توجه به فرهنگ اقوام مختلف در جایزه فیروزه/داوری‌ها مجازی بوده است

نشست رسانه‌ای جایزه فیروزه صبح امروز با حضور دبیر جشنواره در سرای اهل قلم برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ششمین جشنواره جایزه فیروزه امروز صبح ۱۹ اسفندماه، با حضور علی فریدونی دبیر جشنواره در سرای اهل قلم برگزار شد.

در ابتدای این نشست فریدونی درباره جشنواره جایزه فیروزه گفت: با توجه به شرایط کرونایی براساس آئین‌نامه جایزه باید در دی‌ماه جشنواره را برگزار می‌کردیم اما تصمیم گرفتیم با کمی تأخیر این جشنواره را برگزار کنیم.

او ادامه داد: یکشنبه ۲۴ اسفندماه، اختتامیه جشنواره با محدودیت‌های کرونایی در سالن سینمایی وزارت ارشاد با حضور معاونت فرهنگی برگزار خواهد شد.

فریدونی درباره بخش‌های این جشنواره گفت: عمده بحث جشنواره جامعه هدف‌مان از بخش‌های عروسک، نوشت‌افزار، اسباب‌بازی و کالای فرهنگی است تا بتوانیم مباحث فرهنگی در این حوزه را گسترش دهیم. همچنین مباحث هدایای فرهنگی در درجه اهمیت در جشنواره قرار گرفته است.

او بیان کرد: در جشنواره جایزه فیروزه سعی شده است که کمک مستقیم و غیر مستقیم به صنایع فرهنگی کنیم. البته بخش خانواده هم در این جشنواره اضافه شد که مرتبط با بازی‌های رایانه‌ای و سرگرمی است که در خانواده این نوع سرگرمی‌ها گسترش پیدا کرده است بتوانیم در این زمینه هم فعالیت‌های ثمربخشی را داشته باشیم.

دبیر جشنواره فیروزه گفت: شبکه ارتباطی هم برای مصرف، معرفی و ترویج در ابن جشنواره ایجاد می‌شود تا بتوانیم از طریق نقدها با کالاهای و آثار آشنا شویم. با جایزه دادن به هر بخش‌ها به نوعی سعی در تشویق اشخاص داشته‌ایم، که ۱۲ میلیون به برگزیده نفر اول، ۸میلیون به برگزیده نفر دوم، ۶ میلیون نفر سوم و ۴ میلیون برای شایسته تقدیر تعلق خواهد گرفت.

او درباره آثار ارسالی صنایع فرهنگی در جایزه فیروزه اظهار کرد: در حوزه اسباب‌بازی ۱۰۷ اثر از ۳۷ تولیدکننده، ۳۹۷ اثر عروسک از ۳۴۰ تولیدکننده، ۱۵۹ نوشت‌افزار از ۴۳ تولیدکننده به جشنواره رسیده است. که تمامی این آثار در حال داوری است تا نفرات برتر انتخاب شوند.

فریدونی درباره داوری‌ها گفت: در داوری توجه به مباحث روان‌شناسی، جامعه شناسی، ارزش‌های ایرانی و اسلامی رعایت شده است و البته تمام داوری‌ها هم به صورت مجازی صورت گرفته است و این مجازی بودن داوری‌ها همه مراحل را سخت‌تر کرده است که در مرحله اول غربالگری بوده و بعد شاخص‌های مهم آثار مورد داوری قرار گرفته است.

او افزود: این جشنواره با مشارکت بسیاری از سازمان و تولیدکننده‌ها برگزار شده تا بتوانیم این جشنواره را امسال برگزار کنیم، همچنین سعی کردیم که سیاست‌گذاری‌ها را بر مبنای شراکت استان‌ها هم قرار دهیم تا بتوانیم تنوع فرهنگی اقوام را در جشنواره و همبستگی فرهنگی در خلل این مراسم‌ها داشته باشیم.

دبیر جشنواره جایزه فیروزه گفت: خراسان‌جنوبی، ایلام، گلستان، بوشهر، سیستان‌وبلوچستان، خوزستان و… از جمله استان‌هایی هستند که در این جشنواره در کنار ما هستند.

کد خبر 5165042

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha