شفافیت سبب پیشگیری از فسادآوری می شود

سوادکوه- فرماندار سوادکوه با بیان اینکه شفافیت عملکرد و مالی همانند اتاق شیشه ای است، گفت: اعتقاد به شفافیت سبب جلوگیری از فسادآوری می شود.

عین الله طالبی در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر داشتن شفافیت نامزدها و داوطلبان انتخابات به شفافیت مالی در دو حوزه اشاره کرد و افزود: شفافیت مالی باید هم در حوزه بررسی مالی این افراد پیش از انتخابات و هم، پس از گذراندن دوره عضویت در شورای آنها باشد.

وی با بیان اینکه قدرت اگر مدیریت نشود، فسادآور است و بر اهمیت نظارت مردمی و نظارت دستگاه‌های ذیربط در این حوزه تأکید کرد و گفت: در صورت عدم چنین نظارتی احتمال ایجاد خطا وارد است.

فرماندار سوادکوه از جمله اهداف مردم در انتخاب عضو شورای شهر و روستا را خدمت رسانی، آبادانی، اصلاح ساختار شهر و روستا و اقدامات عمرانی برشمرد و با بیان اینکه مردم به دنبال فرد صالح، متخصص و دلسوز هستند تا اهدافشان محقق شود، بر اهمیت شفافیت عملکرد در رسیدن به این مهم تأکید کرد و افزود: عدم تحقق این امر، ایجاد نارضایتی از شورا و دهیار است و طبیعتاً عملکرد غلط هر مجموعه دولتی به عملکرد دولت و نظام برمی‌گردد.

وی با اشاره به گزارشات و پرونده‌های برای برخی شهرستان‌ها، شهرها و روستا از سوی دستگاه‌های نظارتی، بازرسی و قضائی، بر لزوم افزایش حساسیت، نظارت و شفافیت عملکردها اشاره کرد و گفت: مردم نیز از عملکرد برخی از شورا و دهیاران اظهار نگرانی کردند و بهترین امر آن است که مردم انتخاب درستی کنند و این امر نیازمند شفافیت در عملکرد است به این معنا که، کاندیداها در ابتدای فعالیت، در طی و در انتهای دوره‌شان گزارش عملکرد ارائه دهند تا مردم از نوع عملکرد و تغییراتی که قبل و بعد از انتخاب فرد ایجاد شده مطلع شوند.

طالبی شفافیت عملکردی و مالی را یک اتاق شیشه‌ای عنوان کرد و گفت: مردم باید ناظر بر هر گونه فعل و انفعالات اداری و اقتصادی منتخبان خود باشند و این یک فضای موجب می‌شود تا منتخب اولین هدف خود را داشتن یک عملکرد رضایت‌بخش بداند و خواسته مردم مبنی بر رسیدگی به مشکلات و داشتن برنامه خوب را تحقق بخشد.

وی با اشاره به برخی آسیب‌ها نه فقط در شهرستان بلکه کل استان، گفت: هر عضو شورای شهر یا روستا پس از منتخب شدن دارای اختیاراتی می‌شود و ممکن است که برخی از افراد پس از رسیدن به قدرت، از این موقعیت خود سو استفاده کنند و این تعبیر در میان مردم ایجاد شود که منتخب نه برای مردم که برای خود کار انجام داده است و در اینجا یکی از وظایف هیأت‌های چهارگانه رسیدن به همین امر است تا افراد متعهد و بانگیزه وارد کار شوند و از ورود افرادی که نشتی و خطا دارند، جلوگیری شوند.

فرماندار سوادکوه یکی از نتایج شفافیت عملکرد را بهبود عملکرد عنوان کرد و گفت: اگر منتخبان بدانند که عملکردشان به جایی ارائه و نظارت بر آن صورت می‌گیرد و باید پاسخگو باشند در نتیجه عملکرد خود را بر مبنای قانون و خواست مردم (که خدمات‌رسانی است)، منطبق خواهند کرد و البته شفافیت نه تنها در کردار و رفتار که باید در مباحث مالی نیز وجود داشته باشد و داشته‌ها و آورده‌ها و خروجی مشخص شود.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی پس از چهل‌واندی سال، علی‌رغم بدخواهی‌ها، فشارها و تحریم‌ها، ترور، جنگ فیزیکی، جنگ افکار و جنگ اقتصادی همچنان پابرجا مانده، از جمله عوامل این ایستادگی را رهبری امام راحل و مقام معظم رهبری و پای کار بودن مردم و باور آنها به این انقلاب دانست و یکی از نمودهای این باور مردمی را حضور مردم پای صندوق رأی برشمرد و گفت: حضور مردم به معنای پای‌بندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی است و این مردم یا وجود سمپاشی‌ها، همه ساله وفاداری خود را با حضورشان ثابت کردند.

لازم به ذکر است خبرگزاری مهر با همکاری جنبش ازما «چالش شفافیت کاندیداهای شورای شهر» را راه اندازی کرده است و با اجرای این چالش رأی دهندگان می‌توانند با آگاهی بیشتر نسبت به انتخاب اعضای شورای شهر و روستا اقدام کنند.

کد خبر 5217494

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 11 =