ماینرهای مجاز تا پایان شهریور ماه خاموش شدند

وزیر نیرو با بیان اینکه ۱۰ درصد انرژی تولیدی رمز ارزها در ایران است، گفت: ماینرهای مجاز تا پایان فصل گرما خاموش شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا اردکانیان وزیر نیرو ظهر امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ما امسال علیرغم پیش‌بینی‌هایی که داشتیم با چند وضعیت غیر متعارف نسبت به سال گذشته مواجه شدیم. یکی گرمای زودرس بود یعنی در فروردین ماه و اردیبهشت به طور متوسط ۵ درجه افزایش دما داشتیم که این به معنای استفاده زودتر از وسایل سرمایشی بود.

اردکانیان گفت: از طرفی خشکسالی قابل ملاحظه‌ای که سال آبی ۹۹ و ۱۴۰۰ برای ما بوجود آمد، موجب شد که کاهش قابل ملاحظه‌ای در ظرفیت برق آبی های کشور داشته باشیم. ظرفیت نصب شده برق آبی های ما ۱۲ هزار مگاوات است. وقتی سدها همه پر باشند با احتساب مسائل راندمان، حدود ۱۰ هزار مگاوات می توانیم ظرفیت عملی داشته باشیم. حدود ۷۳ هزار مگاوات نیز نیروگاه نصب‌شده حرارتی است که در مجموع ۸۵ هزار مگاوات توان داریم.

وی افزود: از ۷۳ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده حرارتی، ظرفیت عملی ما با توجه به عمر نیروگاهها، وضعیت دما و ارتفاع محل استقرار نیروگاه از سطح دریا، یک کاهش توان خروجی را شاهد هستیم و در بهترین حالت توان خروجی ما از ۷۳ هزار مگاوات حدود ۵۰ هزار مگاوات است.

وزیر نیرو با اشاره به برق مصرفی توسط دستگاه های استخراج رمز ارزها گفت: برق مجاز برای ماینرها ۳۰۰ تا ۳۲۰ مگاوات بود ولی برآورد هایی که صورت گرفت نشان داد که ۱۰ درصد انرژی مصرفی برای تولید رمز ارزها در دنیا برای ایران است. برآوردهای اولیه ما نشان می‌دهد که حدود ۲۰۰۰ مگاوات برای استخراج رمز ارزها استفاده شده است.

اردکانیان گفت: ماینرهای مجاز طبق قراردادی که داشتیم، در این شرایط خاموش شد. مجموعه این شرایط یعنی افزایش دما، خشکسالی و استخراج غیر مجاز رمز ارزها شرایطی را برای ما به وجود آورد که اواخر اردیبهشت با اوج بار مواجه شدیم که این اوج بار در سال گذشته در اواخر خرداد رخ داده بود و در سال قبل تر آن در تیرماه اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: عددهایی که هرروز گزارش می‌شود حاکی از این است که اوج باری که ما در فصل بهار با آن مواجه می شویم در سال های گذشته در تابستان بوده است.

وزیر نیرو گفت: در زمینه جابجایی بار، با صنایع بزرگ و دستگاه های کشاورزی توافقاتی انجام شد تا ساعات اوج مصرف را رها کنند و از برق رایگان بهره مند شوند. این مسئله مقداری از کمبود بار را پاسخ می‌گفت.

اردکانیان تاکید کرد: در این روزها نیز باید دستگاه های سرمایشی را روی دمای ۲۴ و ۲۵ قرار دهیم.

ممکن است صادرات برق را به صفر برسانیم

وی گفت: ما همچنین صادرات را به میزان زیادی کاهش دادیم حتی ممکن است بر اساس قراردادها، صادرات را به صفر برسانیم. واردات را نیز به اندازه‌ای که مقدور بوده افزایش دادیم. در مذاکرات با مقامات آذربایجان و ترکمنستان و ارمنستان به نتیجه هایی هم رسیده ایم. این کشورها با توجه به اینکه خودشان با شرایط اقلیمی امسال مواجه هستند اما این همکاری را با ما انجام می دهند.

وزیر نیرو در ارتباط با خاموشی های گسترده گفت: یک شرکتی در مجموعه توانیر به نام شرکت مدیریت شبکه برق ایران داریم که اصطلاحاً به آنها دیسپاچینگ ها می گوییم. این شرکت‌ها مسئول اصلی پایداری شبکه برق را برعهده دارند.

اردکانیان گفت: شرکت مدیریت شبکه، اگر شرایط را به گونه‌ای دید که شبکه عمومی برق کشور در معرض فروپاشی است و لازم بود بلافاصله خاموش موضعی بدهد، اصلاً درنگ نمی کند. شبکه های برق دنیا به طور متوسط هر ۱۰ تا ۱۲ سال یک بار به ناچار این پدیده را تجربه می کنند.

وی تاکید کرد: شبکه برق ما بعد از سال ۸۳ هفدهمین سال است که از فروپاشی دور مانده است. اگر یک زمانی یک خاموشی خارج از برنامه اتفاق افتاد این در دستور کار شرکت مدیریت شبکه است. الان نیز برنامه خاموشی احتمالی داده می شود ولی نه به معنای اینکه ما خاموشی می دهیم بلکه اگر یک زمانی محاسبات ما برای همکاری با صنعت و معدن جواب نداد و ناچار به خاموشی شدیم مردم بدانند که این خاموشی در این باز زمانی اتفاق می‌افتد.

وزیر نیرو گفت: هر سال از آخر شهریور، برنامه اورهال یا تعمیراتِ این ۵۰ هزار یا ۷۰ هزار نیروگاه‌های بخار شروع می‌شود. این اورهال شامل هزار مگاوات نیروگاه اتمی بوشهر هم می‌شود. این ها به مرور به تعمیرات می‌روند و به مرور نیز از تعمیرات باز می گردند.

اردکانیان گفت: وقتی برنامه رفت و برگشت تعمیراتی نیروگاه ها را می بینید، مهرماه به تعمیرات می روند و آخرین واحدهای ما در اواخر خرداد از تعمیرات برمی‌گردند، این برنامه طوری تنظیم می‌شود که ما با مشکل خاموشی مواجه نشویم.

وی تصریح کرد: اتفاقی که در زمستان سال گذشته افتاد و یک مقدار برنامه رفتن واحدهای ما به تعمیرات را به عقب انداخت، مسئله کمبود گاز بود. ما سال گذشته، نیروگاهایمان به دلیل مصرف گاز خانگی با کمبود دریافت گاز مواجه شدند.تدبیری که شد این بود که نیروگاه‌های بخاری که می توانند سوخت مایع مصرف کنند فعلا به تعمیرات نروند و تولید برق کنند تا خاموشی اتفاق نیفتد. این مسئله باعث شد که رفتن برخی واحدها به تعمیرات به عقب بیفتد.

وزیر نیرو خاطر نشان کرد: البته همان واحدها دو هفته زودتر از برنامه از تعمیرات برگشتند. تکنسین ها و مهندسین ما در دمای ۷۰ درجه کار کردند و برنامه تعمیراتی را طبق برنامه انجام دادند. امروز عمده واحدها از تعمیرات برگشتند و نیروگاه بوشهر هم در مدار قرار دارد.

انتقاد از بروکراسی پیچیده برای استفاده از وام پنج میلیارد یورویی روسیه

اردکانیان گفت: ماه پنج سال پیش مقدمات یک وام پنج میلیارد یورویی را با تصویب مجلس شورای اسلامی از روسیه، شروع کردیم. پروژه ها در این زمینه تعیین شد اما به دلیل بروکراسی پیچیده حاکم بر فرآیند نهایی کردن این وام ها در وزارتخانه‌های دارایی و سیستم دولت و برخی تغییرات مدیریتی و همچنین تغییر پیمانکار باعث شد تا آخرین جلسه را هفته گذشته با وزیر انرژی روسیه و مسئولین یک شرکت روسی در سن پترزبورگ داشته باشیم.

وی همچنین گفت: فردا کار اجرایی پروژه ۱۴۰۰ مگاواتی سیریک هرمزگان آغاز می شود. ضمانت‌های بانکی صادر شده و اعتبارات اسنادی فراهم شده و شرکای ایرانی آماده کار هستند. این پروژه پایداری شبکه برق در جنوب و جنوب شرق کشور را تامین می‌کند.

وزیر نیرو گفت: از آنجایی که این نیروگاه بخار است و نزدیک دریا و دور از مناطق مسکونی است می تواند از سوخت مازوت استفاده کند و در نتیجه سالی ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی گاز خواهد شد.

اردکانیان گفت: این پروژه حدود چهار سال زمان می‌برد اما یکی از ریل گذاری های مناسب برای دولت سیزدهم است. ما فردا پنجاه و ششمین سد مخزنی دولت تدبیر و امید را در مدار بهره برداری خواهیم داشت. این سد در استان ایلام است که ۸۲ میلیون متر مکعب حجم مخزن آن است. شبکه آبیاری زهکشی نیز آب اندازی می شود که جمعا ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی را مشروب خواهد کرد. واحد گازی نیروگاه جزیره هنگام نیز فردا به بهره برداری می رسد. مجموعاً پروژه‌های فردا ۴ هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت.

وی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم حدود اندکی بیش از ۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه های برق اضافه شده است.

کد خبر 5230772

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 6 =

  نظرات

  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۹
   0 0
   یکی از مهمترین مشکلات صنعت آب و برق ، اتلاف آنها در خود شبکه انتقال و توزیع آب و برق است . این اتلاف ها را که عمدتاً در اثر فرسودگی شبکه است حل بفرمایید خیلی از مشکلات حل می شود . مردم خودشان فهم و شعور دارند که بدانند باید درست مصرف کنند