۱۹ آذر ۱۳۹۹، ۱۸:۰۹

رئیس اتاق بازرگانی بیرجند:

واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را دریابیم/انگیزه سازی بستر جهش

واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را دریابیم/انگیزه سازی بستر جهش

بیرجند- رئیس اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه متأسفانه در سال جهش تولید انتظاری که در حمایت از صنایع کوچک و متوسط داشتیم محقق نشده است، گفت: انگیزه‌سازی به رشد و جهش تولید منجر می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن احتشام ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به کاهش قیمت زعفران در فصل برداشت این محصول به دلیل شیوع کرونا اظهار کرد: با توجه به شیوع کرونا بسیاری از کارگران حاضر به چیدن گل زعفران از زمین و باز کردن گل نبودند که این موضوع نیز در کاهش قیمت گل زعفران تأثیرگذار بوده است.

وی با اذعان به اینکه طی سال‌های اخیر توسعه سطح زیر کشت زعفران را در استان و کشور داشته‌ایم، گفت: اما در زمینه مکانیزاسیون برداشت و جداسازی گل مورد غفلت واقع شده است.

وی افزود: خوشبختانه دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف دستگاهی برای باز کردن گل زعفران ساخته‌اند که بسیار ارزشمند است و می‌توان برای سال آینده برای استفاده از این دستگاه برنامه‌ریزی کرد.

وی با بیان اینکه در برخی از مناطق کشور بدون توجه به بحث آمایش سرزمینی بالاتر از توان اقدام به کشت زعفران شده است، عنوان کرد: قیمت محصول با عرضه و تقاضا در ارتباط است و در فصل برداشت عرضه زیاد و تقاضا ثابت است.

وی با اشاره به تدوین طرح جهش تولید و صادرات زعفران در شهریورماه سال گذشته توسط شورای ملی زعفران و تقدیم آن به مسئولان گفت: اگر این طرح به مرحله اجرا برسد بسیاری از مشکلات و نارضایتی‌های حوزه زعفران برطرف خواهد شد.

کشاورزان برای فروش زعفران عجله نکنند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و بازرگانی بیرجند ادامه‌داد: امسال قرار بود هزار میلیارد تومان به خرید زعفران در سه استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی اختصاص یابد تا در قالب تسهیلات با سود ۱۵ درصد و دوره بازپرداخت یک‌ساله به صادرکنندگان پرداخت شود اما محقق نشد.

وی با تاکید بر اینکه شورای ملی زعفران یک تشکل برای سیاست‌گذاری‌ها و ارائه طرح و برنامه است، عنوان کرد: هم اکنون با پایان یافتن فصل برداشت قیمت زعفران به ثبات رسیده است.

احتشام عنوان کرد: کشاورزان در فروش محصول خود عجله نکنند زیرا شرایط بهتری را برای این محصول پیش بینی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد تولید زعفران دنیا در انحصار ایران است، تصریح کرد: متأسفانه با اینکه رتبه اول تولید را داریم اما تعیین کننده قیمت آن نیستیم و باید این مشکل احصا و برای رفع آن چاره‌ای اندیشیده شود.

رئیس شورای ملی زعفران اظهار کرد: یکی از درخواست‌ها این بود که جلوی صادرات متفرقه زعفران گرفته و برای صادرکنندگان این محصول کارت اهلیت صادر شود.

وی با تاکید بر اینکه باید جلوی چینی‌هایی که در بازار زعفران را خریداری و به نام خود صادر می‌کنند گرفته شود، ادامه داد: فرایند صادرات زعفران باید مدیریت شود تا بتوانیم در مقابل میزان بالای تولید ما تعیین کننده قیمت این محصول باشیم.

رشد ۱۵ درصدی صادرات زعفران

احتشام بیان‌کرد: در هفت ماهه سال جاری از نظر وزنی صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته اما با توجه به افت قیمت پایه صادراتی از نظر ارزشی کاهش داشته‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: محصولی که صادر می‌کنیم باید هم با استانداردهای داخلی و هم با استانداردهای بازار هدف مطابقت داشته باشد.

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه اخیراً استانداردهای اروپا به ویژه در زمینه باقیمانده سموم سخت‌گیرانه‌تر شده است، اظهار کرد: از این نظر باید آموزش‌های لازم را به کشاورزان بدهیم، هرچند اغلب کشاورزان ما در خراسان‌جنوبی از گذشته تا به امروز مصرف زیادی در استفاده از کودهای شیمایی نداشته‌اند.

احتشام تاکید کرد: باید به سمت محصول سالم و ارگانیک برویم چرا که چنین محصولاتی در دنیا طرفدار و خواهان دارد.

وی در خصوص برند سازی محصول زرشک و زعفران استان، بیان کرد: نشان جغرافیایی این دو محصول ثبت شده و باید برای حفظ و حراست این برندها به سمت فرآوری و بسته بندی با کیفیت گام برداریم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید با برند سازی و بازار سازی، این محصولات ثبت شده را به نام خراسان‌جنوبی در اذهان ماندگار کنیم، گفت: باید از صنایع کوچک فرآوری و بسته بندی زعفران و زرشک را حمایت و آن را نسبت به رقبا توانمند کنیم.

ضرورت ایجاد صرافی در مرزهای با افغانستان

احتشام به مشکل رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه صادرات با افغانستان به صورت ریالی انجام می‌شود یکی از مشکلات صادرکنندگان عدم امکان برگشت پول است که با توجه به قوانین بانک مرکزی درباره تعهد ارزی یک معضل است.

وی بیان‌کرد: پیشنهاد ما این است که در مرز ماهیرود، مرزهای خراسان رضوی و … با کشور افغانستان صرافی‌های مجاز ایجاد شود تا بتوانند ارز صادرکنندگان را مبادله کنند و عملاً اسباب برگشت ارز حاصل از صادرات فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه نامگذاری سال‌های متمادی به موضوعات اقتصادی یک دلگرمی برای فعالان این حوزه است، گفت: اگر ارزیابی عملکردی داشته باشیم شاید در بسیاری از زمینه‌ها نتوانسته‌ایم این شعار را تحقق ببخشیم.

واحدهای تولیدی کوچک و متوسط حمایت شوند

وی با اشاره به تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران گفت: با توجه به این تحریم‌ها و شیوع کرونا نتوانسته‌ایم به توسعه صادرات بپردازیم.

وی با بیان اینکه متأسفانه در سال جهش تولید انتظاری که در حمایت از صنایع کوچک و متوسط داشتیم محقق نشده است، بیان داشت: بخش اعظم اشتغال استان در واحدهای تولیدی و صنعتی کوچک و متوسط است اما در اعطای تسهیلات طی سال‌های اخیر برای این واحدها موفق عمل نشده و اعتبارات به سمت واحدهای بزرگ سوق داده شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید برای تولیدکننده انگیزه ایجاد کنیم و این انگیزه‌سازی به رشد و جهش تولید منجر می‌شود، اضافه کرد: متأسفانه با موانعی که بر سر راه تولیدکننده ایجاد می‌شود سوداگران و دلالان سود بیشترین سود را می‌برند.

احتشام با بیان اینکه بروکراسی بانکی در سال جهش تولید برای کمک به تولیدکنندگان هیچ تغییری نکرده است، بیان‌کرد: البته بانک‌ها در خراسان‌جنوبی همواره حامی تولیدکنندگان بوده‌اند ولی در هر حال تابع بخش نامه‌های بانک مرکزی هستند.

وی اظهار کرد: ما جلسات مختلفی در قالب شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در راستای رفع موانع تولید برگزار کردیم و بسیاری از مشکلات قابل حل در سطح استانی رفع شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با بیان اینکه بسیاری از مشکلات در سطح ملی است، و در استان مدیران نمی‌توانند برای آن تصمیم‌گیری کنند، بیان‌کرد: نمونه این مشکلات مسائل مرتبط در بحث تعهدات ارزی است که صادرکنندگان ما را با موانع بسیاری رو به رو کرده است.

کد خبر 5091858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha