فقط ۷درصد خالص درآمدها در کشور تبدیل در قالب مالیات پرداخت می شود

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه در کشورهای دنیا ۸۵ درصد درآمدها از طریق مالیات است، گفت: درآمدهای نفتی باید صرف توسعه شود و هزینه‌های عمومی باید از طریق مالیات تامین شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت اقتصاد، امید علی پارسا و هیأت همراه که به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و افتتاح برخی طرح‌های عمرانی به استان خوزستان سفر کرده بودند، با حضور در شهرستان بهبهان در مراسم افتتاح پروژه ساخت ساختمان اداره‎کل امور مالیاتی بهبهان که با حضور نماینده مردم شهرهای بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان بهبهان برگزار شد، شرکت کرد.

وی در این مراسم عنوان داشت: سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان دستگاه تأمین کننده بخشی از درآمدهای دولت محسوب می‌شود که در آن سوی دیگر، همه دستگاه‌های اجرایی به عنوان دستگاه‌های خرج قرار می‌گیرند و اگر سازمان امور مالیاتی کشور مأموریت اساسی خود یعنی وصول درآمدهای مالیاتی را به شکل صحیح و اصولی انجام ندهد، بودجه دستگاه‌های اجرایی و هزینه طرح‌های عمرانی با مشکل رو به رو خواهد شد.

رئیس ‎کل سازمان خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی به دنبال تحقق دو مؤلفه کلیدی یعنی عدالت و کارایی است. عدالت به معنای وصول عادلانه مالیات و ایجاد فضایی امن و آرام از سوی حاکمیت برای فعالان اقتصادی است که براساس آن، افراد با توانایی‌ها و ظرفیت‌های مختلف به فعالیت و امرار معاش بپردازند و کارآیی نیز به معنای وصول مالیات حقه با کمترین میزان تنش و هزینه و بعبارتی افزایش بهره وری سازمان است.

۸۵ درصد درآمد کشورهای دنیا از محل مالیات است

پارسا با بیان اینکه در دنیا، بیش از ۸۵ درصد درآمدهای کشورها از محل مالیات‌ها تأمین می‌شود که آنهم از ۱۵ درصد اقشار بالا و پردرآمد جامعه اخذ می‌شود، تصریح کرد: امروز بخش مهمی از هزینه‌های عمومی کشور اعم از هزینه‌های مربوط به آبادانی و توسعه شهرها و روستاها، دفاع، برقراری نظم و امنیت، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی و خدماتی همچون ورزش و سایر خدمات عمومی، از محل مالیات‌ها تأمین می‌شود.

رئیس ‎کل سازمان اضافه کرد: بدیهی است عدالت مالیاتی به معنای وصول مالیات متناسب با میزان ثروت، دارایی، درآمد و مصرف است و اگر اقشار پردرآمد جامعه به نسبت سود و درآمد خود مالیات نپردازند، رانت و ثروت‌‎اندوزی، شکاف‌های طبقاتی، تبعیض و نابرابری‌های اجتماعی در کشور شکل می‎‌گیرد.

فقط ۷ درصد خالص درآمدهای کشور در قالب مالیات پرداخت می‌شود

وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، حدود ۳۰ درصد درآمدهای خالص سالانه در قالب مالیات در اختیار دولت قرار می‌گیرد، عنوان داشت: این در حالیست که این رقم در کشور ما حدود شش تا هفت درصد است و با این رقم پایین نمی‌توان از پس اینهمه هزینه‌های اجتماعی کشور برآمد و سایر شیوه‌های تأمین مالی از قبیل فروش نفت، استقراض از شبکه بانکی و چاپ پول نیز، نادرست، غیر اصولی و با آثار تورمی بسیار بالا هستند.

وی تنها راه پایان دادن به این وضعیت نابرابری اجتماعی را اجرای نظام مالیاتی هوشمند در کشور عنوان کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم تا پایان دولت فعلی، این نظام مالیاتی را مطابق با استانداردهای تعریف شده در کشور پیاده‎ سازی کنیم.

پارسا بیان داشت: هوشمند‎سازی نظام مالیاتی به معنای وصول مالیات براساس ریزداده های اقتصادی مودیان است و بر اساس آن، تمامی اطلاعات و دیتاهای مربوط به فعالیت اقتصادی مودیان از دستگاه‌های ذیربط اخذ و در سازمان امور مالیاتی کشور مورد استفاده و پردازش قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در حقیقت اطلاعاتی که توسط دستگاه‌های ذیربط در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار می‌گیرد، اطلاعاتی غیرقابل کتمان و غیرقابل انکار هستند که براساس آن، مالیات به صورت عادلانه و منصفانه تعیین می‌شود.

نظام مالیاتی هوشمند فرار مالیاتی را کاهش می‌دهد

رئیس‎ کل سازمان در ادامه گفت: در شکل ایده ‎آل، سازمان امور مالیاتی کشور با تکیه بر این اطلاعات، به شکل عالمانه، عادلانه و منطقی و بر اساس قوانین، اظهارنامه پیش‎ فرض مودیان را تولید و به آنان ارائه می‌دهد و به دلیل واقعی بودن اطلاعات و وجود اسناد و مدارک معتبر، امکان اعتراض و اختلاف میان مودی و سازمان به کمترین میزان کاهش می‌یابد.

پارسا همچنین اظهار داشت: در چارچوب نظام مالیاتی هوشمند، تمام فعالیت‌های اقتصادی و معاملات کشور اعم از واردات و صادرات، شهرداری‌ها، سیستم‌های بانکی و شبکه‌های بیمه، نیروی انتظامی و تمامی دستگاه‌های اجرایی ذیربط به سامانه‌های نظام مالیاتی کشور متصل می‌باشند.

وی همچنین از نظام مالیاتی هوشمند به عنوان بهترین راهکار برای مبارزه با فرار مالیاتی در کشور یاد کرد و گفت: نظام مالیاتی هوشمند، فاصله مودی و ممیز مالیاتی را به کمترین میزان کاهش داده و همچنین اشراف سازمان به عملکرد و فعالیت واقعی مودیان را تقویت می‌نماید.

پارسا تاکید کرد: البته درآمدهای نفتی نباید باعث شود از ظرفیت درآمدهای مالیاتی غافل بمانیم. در حقیقت نفت باید صرف توسعه اقتصادی و عمرانی کشور شود و تنها راه تأمین هزینه‌های عمومی کشور و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، پرداخت مالیات است.

کد خبر 5149111

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =