۲۰ فروردین ۱۴۰۰، ۹:۳۷

در گفتگو با مهر عنوان شد؛

هوای اصفهان برای سومین روز پیاپی ناسالم است

هوای اصفهان برای سومین روز پیاپی ناسالم است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: هوای روز جمعه کلانشهر اصفهان با میانگین شاخص ۱۰۳ همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

محمود مزارع در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز جمعه - بیست فروردین - با میانگین ۱۱۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد.

وی اضافه کرد: شاخص کیفیت هوای شهر اصفهان در نخستین ساعات امروز نیز با میانگین ۱۰۳ همچنان وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه هوا اداره کل حفاظت محیط‌زیست اصفهان ادامه داد: وضعیت کیفی هوا در دو ایستگاه پایش هوا در خیابان‌های پروین و رودکی به ترتیب با شاخص ۱۱۹ و ۱۲۶ ناسالم برای گروه‌های حساس و در خیابان استانداری با شاخص ۹۹ قابل قبول (سالم) است.

مزارع به وضعیت کیفی هوا در شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان اشاره کرد و گفت: هوای شاهین شهر با میانگین ۸۴ و مبارکه با میانگین ۸۷ امروز در وضعیت قابل قبول و در شهر سجزی با میانگین ۱۵۸ برای عموم شهروندان ناسالم گزارش می‌شود.

امروز وضعیت کیفی هوا در ۱۲ ایستگاه پایش و سنجش هوا در سامانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان و شهرداری اصفهان از جمله میدان احمدآباد، میدان انقلاب، فیض، بزرگراه خرازی، خیابان‌های دانشگاه، فرشادی، کاوه، ورزشگاه میثاق، باهنر، میرزا طاهر، رهنان و کردآباد و همچنین شهرهای کاشان، خمینی‌شهر، نجف آباد به دلیل نقص فنی قطع بوده و در دسترس نیست.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5184787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha