نخستین همایش از سلسله همایش‌های ملی ایرانشناسی استان‌ها برگزار شد

نخستین همایش از سلسله همایش‌های ملی ایرانشناسی استان‌ها؛ با محوریت: «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری»، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بنیاد ایرانشناسی نخستین همایش از سلسله همایش‌های ملی ایرانشناسی استان‌ها؛ با محوریت: «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری»، را با همکاری شعبه چهارمحال و بختیاری، دوشنبه ۱۸ اسفندماه، در بنیاد ایرانشناسی (تهران) به صورت مجازی برگزار کرد.

این همایش با حضور معاونان و مسئولان بنیاد ایرانشناسی تهران و شعبه چهارمحال و بختیاری، مدیران استانی و اعضای هیئت علمی و اجرایی همایش و صاحبان مقالات همراه بود.

در بخش افتتاحیه همایش، فرشید شریعتمداری، معاون اداری و مالی بنیاد ایرانشناسی، در خصوص تصویب طرح‌ها و پروژه‌های مطالعاتی و پژوهشی در بنیاد، اظهار کرد: موضوع همایش‌ها و پروژه‌های علمی و پژوهشی پس از تصویب رئیس محترم بنیاد ایرانشناسی، آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای و هیئت امناء بنیاد، در معاونت پژوهشی مورد ارزیابی قرار گرفته و اجرا می‌شود. «دانشنامه ایرانشناسی استان‌ها»، به عنوان یکی از پروژه‌های مطالعاتی مهم در بنیاد به انجام رسیده است که در این راستا نخستین همایش ملی ایرانشناسی استان‌ها؛ با محوریت: «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری»، از دستاوردهای این پروژه ملی ارزشمند می‌باشد.

معاون اداری و مالی بنیاد ایرانشناسی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این همایش علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌های ایجاد شده بواسطه بیماری کرونا، ابراز امیدواری کرد که بنیاد ایرانشناسی با همکاری دیگر شعبه‌های استانی خود بتواند به دستاوردهای مهمی در تکمیل فرآیند این طرح سترگ دانشنامه نایل گردد.

در ادامه محمد بهرام‌زاده، معاون پژوهشی بنیاد ایرانشناسی و دبیر علمی همایش، ضمن تشکر از حمایت‌های رئیس محترم بنیاد ایرانشناسی و دیگر عوامل اجرایی در برگزاری همایش، گزارشی از روند برگزاری همایش ارائه کرد: نخستین همایش ملی استانی بنیاد ایرانشناسی با محوریت «فرهنگ، هنر و آداب و رسوم»، به استان چهارمحال و بختیاری اختصاص دارد. بیش از ۱۲۰ عنوان مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از ارزیابی علمی و داوری مقالات توسط اساتید دانشگاهی و هیئت‌داوران در حدود ۱۰۰ عنوان مقاله موردپذیرش دبیرخانه همایش قرار گرفت و در کتابچه‌ای مجزا تحت عنوان مجموعه چکیده مقالات منتشر شد. همچنین ۳۰ مقاله به عنوان مقالات برتر در کتاب گزیده مقالات همایش منتشر خواهد شد. مقالات پذیرش‌شده در پایگاه‌های علمی «سیویلیکا، ISC، SID» نمایه خواهند شد.

دبیر علمی همایش هدف اصلی از برگزاری همایش را استخراج بهترین مقالات و تألیفات در قالب دانشنامه استانی برشمرد و افزود: بخش مهمی از تحولات ملی و فرا استانی که در کشور در دوره‌های مختلف تاریخی واقع شده، در این استان چهارمحال و بختیاری به وقوع پیوسته و یا منشأ آن در این استان بوده است. از حیث دانش باستان‌شناختی یکی از کهن‌ترین استقرارهای انسانی که وابستگی مستقیم با رشته کوه زاگرس دارد، در این استان وجود دارد که قابل بررسی و مطالعه است. با برگزاری این همایش ملی شمار مناسبی از بهترین مقالات و تالیفات به دبیرخانه همایش ارسال شده است که این مقالات می‌توانند عیناً و یا بعد از تلخیص در دانشنامه استانی ایرانشناسی استان چهارمحال و بختیاری قرار گیرند.

بهرام‌زاده با اشاره به روند تدارک و آمادگی‌های لازم از سوی شعبه‌های استانی برای برگزاری همایش‌های بعدی گفت: مصوبه هیئت محترم امنای بنیاد ایرانشناسی که حاصل اتفاق‌نظر در شورای پژوهشی بنیاد ایرانشناسی است؛ این دستاورد را برای ما داشته است که بتوانیم در تعقیب این همایش، همایش‌های ملی برای دیگر استان‌ها داشته باشیم. بنیاد ایرانشناسی بسیار علاقه‌مند است که این مجموعه دانش گسترده از هر استان را که در کشور وجود دارد در قالب همایش‌های ملی گردآوری کند و بتواند از آنها در مجلات منتشر شده با عنوان دانش مربوط به استان‌ها در حوزه مطالعات ایرانشناسی، در اختیار عموم دانشمندان، پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار دهد. این همایش در چهار بخش «جایگاه امروزی ایران در جهان»، «ایران فرهنگی»، «جهان ایرانی» و «ایرانیان» به ما امکان معرفی مطالعات ایرانشناسی را می‌دهد.

در ادامه عباس قنبری عدیوی، سرپرست شعبه چهارمحال و بختیاری بنیاد ایرانشناسی و دبیر اجرایی همایش با اشاره به ظرفیت‌های متعدد استان چهارمحال و بختیاری گفت: شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری، با دوهزار و ۶۶ متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع‌ترین مرکز استان کشور شناخته می‌شود که بر این اساس استان چهارمحال و بختیاری را به عنوان بام ایران می‌شناسند. همچنین وجود منابع سرشار آب شیرین، این استان را دارای طلای سفید و روان معرفی کرده و ارتفاع بلند آن لقب همسایگی آفتاب را برایش به ارمغان آورده است. خاستگاه تاریخی، فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی سبب شده که از دیرباز این استان به وسیله پژوهشگران داخلی و خارجی در آثار نویسندگان کتابها و مقالات معرفی شود. همچنین این استان به سبب نقش‌آفرینی بزرگانش در حوزه مشروطیت و تاریخ صد ساله اخیر و حتی پیش از آن توانسته در نهضت‌های مردمی و فرهنگی جامعه نیز نقش بسزایی داشته باشد.

قنبری افزود: استان چهار محال و بختیاری به سبب داشتن فرهیختگان و پژوهشگران معتبر در سطح ملی و بین‌المللی شهرت بسیاری دارد. همچنین دامداری، کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی (به ویژه قالی‌بافی که شهرت جهانی دارد)، پرورش زنبور عسل و ماهیان سردآبی از ویژگی‌های این استان به شمار می‌آیند. از نظر تاریخی و باستان‌شناسی، نیز این استان یکی از مهمترین مناطق مطالعه شده توسط پژوهشگران در حوزه زاگرس به عنوان یکی از خاستگاه‌های زندگی بشری است و زاگرس میانی با این استان و استانهای همجوارش شناخته می‌شود. همچنین فرهنگ فولکلور، آداب و رسوم، ادبیات رسمی و مردمی این استان می‌تواند الهام‌بخش پژوهش فرهیختگان باشد.

دبیر اجرایی همایش همچنین در خصوص نحوه ارائه مقالات و برگزاری همایش توضیحاتی ارائه کرد: تاکنون ۱۲۰ مقاله را دریافت کردیم که از این میان ۳۰ مقاله حائز شرایط چاپ و انتشار است و تمام چکیده‌های مقالات در مجموعه‌ای منتشر خواهد شد. استان چهارمحال و بختیاری کار خود را به عنوان اولین استان در برگزاری سلسله همایش‌های ایرانشناسی استانها آغاز کرد تا به تناسب توانمندی، شایستگی و علاقه‌مندی مردم استان برای معرفی به پژوهشگران و کرسی‌های ایرانشناسی در سطح ملی و بین‌المللی زمینه ارتباطات علمی را فراهم کند.

در ادامه این همایش مجازی الله کرم نصیری، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری، برگزاری همایش ایرانشناسی استان‌ها با تکیه بر تاریخ، فرهنگ و هنر چهارمحال و بختیاری را حرکتی ارزشمند دانست و گفت: آغاز چنین فعالیت‌هایی به تدوین دانشنامه‌های مختلف منجر خواهد شد و فرهنگ بومی و جلوه‌های تاریخ ایرانی - اسلامی را به نسل حاضر و آیندگان معرفی می‌کند که در نوع خود اقدامی ماندگار است.

وی افزود: چهارمحال و بختیاری در بخش گردشگری با وجود ظرفیت‌ها و مزیت‌های مختلفی از جمله بافت طبیعی، تاریخی، عشایری و اجتماعی در تمام فصول سال، استان مورد هدف گردشگری داخلی و خارجی می‌باشد و این ظرفیت بسیار مناسبی جهت توسعه اقتصادی، اجتماعی برای سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در استان می‌باشد.

در ادامه این همایش ملی، پژوهشگران حاضر در جلسه به معرفی عناوین مقالات و ارائه گزارشی کوتاه از مقاله‌های نگاشته شده خود پرداختند.

ارائه دهندگان و موضوعات مقالات در این همایش عبارتند از: علی اصغر نورورزی بلداجی، با موضوع مقاله «معناکاوی لایه رفتاری باستان‌شناسی دین، با تمرکز بر شیرهای سنگی استان چهارمحال و بختیاری»؛ حمید رضایی، با موضوع مقاله «دهقان سامانی سخنور داستان پرداز چهارمحال و بختیاری»؛ معصومه طاهری دهکردی، با موضوع مقاله «بررسی مضامین مذهبی در نقاشی‌های امامزاده پیراحمد بنای از دوره قاجار»؛ مریم قنبری عدیوی، با موضوع مقاله «بررسی ویژگی قالی‌های دست‌باف عشایری»؛ فرزاد محمودیان، با موضوع مقاله «تحلیل نابرابری فضایی در برخورداری از مراتع جوامع عشایری استان چهارمحال و بختیاری».

علاقه‌مندان جهت دسترسی به محتوای علمی و پژوهشی همایش ملی ایرانشناسی استان‌ها؛ با محوریت «تاریخ، فرهنگ و هنر استان چهارمحال و بختیاری»، می‌توانند به آدرس تارنمای همایش http://province.iranology.ir مراجعه کنند.

کد خبر 5166707

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =