۴ برنامه مهم پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی در ۱۴۰۰

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید بهشتی ضمن اعلام ۴ برنامه مهم پژوهشی در سال ۱۴۰۰، از رشد ۳ برابری مقالات نمایه شده در ۱۲ سال اخیر داد.

بابک شکری در گفتگو با خبرنگار مهر با بررسی و تشریح طرح‌های برون سازمانی پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی در بازه زمانی ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۹ اظهار کرد: مبلغ طرح‌های برون سازمانی از ۹ میلیارد تومان در سال ۸۷ به ۳۷ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است. طرح‌های برون سازمانی دانشگاه در سال ۸۷، ۵۷ طرح بود که این رقم در سال ۹۹ به ۱۱۶ طرح افزایش یافته است. در سال ۸۷، تعداد ۱۵۷ مقاله چارک Q۱ منتشر شده است که در یک روند صعودی در سال ۱۳۹۹، تعداد ۷۸۰ مقاله منتشر شده است.

۴ برنامه مهم پژوهشی دانشگاه شهید بهشتی در ۱۴۰۰

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی از «تأسیس مرکز تحقیقاتی مشترک با یک شرکت مهندسی در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی در زمینه ذخیره‌سازی انرژی»، «تدوین اطلس توانمندی‌های اعضای هیأت علمی دانشگاه با هدف بازاریابی مناسب برای این توانمندی‌ها در صنعت و جامعه»، «ایجاد یک راهکار نرم‌افزاری برای ارتباط با دانش‌آموختگان دانشگاه با هدف پایش وضعیت اشتغال» و «اخذ مصوبه خرید تجهیزات برای دانشگاه شهید بهشتی تا سقف ۱۰ میلیون دلار از محل فاینانس از شورای اقتصاد» در آینده نزدیک خبر داد.

میزان رشد کمی مقالات طی ۱۲ سال اخیر / افزایش مقالات مشترک با دانشگاه‌های خارجی

شکری با اشاره به میزان و توزیع فراوانی مقالات منتشر شده در دانشگاه شهید بهشتی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۹ اظهار داشت: بر اساس داده‌های پژوهشی، تعداد مقاله‌های نمایه شده در اسکوپوس از ۵۲۴ مقاله در سال ۱۳۸۷ به ۱۶۸۸ مقاله در سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است و در این مدت شاهد رشد ۳ برابر مقالات نمایه شده بودیم. مقاله‌های نمایه شده در WOS نیز با سیر صعودی از ۴۱۸ مقاله در سال ۱۳۸۷ به ۱۵۵۸ مقاله در سال ۱۳۹۹ رسیده است همچنین مقاله‌های مشترک با دانشگاه / مؤسسه‌های خارج کشور در سال ۱۳۸۷ تعداد ۸۷ مورد بود که این رقم در سال ۱۳۹۹ به ۵۸۰ مورد افزایش یافته است.‌

سامانه علم سنجی راه اندازی شد / ‏رصد ‬فعالیت پژوهشی هیأت علمی

وی از طراحی و پیاده‌سازی سامانه خیام و سامانه علم‌سنجی در سال ۱۳۹۹ خبر داد و افزود: در سامانه علم سنجی، وضعیت پژوهش اعضای هیأت علمی رصد می‌شود. در سامانه خیام، اطلاعات دسته‌بندی نشریه‌های خارجی برای مراجعه‌کنندگان به وب سایت به نمایش گذاشته می‌شود، این سیستم تحت وب فعالیت می‌کند و محدود به کاربران و اعضا نمی‌شود بلکه تمام بازدیدکنندگان سامانه خیام در هر نقطه از جهان، بدون نیاز به اطلاعات کاربری خاص یا عضویت در آن، می‌توانند آخرین نتایج تغییرات ایجاد شده در رسته‌بندی نشریه‌ها و مجلات علمی و تخصصی الکترونیکی را مشاهده کنند.

تسهیل فرایند کارآموزی دانشجویان / ‏۸۰‬ نشریه علمی در سال ۹۹ منتشر شد

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به عملکرد این معاونت و مدیریت‌های تابعه آن در سال ۱۳۹۹ گفت: ایجاد شورای راهبری ارتباط با صنعت و جامعه در دانشگاه و ایجاد پنج کارگروه ذیل آن، تدوین و تصویب دستورالعمل پایش طرح‌های ارتباط با صنعت دانشگاه شهید بهشتی، پیشنهاد تغییر شیوه امتیازدهی در بخش پژوهشی آئین‌نامه‌های ترفیع و ارتقا و اعتبار ویژه پژوهشی، تدوین و تصویب دستورالعمل تأسیس و راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی، تدوین و تصویب آئین‌نامه بازاریابی طرح‌های ارتباط با صنعت و جامعه و ایجاد بستر نرم‌افزاری جهت تسهیل فرایند کارآموزی دانشجویان از جمله اقدامات به شمار می‌رود.

شکری در پایان با اشاره به مهم‌ترین دستاوردهای مرکز نشر آثار علمی دانشگاه در سال ۱۳۹۹ خاطرنشان شد: در سال جاری تعداد ۲۳ عنوان کتاب چاپ اول توسط انتشارات دانشگاه شهید بهشتی منتشر شده است و ۳۵ عنوان کتاب نیز در دست چاپ است. مرکز نشر آثار علمی دانشگاه در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران حضور یافت و طی ۱۰ روز ۲۴۷۱ نسخه از کتاب‌های مرکز (چاپ ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹) به فروش رسید. همچنین بیش از ۸۰ شماره از نشریات علمی دانشگاه در سال ۱۳۹۹ منتشر شده است.

کد خبر 5172579

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =