شفافیت به پیشگیری از بروز فساد و افزایش کارآمدی شوراها کمک می کند

زنجان- نائب رئیس کمیسیون اصل نود گفت: موضوع شفافیت به شدت به پیشگیری از بروز مفاسد و همچنین افزایش کارآمدی شوراهای اسلامی شهر و روستا کمک می‌کند.

حجت الاسلام حسن شجاعی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: موضوع شفافیت به شدت به پیشگیری از بروز مفاسد و همچنین فزایش کارآمدی شوراهای اسلامی شهر و روستا کمک می‌کند و این همان مسئله‌ای است که در گذشته کمتر شاهد اتفاق افتادن آن بودیم.

وی اظهار کرد: امروز هم شفافیت کافی در عملکرد شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود ندارد و هم شاهد وجود پاسخ‌گویی و مهم‌تر از آن روحیه پاسخ‌گویی در این نهاد نیستیم.

شجاعی افزود: علاوه بر این، روحیه مطالبه‌گری که باید از سمت مردم وجود داشته باشد، نیست و لازمه داشتن این روحیه مطالبه‌گری نیز آن است که پذیرش این امر در مسئولان وجود داشته باشد؛ چرا که اگر پذیرش روحیه مطالبه‌گیری در مسئولان وجود نداشته باشد، این مطالبات شکل درستی به خود نمی‌گیرد.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود ابراز داشت: مجموعه همه این عوامل کمک می‌کند تا نهادی مثل شوراهای اسلامی شهر و روستا با سلامت و کارآمد باشد.

شجاعی افزود: اگر شورای اسلامی شفاف و پاسخ‌گو نبوده و به مطالبات مردم بها ندهد، به تدریج دچار ناکارآمدی و حتی در برخی موارد نیز که در گذشته شاهد آن بودیم، دچار مفاسد خواهد شد، بنابراین مردم نیز باید این مورد را به عنوان یک ویژگی مهم در انتخاب افراد برای تصدی‌گری در نهادی چون شوراهای اسلامی شهر و روستا مدنظر قرار دهند.

نماینده ابهر، خرمدره و سلطانیه در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: مردم باید معتقد به مطالبه‌گری باشند. مردم منبع بی‌انتهایی هستند و زمانی که همین مردم وارد عرصه مطالبه‌گری شدند، بسیاری از ساحت‌هایی که از دید مسئولان پوشیده مانده است، به خدمت‌گذاران مردم منتقل می‌شود.

شجاعی ادامه داد: بسیاری از راه‌حل‌هایی که به نظر مسئولان نمی‌رسد، ممکن است در مطالبات مردم راه‌حل‌هایی پیدا شود و به کارآمدی مجموعه شوراهای اسلامی شهر و روستا کمک کند، به همین خاطر چندویژگی از ویژگی‌های بسیار مهمی است که امیدواریم مردم با دقت‌نظر در این ویژگی‌ها، کاندیداهایی را انتخاب کنند که این ویژگی‌ها را داشته باشند و در صورت تحقق این امر، برکات این انتخاب را در شهر و روستای خود خواهند دید.

خبرگزاری مهر با همکاری جنبش «ازما» پویشی برای شفافیت، پاسخگویی و شایستگی راه انداخته و داوطلبان می‌توانند با ثبت نام در سایت  azmaa.net در این پویش شرکت کنند.

کد خبر 5216385

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =