اصفهانی‌ها ۱۲۷ روز هوای آلوده نفس کشیدند/ شاخص‌هوا بر مدار نارنجی

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با تشریح وضعیت کیفی هوای آخرین جمعه سال ۹۹، گفت: اصفهان ۱۲۷ روز ناسالم را در دوازده ماه گذشته تجربه کرد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کلانشهر اصفهان از ابتدای سال ۹۹ تا امروز - جمعه ۲۹ اسفندماه- چهار روز هوای پاک، ۲۳۴ روز هوای سالم و ۱۲۷ روز هوای ناسالم را تجربه کرد.

وی با بیان اینکه عوامل طبیعی بر افزایش روزهای ناسالم دو سال اخیر تأثیرگذار بوده است، افزود: سال جاری پایداری هوا را در بسیاری از روزها شاهد بودیم به طوری که آذر ماه و دی ماه بیش از ۲۰ روز متوالی سکون جوی ادامه داشت در حالی که ترددها نسبت به سال‌های گذشته در سطح شهر کمتر بود؛ از این رو عامل طبیعی بیشترین تأثیر را بر افزایش روزهای ناسالم داشته است.

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در ادامه به تشریح وضعیت کیفی هوای این کلانشهر در بیست و نهمین روز از اسفند ۹۹ پرداخت و گفت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز با میانگین ۹۵ در وضعیت قابل قبول (سالم) ثبت شد در حالی که در نخستین ساعات امروز شاخص کیفی هوای اصفهان با میانگین ساعتی ۱۳۶ بر مدار (نارنجی) ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفته است.

مزارع با اشاره به وضعیت هوا در ایستگاه‌های سنجش دائم آلودگی شهر اصفهان، افزود: کیفیت هوا صبح امروز در خیابان استانداری با شاخص ۱۲۶، میدان احمدآباد با شاخص ۱۴۹، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۳۸، خیابان پروین با شاخص ۱۳۲، خیابان باهنر با شاخص ۱۱۸، خیابان کاوه با شاخص ۱۲۹، خیابان رودکی با شاخص ۱۳۵، میدان فیض با شاخص ۱۱۲، کردآباد با شاخص ۱۲۵، خیابان میرزا طاهر با شاخص ۱۰۵ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۱۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.‌

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل محیط زیست استان اصفهان با اشاره به کیفیت هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان نیز، گفت: شاهین شهر با میانگین ۹۱، سجزی با میانگین ۸۸ و مبارکه با میانگین ۸۵ در شرایط قابل قبول است؛ همچنین داده‌های ایستگاههای سنجش کیفی هوا در شهرهای خمینی شهر، نجف آباد، کاشان و منطقه دولت آباد در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5172961

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha