بهره وری آب در مزارع آبزیان افزایش می یابد

رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اجرای پروژه های بهره وری آب را در مزارع پرورش آبزیان کشور را موفقیت آمیز اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود بهمنی با اشاره به استفاده از مکانیزاسیون در مزارع پرورشی آبزیان گفت: پیش بینی شده با بهره گیری از مکانیزاسیون در یک مزرعه ۵۰ تنی پرورش ماهی قزل آلا، با اعتبار یک میلیارد تومان بتوان تا ۷۰ درصد از آب آن را به طور مجدد استفاده کرد بدون آنکه در کیفیت محصول خللی وارد شود.

وی به بهره گیری از تکنولوژی بیوفلاک در صنعت آبزی پروری آبزیانی که از آب نسبتاً ساکن در محیط کشت خود استفاده می‌کنند نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این تکنولوژی در بهره وری آب بسیار مؤثر بوده به طوری که در خصوص میگو، کپور ماهیان و ماهی تیلاپیا توانسته است ۳۰ تا ۵۰ درصد تعویض آب را در این مزارع کاهش دهد.

بهمنی، بهره گیری از جاذب های طبیعی در پساب مزارع پرورش میگو، ماهی سردآبی و آکواریوم‌های ماهیان زینتی را از دیگر پروژه‌ها عنوان کرد و گفت: این جاذب های طبیعی موجب کاهش ۴۰ تا ۹۰ درصدی نیترات و فسفات پساب شده و نقش فیلتر زیستی این جاذب ها کاملاً به اثبات رسیده است.

وی، بسته بندی این محصولات فناورانه (جاذب های طبیعی) را مهم دانست و اذعان داشت: این جاذب های طبیعی در اشکال مختلف قابل تجاری سازی هستند و از آنها می‌توان به عنوان کود زیستی در افزایش میزان محصولات کشاورزی نیز استفاده کرد.

رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور به استفاده از پروبیوتیک در مزارع پرورش میگو به عنوان یکی دیگر از پروژه‌های تحقیقاتی این مؤسسه که به طور غیر مستقیم موجب افزایش بهره وری آب می‌شود اشاره کرد و گفت: پروبیوتیک ضمن کمک به جلوگیری از بروز بیماری، در بهبود کیفت آب مزارع میگو مؤثر بوده و نیاز به تعویض آب را کاهش می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد که پروژه استفاده از پروبیوتیک ها در صنعت پرورش میگو موجب افزایش تولید از طریق کاهش میزان تلفات نرمال مزارع میگو شده و به طور همزمان به کیفیت آب محیط کشت میگو کمک زیادی می‌کند.

کد خبر 5101097

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha