طوفان کرونا ناشی از بی‌توجهی به هشدارها بود

وزیر بهداشت گفت: آنچه امروز می‌بینید ناشی از بی‌توجهی قبل از سفرها و صف‌های درهم فشرده خرید مرغ است.

به گزارش خبرنگار مهر، در متن نامه سعید نمکی خطاب به معاونان وزارت بهداشت و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آمده است: پیرو مکاتبات و مذاکرات قبلی با توجه به التهاب ناشی از موج چهارم بیماری COVID-۱۹ در کشور، همانگونه که در مکاتبات قبل یادآور شدم پیش بینی از ارتفاع موج جدید سنگین‌تر و حجیم‌تر از امواج قبلی است. آنچه همکارانم در روزهای اخیر از موارد بستری می‌بینند ناشی از بی توجهی‌های قبل از سفرها بخصوص بازارهای شلوغ، صف‌های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است و افزایش تصاعدی موارد سرپایی حاکی از اثرات سفرهای نوروزی است که از روزهای آینده باید منتظر افزایش موارد بستری باشیم. لذا جهت کاهش فشار سنگین به بخش‌های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی، بخصوص مراقبت‌های ویژه مجدداً توجه به موارد زیر را یادآور می‌شوم:

۱- گام جدید طرح شهید سلیمانی با همکاری بسیج و سازمان‌های مردم نهاد در قالب محله محور کماکان به عنوان اولین سطح مراقبتی و بیماریابی باید مورد توجه قرار گیرد.

۲- مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته سرپایی باید به شدت گسترش یابد. در این مراکز حتماً نمونه‌گیری و انجام تست، آموزش مراجعه کنندگان، یافتن نزدیکان در تماس با فرد مبتلا، ایزوله کردن آنها و در صورت نیاز ارجاع به کلینیک‌های تنفسی بسیار حائز اهمیت است.

۳- تجربه مدیریت بیماری در موج جدید با ویروس انگلیسی در استان خوزستان نشان داد درمان سریع ضد ویروس در بیماران علامت دار و پرخطر در اولین روزهای ابتلاء در کاهش بار ویروس و پیشگیری از شروع فاز مخرب ایمونولوژیک بسیار مؤثر است. لذا در تمامی مراکز سرپایی توسط پزشک متخصص و یا پزشک عمومی مطلع بر مبنای پروتکل‌های ابلاغی، درمان ضد ویروس با داروهایی که در پروتکل‌های ابلاغی معاونین بهداشت و درمان قید شده ضروری است. این داروها حتماً توسط رئیس سازمان غذا و دارو و معاونین غذا و داروی استان‌ها باید در داروخانه‌های منتخب به مقدار کافی ارائه گردد. خوشبختانه کمبود دارویی نداریم و ضرورت دارد تعداد داروخانه‌های منتخب به حد کافی و لیست آنها در مراکز درمان سرپایی نصب شود تا بیماران جهت تهیه دارو سرگردان نشوند. این داروها طبق مصوبه، تحت پوشش بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی و بیمه‌های مکمل می‌باشند.

۴- طبق دستور رئیس جمهور و همراهی رئیس محترم سازمان برنامه و بودجه قرار شد معوقات دانشگاه‌ها که از محل منابع طرح تحول و یک درصد ارزش افزوده در سال گذشته تأمین نشد سریعاً انجام و مطالبات طرف‌های قرارداد در مراکز سرپایی پرداخت گردد. ضمناً قرار شد جهت راه اندازی تخت‌های بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی نزدیک به بهره برداری نیز منابع در اسرع وقت تأمین گردد.

هماهنگی رؤسای دانشگاه‌ها با معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع و معاونین درمان و بهداشت در این راستا به طور مستمر ضروری است.

۵- جهت قطع هرچه زودتر زنجیره انتقال ویروس خطرناک جهش یافته نظارت دقیق و مستمر بر رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی الزامی است. هرگونه قصور در عدم گزارش به موقع پروتکل شکنی ها در تمامی سطوح بعهده رئیس محترم دانشگاه استان خواهد بود. قویاً باید بر اجرای پروتکل‌ها نظارت و هرگونه نقص آنها باید به مراجع ذیصلاح منعکس گردد. رونوشت مکاتبات همه روزه به دفتر اینجانب نیز ارسال شود.

۶- با توجه به احتمال ورود ویروس‌های موتاسیون یافته غیر انگلیسی توسط مسافرین بازگشته از سفرها، به خصوص از کشورهای همسایه، مرزهای هوایی و زمینی بشدت کنترل گردد.

تمامی موارد باید نمونه‌گیری و پس از اطمینان از عدم آلودگی اجازه ورود داده شود. سازمان هلال احمر نیز در این راستا آماده همکاری می‌باشد. ضمناً همانگونه که قبلاً ابلاغ کرده‌ام، مرتب باید نمونه‌های ادواری جهت NGS ارسال گردد تا از عدم وجود موتاسیون داخلی نیز مطمئن شویم.

معاون تحقیقات و فناوری و معاون بهداشت در این راستا کمک خواهند کرد. در این مورد استان‌هایی همچون هرمزگان، بوشهر و دیگر استان‌های جنوبی که اسکله تخلیه بار توسط کشتی-های خارجی دارند با توجه به ورود بارهایی از کشور برزیل و هندوستان و شیوع ویروس جهش یافته برزیلی و بشدت موتاسیون یافته هندی شدیداً مراقب باشند تا هرگونه تماس مستقیم و غیر مستقیم، عامل انتقال ویروس نشود ضمن آنکه باید به نحو مقتضی از عدم آلودگی خدمه و بار این کشتی‌ها قبل از رسیدن به اسکله مطمئن شویم. این دقت با سطحی دیگر مشمول بنادر شمالی و گمرکات دیگر کشور نیز می‌شود. همزمانی آلودگی کشور با ویروسی غیر از ویروس جهش یافته انگلیسی کار را غیر قابل کنترل خواهد کرد.

۷- لازم است استفاده از ظرفیت مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌های خصوصی و خیریه به نحو احسن مورد توجه قرار گیرد.

کد خبر 5184945

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 1 =

  نظرات

  • ناشناس GB ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   3 1
   انشاالله این 80 میلیون مردم زودتر بمیرند شما مسئولین گرامی نفس راحتی بکشید
  • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   2 3
   باز تقصیر را سر مردم انداختی؟! مگه خودتون نگفتین سفر به شهرهای آبی امکان داره! چرا استعفا نمی دی؟
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   1 1
   واکسن توراهکارها نیست!!!?؟؟؟؟
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
   3 3
   مردم در مترو ها و اماکن مذهبی هزار برابر آلوده تر میشوند تا مسافرت . دری وری کمتر بگویید
   • سینا IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
    1 0
    کدوم مراسم مذهبی؟؟؟
  • DE ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱
   1 0
   اقای وزیر لطفا در هر استان یک تیم پزشکی مدیریت بحران درمانی وبهداشتی دایر بفرمائید تا تقسیم کار و اقدامات درمانی و پیشگیرنده به موقع انجام بشه و فشار کاری کم بشه ونظم و کارایی بهداشتی بیشتر اجرایی بشه.
  • عبدالله IR ۰۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۲
   0 0
   چون میخ آهنین نرود فرو به سنگ * با مغز کهنه‌ام چه باور کنم تو را؟ با بزم و گردشم ای کرونا مجنگ! * من خود نمرده‌ام که باور کنم تو را
  • عدم اجرای دورکاری در سازمان غذا دارو را مدیریت کن IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
   0 0
   عدم اجرای دورکاری در سازمان غذا دارو را مدیریت کنید حتی افراد مبتلا به کرونا از ترس سختگیریها مجبورند بیایند ، خیر سرشون زیر مجموعه وزارت بهداشته ! محیط شلوغ الوده اصلا جان افراد مهم نیست مهم اینه که بالاییها با عقده گشایی احساس قدرت کنند