برنامه دانشگاه ها برای یک «۱۶ آذر» کاملا مجازی

امسال برنامه های گرامیداشت ۱۶ آذر دانشگاه ها به دلیل شیوع کرونا رنگ و بوی متفاوتی دارد و تماما به صورت مجازی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، تشکل‌های دانشجویی در حالی خود را برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر آماده می‌کنند که امسال نه خبری از حضور پر شور دانشجویان در سالن‌های اجتماعات دانشگاه‌ها هست، نه از بحث بر سر دعوت از مسئولان و خلف وعده آنها و نه از تب و تاب مناظره بین شخصیت‌های سیاسی و یا از نشست‌های پرسش و پاسخ پر التهاب.

امسال به منظور رعایت شیوه نامه‌های ابلاغی ستاد کرونا، همه برنامه‌های روز دانشجو بر بستر مجازی برنامه ریزی شده و تشکل‌ها در تلاش هستند تا نشست‌های پرسش و پاسخ را در این فضا برگزار کنند. غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزارت علوم در گفتگویی که چند روز پیش با خبرنگار مهر داشت، اعلام کرد؛ به دانشگاه‌ها تاکید شده است که برنامه‌های روز ۱۶ آذر خود را در حد امکان در فضای مجازی برگزار کنند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: تشکل‌های دانشجویی برای برگزاری برنامه روز ۱۶ آذر باید درخواست خود را به صورت اتوماسیون به دانشگاه خود ارائه دهند، دانشگاه‌ها نیز نظر خود را در مورد کم و کیف برگزاری برنامه‌ها و چگونگی برگزاری آن اعلام می‌کنند.

نبود دانشجویان در دانشگاه و خالی ماندن کلاس‌ها، ۱۶ آذر امسال را متفاوت از سال‌های دیگر کرده و تشکل‌های دانشجویی همچون سال‌های گذشته برنامه‌هایی را برای این روز تدارک دیده‌اند که البته در مقایسه با سال‌های گذشته برنامه‌ها کاهش یافته است.

امسال نیز رئیس جمهور به صورت غیر حضوری در برنامه ۱۶ آذر شرکت خواهد کرد. خبرنگار مهر در همین رابطه کسب اطلاع کرد که فردا مصادف با ۱۶ آذر نشستی مجازی با حضور رئیس جمهور، وزیر علوم و بهداشت برگزار خواهد شد.

منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری و معاونان این وزارت خانه با حضور در سالن شهدای جهاد علمی و حسن روحانی رئیس جمهور نیز از پاستور در این نشست به صورت مجازی شرکت می‌کنند.

کمرنگ شدن فعالیت تشکل‌ها در پی حذف دیدار چهره به چهره، تا حدی امری طبیعی در دوران پاندمی کروناست، با این حال اما وضعیت کنونی از نظر برخی مسئولان دانشگاهی نگران کننده است؛ به طوری که معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه امیرکبیر به خبرنگار مهر می‌گوید: چند ماه گذشته که دانشجویان در دانشگاه حضور نداشته‌اند، فعالیت تشکل‌ها بسیار محدود شده و ما بسیار نگران هستیم. به دوستان تشکل‌ها هم این نگرانی را منتقل کردم.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به ابراز نگرانی خود از برنامه‌های روز دانشجو، گفت: تشکل‌ها هیچ تحرک جدی از خود نشان نداده‌اند و این رکود در فعالیت تشکل‌ها، رضایت بخش نیست.

دکتر حسن زائری لطف، مدیرکل امور فرهنگی وزارت بهداشت نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در همین باره توضیح داد: روز دانشجوی امسال متفاوت از سال‌های گذشته است و به دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت تجمعات و گردهمایی‌ها، امسال در دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید شده است که هیچ برنامه حضوری به مناسب روز ۱۶ آذر برگزار نشود.

وی افزود: در حال حاضر تشکل‌های سیاسی دانشجویی در بستر مجازی بسیار فعال هستند و از میهمانان متعددی برای حضور در بستر مجازی به عنوان بزرگداشت روز دانشجو دعوت کرده‌اند اما دانشجویان به صورت حضوری نمی‌توانند در این برنامه‌ها شرکت کنند.

مدیرکل امور فرهنگی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: مسابقاتی هم در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی از سوی شوراهای صنفی، انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی دانشجویان علوم پزشکی تدارک دیده شده است که این مسابقات هم در بستر مجازی صورت می‌گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه هیچ برنامه حضوری در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی نداریم اما دعوت از میهمانان به صورت مجازی نیز نیازمند مجوز است که به دانشگاه‌ها اعلام شده در راستای این مجوزها تسریع و تسهیل کنند و اگر قرار است برنامه‌ای لغو شود نیز علت آن را به صورت مکتوب به تشکل درخواست دهنده ارائه کنند.

در ادامه این گزارش به مهمترین برنامه‌ها، سخنرانی‌ها و نشست‌های مجازی پرسش و پاسخ که به مناسبت روز دانشجو قرار است برگزار شود می‌پردازیم.

برگزاری نشست نفوذ تا استحاله جنبش‌های دانشجویی

بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما، سلسله جلساتی را با عنوان نفوذ تا استحاله جنبش‌های دانشجویی، در دست اجرا دارد که نخستین جلسه آن، روز سه شنبه ۱۱ آذر با حضور صادق کوشکی برگزار شد.

این جلسات به صورت زنده از صفحه مجازی بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما پخش می‌شود و قرار است در آنها به سوالاتی همچون چرا جنبش دانشجویی برای جریانات سیاسی لذیذ است؟ سهم جنبش دانشجویی در تغییر مسیر جامعه چه میزان است؟ نسخه لیبرال دموکراسی برای جنبش دانشجویی چیست؟ و آسیب‌ها و فرصت‌های جنبش دانشجویی چیست؟ پاسخ داده شود.

سخنرانی نایب رئیس اول مجلس در دانشگاه علامه طباطبایی

بسیج دانشجویی دانشگاه علامه نیز از نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی دعوت کرده تا حول محور ۱۶ آذر و مسئولیت سیاسی، سخنرانی داشته باشد. این برنامه به صورت مجازی و روز یکشنبه ۱۶ آذر ساعت ۹ صبح برگزار و به صورت زنده از صفحه بسیج دانشجویی دانشگاه در فضای مجازی پخش می‌شود.

جلسه طهرانچی با تشکل‌های دانشجویی در روز دانشجو

یکی از برنامه‌های اصلی دانشگاه آزاد برای بزرگداشت روز ۱۶ آذر، جلسه اعضای تشکل‌های این دانشگاه با رئیس دانشگاه است که روز یکشنبه با حضور حدود ۲۰ نفر از اعضا و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد نیز در تدارک برگزاری وبینار پرسش و پاسخ با فعالان فرهنگی و تشکل‌های سراسر کشور در یکشنبه شب و یا دوشنبه است.

از رؤسای واحدها و معاونان فرهنگی و اجتماعی هم خواسته شده است تا مشارکت فعال در نشست‌های مجازی با تشکل‌های دانشجویی و جلسات پرسش و پاسخ آنها، داشته باشند. از سوی دیگر گفتگوهای مستقیمی با برخی فعالان دانشجویی نیز به این مناسبت برنامه ریزی شده است.

ضرغامی در روز دانشجو در دانشگاه شهیدبهشتی سخنرانی می‌کند

بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت روز دانشجو گفتگو با عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس اسبق صدا و سیما را ترتیب داده است.

همچنین به همین مناسبت قرار است رئیس دانشگاه و اعضای هیأت رئیسه گفتگویی با دبیران انجمن‌های علمی، کانون‌ها، تشکل‌ها و مدیران نشریات دانشجویی داشته باشند. این نشست روز سه شنبه ۱۶ آذر ساعت ۸:۳۰ تا ۱۰:۳۰ برگزار خواهد شد. در برنامه‌ای دیگر نیز، نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی از خوابگاه‌های دانشجویی بازدید خواهد کرد.

سخنرانی مجازی سعید جلیلی در دانشگاه تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران نیز اعلام کرد؛ آئین بزرگداشت روز دانشجو با حضور سعید جلیلی و سردار علی فدوی یکشنبه ۱۶ آذر برگزار می‌شود.

این مراسم ساعت ۱۴:۳۰ به‌صورت مجازی و از صفحه رسمی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران پخش خواهد شد.

۳ نماینده مجلس در دانشگاه شریف به سوالات دانشجویان پاسخ می‌دهند

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شریف هم قرار است برنامه‌ای را با عنوان «وکلا در مقام پاسخ»، با حضور نمایندگان مجلس برگزار کند. در این نشست سید احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی و روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی حضور دارند و به سوالات دانشجویان پاسخ خواهند داد.

گفتگو با یاسر جبرائیل با محوریت انتخابات ۱۴۰۰ و تشکیل دولت جوان حزب اللهی

واحد سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی گفتگوی زنده با سید یاسر جیرائیلی "رئیس مرکز ارزیابی و و نظارت راهبردی حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام" ترتیب داده است.

این گفتگو با موضوع رسالت دانشجو در جریان سازی های سیاسی (با محوریت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و تشکیل دولت جوان حزب اللهی) صورت خواهد گرفت. براساس اعلام واحد سیاسی انجمن‌اسلامی دانشگاه شهید بهشتی، تاریخ، زمان و بستر برگزاری ویژه برنامه متعاقباً اعلام خواهد شد.

نشست پرسش و پاسخ درباره مصوبه لغو تحریم‌ها در دانشگاه خواجه نصیر

بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر در تدارک برگزاری یک مناظره دانشجویی تحت عنوان «کارنامه مردم سالاری و آنچه که باید باشد»، است و نماینده انجمن اسلامی، نماینده تشکل جامعه اسلامی و نماینده کانون‌ها در آن حضور دارند.

همچنین قرار است مصاحبه‌ای با روح الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در رابطه با مصوبه اخیر مجلس (اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها) برگزار شود و وی به سوالات دانشجویان در این باره پاسخ دهد.

از سوی دیگر برنامه ریزی شده است تا تشکل جامعه اسلامی دانشگاه یک میزگرد دانشجویی را با موضوع «بررسی خروج نخبگان از کشور» و خانه نشریات دانشگاه نیز جشنواره «واژه ۲» را برگزار کنند.

برگزاری نشست پرسش و پاسخ دانشجویی با هیأت رئیسه دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی به مناسبت روز دانشجو، جلسه مجازی پرسش و پاسخ دانشجویان با هیئت رئیسه دانشگاه را برگزار می‌کند. این گفتگو قرار است با موضوع «دولت جوان انقلابی علاج مشکلات کشور» روز یکشنبه ۱۶ آذر ساعت ۱۸:۳۰ به صورت مجازی برگزار شود.

جلسه مجازی پرسش و پاسخ دانشجویان با هیئت رئیسه دانشگاه خوارزمی نیز به مناسبت روز دانشجو، شنبه ۱۵ آذر ساعت ۲۰ الی ۲۲ برگزار خواهد شد.

بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران هم در نظر دارد گفتگویی با جواد میری جامعه شناس، پژوهشگر و فعال سابق دانشجویی داشته باشد. این برنامه شنبه ۱۵ آذر ساعت ۱۵ در فضای مجازی برگزار می‌شود.

گفتگوی رئیس دانشگاه سوره با دانشجویان در ۱۶ آذر

محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره روز یکشنبه ۱۶ آذرماه ۹۹ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ به‌مناسبت روز دانشجو، گفت‌وگوی صمیمانه‌ای با دانشجویان خواهد داشت. بخش اول گفتگو از ساعت ۱۵ الی ۱۶ مربوط به پاسخ سوال‌های از پیش ارسال شده، و بخش دوم از ساعت ۱۶ الی ۱۷ درخصوص پاسخ سوال‌های آنلاین، خواهد بود.

برگزاری مسابقه سخنرانی دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین یک مسابقه سخنرانی دانشجویی را در در ۴ محور تدارک دیده که علاقمندان می‌توانند فیلم یا صوت سخنرانی خود را حداکثر به مدت ۷، ارسال کنند.

محور اول این رقابت، حوزه نظام سلامت؛ شامل طب سنتی ایرانی، افزایش جمعیت و نظام سلامت ایران، وضعیت دارویی کشور و کرونا ست. ضمن اینکه و محور دوم- فرهنگ و رسانه؛ شامل سواد رسانه‌ای، شهید قاسم سلیمانی، الگوی عملکردی دفاع مقدس، موانع ازدواج، فضای مجازی، اسلام و زندگی ما و بیانیه گام دوم می‌شود.

محور سوم سیاسی و اجتماعی است که شامل موضوعاتی در خصوص رابطه ایران و آمریکا، انتخابات ۱۴۰۰، مبارزه با فساد و عدالت، تحولات منطقه‌ای، درمان دردهای اقتصاد، دولت تدبیر و امید می‌شود.

برای محور چهارم با عنوان دانشگاه، آموزش و پژوهش؛ مباحث مرتبط با آموزش مجازی، مقاله محوری یا حل مسائل کشور، دانشگاه اسلامی، حجاب و عفاف در دانشگاه، بسیج دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی تهران و رسالت تربیتی دانشگاه و اساتید، تعیین شده است.

در این مسابقه به نفرات برتر جوایزی اهدا خواهد شد.

سخنرانی حسین نقاشی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی اصفهان نیز در تدارک برگزاری سخنرانی حسین نقاشی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به صورت مجازی است. این سخنرانی با محوریت فراز و فرودهای دانشجویی یکشنبه ۱۶ آذر ساعت ۱۹ برگزار می‌شود.

برگزاری یک مسابقه درباره کرونا در دانشگاه فردوسی مشهد

روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد همراه با سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی قصد دارد جشنواره‌ای را از تصاویر و فیلم‌های کوتاه یک دقیقه‌ای دانشجویان در دوران کرونا برگزار کند.

کد خبر 5087567

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =