ایمان حضرت ابوطالب (ع) مانند ایمان اصحاب کهف است

قم- یکی از مراجع تقلید با تشبیه ایمان حضرت ابوطالب (ع) به اصحاب کهف گفت: طبق روایت کافی شریف، ابوطالب (ع) همانند اصحاب کهف در خصوص ایمان خود تقیه کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حسین نوری همدانی عصر پنجشنبه در پیامی به مراسم اختتامیه همایش بین‌المللی «حضرت ابوطالب (علیه السلام) حامی پیامبر اعظم (صلی‌الله علیه و آله و سلم)» با اشاره به شخصیت والای حضرت ابوطالب گفت: ایشان یک شخصیت مهم است، چون حضرت عبدالمطلب در هنگام وفات خود وصیت کرد که حضرت ابوطالب (ع) سرپرستی و کفالت پیامبر (ص) را بر عهده گیرد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم افزود: حضرت ابوطالب (ع) شخصیت بزرگ و با عظمتی است و از جایگاه ویژه ای در بین عرب آن روز برخوردار بود و به حضرت ابوطالب (ع) شیخ بطحاء می‌گفتند، ایشان ذوق شعر هم داشتند و اشعاری را درباره رسول اکرم (ص) سرودند.

مرجع تقلید شیعیان گفت: ویژگی دیگر حضرت ابوطالب (ع) شجاعت در حمایت از پیامبر (ص) بود، به خصوص این حمایت در شعب ابی‌طالب نمایان بود، در آنجا خطر نسبت به پیامبر (ص) به حدی بود که حضرت ابوطالب (ع) برای حفظ جان پیامبر (ص)، فرزندانش را در جای رسول اکرم (ص) به جای ایشان می‌خواباند.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به احساس رسول اکرم (ص) در وفات حضرت ابوطالب (ع) گفت: پیامبر (ص) از وفات حضرت ابوطالب (ع) به شدت اندوهناک شد و پس از وفات ایشان، پیامبر از مکه به مدینه مهاجرت کرد و واقعه هجرت به دلیل تنهایی رسول اکرم (ص) اتفاق افتاد که این مساله نکات زیادی را در خود جای داده است.

وی افزود: در خصوص ایمان حضرت ابوطالب (ع) در کتاب کافی آمده است که مَثَل حضرت ابوطالب، مَثَل اصحاب کهف است و اصحاب کهف ایمان خود را پنهان کردند؛ حضرت ابوطالب (ع) هم برای حمایت از پیامبر (ص) و حفظ نهال اسلام، تقیه کرد و اگر انسان بتواند با شهامت تقیه کند، دو اجر دارد.

آیت الله نوری همدانی افزود: «عبدالله الخنیزی» کتابی را در خصوص حضرت ابوطالب (ع) با عنوان «ابوطالب مؤمن قریش» و درباره ایمان ایشان به نگارش درآورد لذا وهابیت به دنبال قتل نویسنده این کتاب بود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: شما که در این راه قدم برداشتید، از نقش جریان صهیونیسم در شکل‌گیری ظلم غافل نشوید و جریانی را درست کنید تا نقش صهیونیسم را به مردم بشناسانید؛ اگر این کار صورت نگیرد، صلح در خاورمیانه شکل نمی‌گیرد؛ باید بدانیم که جریان صهیونیسم در صدر اسلام، رسول اکرم (ص) را مسموم و شهید کرد.

آیت الله نوری همدانی، تقریب را هدف انقلاب اسلامی دانست و تصریح کرد: باید در همایش حضرت ابوطالب (ع)، برادران اهل سنت را توجیه کنید که برگزاری این همایش با اندیشه تقریبی انجام شده و این کار بزرگی است.

کد خبر 5167316

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =