ایرانی قربانی ترانزیت موادمخدر است

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، گفت: ایران قربانی ترانزیت موادمخدر به سایر کشورها است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار مجید کریمی، در جریان بازدید جانشین فرمانده ناجا از مجموعه پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه مشکل ما در بحث مبارزه با مواد مخدر، تولید مواد در کشور افغانستان است، افزود: قریب به ۴۰ درصد از تولید مواد مخدر در این کشور با هدف ترانزیت به سایر کشورها وارد ایران می شود.

وی با بیان اینکه ایران قربانی ترانزیت مواد مخدر به سایر کشورهاست، ادامه داد: آمارها نشان می دهد سالیانه بیش از ۱۰ هزار تن انواع مواد مخدر در افغانستان تولید می شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه عنوان کرد: تمامی همکاران ما با جدیت در نقطه صفر مرزی حضور دارند و از ورود مواد مخدر به کشور، شهرها و روستاها جلوگیری می کنند.

سردار کریمی ادامه داد: بیش از ۷۸ درصد از مواد مخدر کشف شده در کشور در استان های شرقی و حاشیه شرق بوده و تمرکز ما برای جلوگیری از ورود مواد مخدر بیشتر در شرق کشور است.

وی تصریح کرد: قاچاق مواد مخدر یک جرم سازمان یافته و امنیتی است حتی شاهد هستیم برخی گروه های تروریستی که در شرق کشور هستند نفرات آنها به همراه مواد مخدر توسط مرزبانان دستگیر می شوند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه طی چند سال اخیر نیروی انتظامی اقدامات موثری در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته است، گفت: در حال حاضر در خصوص مواد مخدر صنعتی و روان گردان ها با مشکل مواجه شده ایم اما در این راستا گام های رضایت بخشی برداشته شده است.

سردار کریمی گفت: طی سال های گذشته کشور افغانستان تنها در تولید مواد سنتی از جمله تریاک، حشیش و … فعال بوده این درحالی است که اخیراً در تولید روان گردان ها از جمله شیشه به صورت سازمان یافته نیز فعالیت می کند.

وی ادامه داد: در سال جاری ۱۱ تن مواد روان گردان شیشه که در افغانستان تولید شده توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران کشف شده است.

سردار کریمی گفت: بر اساس اعلام سازمان ملل ۸۰۳ نوع مواد روان گردان در دنیا تولید می شود که این میزان رو به رشد است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین عنوان کرد: میزان کشفیات انواع مواد مخدر در سال جاری ۷۱۶ هزار و ۱۰۸ کیلوگرم بوده که رشد ۳۰ درصدی کشفیات را نشان می دهد.

وی ادامه داد: طی ۸ ماه سال جاری ۱۵۲ مورد درگیری مسلحانه با باندهای قاچاق رخ داده که ۴۷ نفر از سوداگران به هلاکت رسیده اند و ۲۷ نفر از آنها زخمی و ۴ نفر از ماموران نیروی انتظامی در این درگیری ها به شهادت رسیده اند.

سردار کریمی تصریح کرد: در ۸ ماه سال جاری بالغ بر ۵ هزار و ۴۴۵ میلیارد تومان به شبکه های قاچاق ضربه مالی وارد کرده ایم.

کد خبر 5079897

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =