برگزاری ۳۰ عنوان برنامه به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در مرکزی

اراک- رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان مرکزی گفت: در هفته هنر انقلاب اسلامی بیش از ۳۰ برنامه مختلف به صورت حضوری و در بستر فضای مجازی در استان مرکزی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا میرزایی عصر سه شنبه در نشست خبری در آستانه هفته هنر اسلامی در اراک، اظهار کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی هر سال همزمان با گرامیداشت شهادت سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی با برنامه‌های ویژه توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی که پرچم دار هنر انقلاب است در سراسر کشور برگزار می‌شود.

وی افزود: امسال نیز هفته هنر انقلاب اسلامی از هجدهم ماه جاری تا بیست و پنجم در سراسر کشور دنبال می‌شود که استان مرکزی نیز با پیش‌بینی ۱۲ عنوان فعالیت در قالب بیش از ۳۰ برنامه که بخشی به صورت حضوری و بخش دیگر در بستر فضای مجازی اجرا می‌شود، دنبال خواهد کرد.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی، در بخش دیگر سخنان خود در مورد تحول حوزه هنری در گام دوم بیان کرد: در تحول گام دوم انقلاب سه محور برای حوزه هنری تعریف شده است و تمام مراکز استان‌ها نیز به دنبال این هستند که خودشان را نسبت به مأموریت‌های، سیاست‌ها و رسالت‌های ابلاغی هماهنگ کند.

حوزه هنری روایتگر گذشته، کنشگر حال و پرچمدار هنر انقلاب اسلامی است

وی ادامه داد: روایتگر گذشته، کنشگر حال و پرچمدار هنر انقلاب اسلامی، این نگاه کلی در بخش تحول گام دوم انقلاب حوزه هنری انقلاب اسلامی است.

میرزایی خاطرنشان کرد: حوزه هنری در همین راستا و تاکید بر توسعه مخاطب هنر انقلاب اسلامی به دنبال این است که با هم افزایی، جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تقویت شود و آنچه که برای حوزه هنری در راستای گام دوم مدنظر است و به صورت ویژه باید در نظر گرفته شود، اندیشه ورزی است.

وی ادامه داد: نگاه نسبت به حوزه هنری، باید نگاه باشگاهی باشد زیرا باشگاه نیازمند یک مربی است نه استاد، زیرا استاد مباحث را می‌گوید و می‌گذرد اما مربی همواره دغدغه مندانه کار را پیگیری می‌کند تا هنرجو به یک سرنوشت مطلوب برسد و یک هنرمند طراز انقلاب اسلامی تربیت بشود پس باید از جلسات مقطعی پرهیز کرد و با برنامه ریزی مدون و دراز مدت پیش رفت.

برای همه استان‌ها نمی‌توان یک نسخه واحد پیچید

رئیس حوزه هنر استان مرکزی بیان کرد: از سوی دیگر در تحولی که اتفاق می‌افتد، توجه بیشتر به مراکز استان‌ها خواهد شد. پیش از این بیشتر اتفاقات و توجهات در ستاد متمرکز بود. هم اکنون بر این باور هستند که باید توجه بیشتری به استان‌ها شود و مراکز استانی را نیز بر اساس زیست‌بوم خودشان ارزیابی و برنامه‌ریزی کرد. چرا که نمی‌توان برای همه استان‌ها یک نسخه واحد پیچید.

میرزایی با اشاره به مأموریتهای این مجموعه، گفت: مأموریت اول بازیابی هویتی مرکز رشد باشگاه است و دوم تمرکز بر استعدادیابی یعنی کاشت، داشت و رویش‌های هنری ضرورری است و سوم نیز ارتباط مؤثر با هنرمندان مؤمن انقلابی.

نهضت تاریخ شفاهی مأموریت‌های جدید حوزه هنری است

وی تصریح کرد: نهضت تاریخ شفاهی مأموریت‌های جدید حوزه هنری در این فضای تحولی است و تاریخ شفاهی تاکید بر این دارد که انقلاب اسلامی فقط دهه اول نیست و تاریخ شفاهی باید روایت جهاد، روایت دفاع مقدس، روایت ایثار و شهادت باشد.

رئیس حوزه هنری استان مرکزی ادامه داد: حوزه هنری باید این روایت‌ها را جمع‌آوری کند و به عنوان یک ماده خام در اختیار سایر رشته‌های هنری قرار بدهد تا فرآوری شده و تبدیل به یک اثر هنری مثل فیلم، نمایش، اثر تجسمی و… شود.

میرزایی در بخش دیگر سخنان خود به بخشی از فعالیت‌های سال ۹۹ این حوزه اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونایی که بسیاری از کارهای ما را معطل گذاشته، اما چند جشنواره مهم در استان مرکزی برگزار شد.

وی افزود: برگزاری دهمین جشنواره شعر سوره در دو بخش دانش‌آموزی و بزرگسالان، دهمین جشنواره مقاله نویسی شاعران انقلاب اسلامی پیرامون نقد و بررسی آثار حمید سبزواری و مرحله نهایی دهمین جشنواره نمایش‌های کوتاه صحنه بخشی از این فعالیت‌ها است.

میرزایی خاطر نشان کرد: البته مقاطع مختلف نمایشگاه‌های شهری در حوزه‌های آثار تجسمی به مناسبت‌های مختلف برخی از فعالیت‌هایی است که در سال گذشته از طریق حوزه هنری استان مرکزی پیگیری شد.

کد خبر 5183104

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 8 =