آخرین وضعیت سدهای اصفهان/ زاینده‌رود ۲۳۵ میلیون مترمکعب آب دارد

مدیر دفتر تاسیسات آبی شرکت آب منطقه ای اصفهان آخرین وضعیت ذخیره آبی سدهای این استان را تشریح کرد.

احسان‌الله امینی در گفت و گو با خبرنگار مهر با تشریح آخرین وضعیت سدهای استان اصفهان در روزهای پایانی سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: ذخیره سد مخزنی زاینده رود با ظرفیت یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب امروز ۲۶ اسفندماه به ۲۳۵ میلیون مترمکعب رسید در حالی که مدت مشابه سال گذشته ذخیره این سد ۳۴۷ میلیون مترمکعب بوده است.

وی افزود: ذخیره آبی سد زاینده رود امسال نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد و در مقایسه با بلندمدت (۵۰ سال) ۶۸ درصد کاهش یافته است.

مدیر دفتر تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش ورودی سد زاینده‌رود و نبود ورودی‌های پیش‌بینی شده، لازم است هم استانی و شهروندان به ویژه در این ایام در مصارف آب شرب و بهداشت صرفه جویی کنند.

امینی به وضعیت سد گلپایگان اشاره کرد و گفت: این سد با ظرفیت ۳۶.۶ میلیون مترمکعب هم اکنون شش میلیون مترمکعب آب دارد درحالی که ذخیره آن در مدت مشابه سال پیش ۲۷ میلیون مترمکعب بوده است، از این رو سد گلپایگان نسبت به سال گذشته ۷۸ درصد و در مقایسه با بلندمدت (۳۰ سال) ۷۲ درصد کاهش ذخیره آبی دارد.

وی درباره کاهش ذخیره سد گلپایگان خاطرنشان کرد: به علت احداث نیروگاه سد گلپایگان لازم بود تا انتهای سال جاری تراز آب دریاچه پایین نگه داشته شود.

کاهش ۱۳ درصدی ذخیره سد حنا

مدیر دفتر تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در ادامه به وضعیت سد حنای سمیرم اشاره کرد و گفت: این سد با ظرفیت ۵۱ میلیون مترمکعب هم‌اکنون ۱۵.۷ میلیون مترمکعب آب دارد در حالی که ذخیره آن در مدت مشابه سال گذشته ۸.۴ میلیون مترمکعب بود.

امینی با بیان اینکه وضعیت ذخیره آبی سد حنا نسبت به بلند مدت ۱۳ کاهش نشان می‌دهد، افزود: افزایش حجم این سد در سال جاری به دلیل لایروبی و رسیدگی به رودخانه‌های این منطقه بوده است.

ذخیره مخازن سدهای استان اصفهان ۲۸۵ میلیون مترمکعب است

وی با بیان اینکه ذخیره سد قره‌آقاچ سمیرم با گنجایش ۲۱ میلیون مترمکعب، امروز به ۱۸.۵ میلیون مترمکعب رسید، اظهار داشت: حجم این سد سال مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۷ میلیون متر مکعب بود که برپایه آمار امسال ۹ درصد و در مقایسه با بلند مدت ۴۵ درصد افزایش حجم نشان می‌دهد.

مدیر دفتر تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: سد باغکل نیز با ظرفیت ۵.۸ میلیون مترمکعب هم اکنون ۲.۳ میلیون مترمکعب آب دارد در حالی که ذخیره آن در مدت مشابه سال گذشته ۲.۹ میلیون مترمکعب بود، بر این اساس حجم آب پشت این سد نیز سال جاری ۱۸ درصد کاهش یافته است.

ذخیره آب استان اصفهان ۲۸۵ میلیون متر مکعب است

وی ادامه داد: سد خمیران در تیران و کرون با گنجایش ۷.۱ میلیون مترمکعب تا امروز ۳.۸ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد در حالی که حجم پرشدگی آن سال پیش ۴.۵ میلیون مترمکعب بود و این سد کوچک نیز در مقایسه با سال گذشته ۱۶ درصد کاهش ذخیره آبی دارد.

امینی با بیان اینکه ظرفیت همه سدهای استان اصفهان یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون متر مکعب است، خاطرنشان کرد: مجموع حجم آب مخازن سدهای استان هم اکنون ۲۸۵ میلیون مترمکعب است.

کد خبر 5171073

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha