصویب و تدوین ۴۹۶ فقره طرح در راستای بهینه سازی مراتع و مدیریت آن‌ها توسط بهره‌برداران بخش خصوصی در سطح استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد جعفر مرادی حقیقی صبح شنبه در نشست پایش و مدیریت مراتع سمنان به میزبانی سالن جلسات منابع طبیعی سمنان، با بیان اینکه طرح مدیریت مراتع استان در قالب طرح‌های مرتع داری و با حضور بخش خصوصی پیگیری می‌شود، تاکید کرد: تاکنون برای دو میلیون و ۲۲۵ هزار هکتار از مراتع استان، طرح تهیه شده است.

وی با بیان اینکه ۴۶۹ طرح برای مدیریت بهینه مراتع استان به تصویب رسیده است، تاکید کرد: این طرح‌ها توسط مرتع داران و بهره برداران به اجرا در خواهد آمد و هدف آن، استفاده بهینه از مرتع مقابله با چرای غیر قانونی دام، حفاظت از منابع طبیعی و… است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه پروانه چرای دام در مراتع مجوز موقت بهره برداری دارد، تاکید کرد: مرتع داران و دامداران می‌بایست طبق سیاست‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سال جهش تولید طرح‌های مرتعداری با اولویت طرح‌های تلفیقی و استفاده از پتانسیل‌های مراتع از جمله بهره برداری از گیاهان دارویی به منظور ایجاد درآمد و اشتغالزایی و کاهش فشار دام در مراتع نیز مشارکت داشته باشند.

مرادی حقیقی با باین اینکه مرتع دارانی که تا پایان سال ۹۸ پروانه چرا دریافت کرده‌اند باید تا پایان سال ۱۴۰۰ نسبت به تهیه طرح‌های مرتعداری اقدام و پروانه چراهای صادره در پایان مهلت مذکور فاقد اعتبار خواهند بود، تاکید کرد: این طرح‌ها با هدف مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح بهره برداری از مراتع با رویکرد حفاظت، احیا، توسعه و بهره برداری اقتصادی و بهره‌مندی از سایر استعدادهای مراتع با هدف کاهش وابستگی به علوفه مراتع تهیه می‌شود و لذا در اصل اجرای آن به نفع بهره برداران است.

کد خبر 5065383

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =