کشورهای اسلامی در جبهه فرهنگی اتحاد بیشتری داشته باشند

نویسنده کتاب «ماموریت خدا» معتقد است کشورهای اسلامی از نظر باورهای دینی و ارزشی، نیروهای متحدی هستند که اگر به درستی مدیریت شوند می توانند در جبهه فرهنگی، بسیار فعال تر عمل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، نشست نقد و بررسی کتاب «مأموریت خدا» با حضور محمد سرور رجایی، محقق و پژوهشگر این اثر و محمدحسین بدری به عنوان منتقد دیروز یکشنبه ۲۳ خرداد در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار و به‌طور زنده از فضای مجازی پخش شد.

در ابتدای این‌نشست بدری گفت: کتاب «مأموریت خدا» برگرفته از هفت روایت از احمدرضا سعیدی، شهید ایرانی جهاد اسلامی افغانستان است که در هجده سالگی در کنار مجاهدین افغانستانی علیه تجاوز اتحاد جماهیر شوروی جنگیده و در نهایت در شهرستان بهسود افغانستان نیز به شهادت رسید. چند دهه پیش، در همسایه شرقی ما یعنی کشور افغانستان، جنگ بزرگی اتفاق افتاد و شوروی آن زمان به این کشورحمله و سراسر افغانستان را اشغال کرد و تعداد زیادی از مردم این کشور به ایران و کشورهای همسایه پناهنده شدند.

وی افزود: این درحالی بود که ایران در دهه ۶۰ گرفتار جنگ با عراق شد و خیلی از برادران افغانی در جنگ ایران با عراق حضور پیدا کردند. البته برخی از ایرانی‌ها نیز برای کمک به کشور همسایه به افغانستان سفر کردند که از جمله می‌توان به شهید احمد رضا سعیدی اشاره کرد که آقای محمد سرور رجایی شرح این‌ماجرا را به زیبایی در کتاب «ماموریت خدا» نوشته است.

پیوستن به مجاهدین افغانستانی؛ پشت پازدن به همه تعلقات

در ادامه این‌نشست محمد سرور رجایی گفت: اگر ماجرای شهدای ایرانی در افغانستان در دوران جهاد اسلامی و همچنین ماجرای شهدای افغانستانی در دفاع مقدس ایران را به‌صورت عمیق بررسی کنیم شاهد ماجراهای بسیارشیرین و دلپسندی خواهیم بود که از باورهای اعتقادی و قلبی بین دو کشور ایران و افغانستان سرچشمه گرفته است. وقتی من با شهید احمد رضا سعیدی آشنا شدم کوشش کردم این جوان ۱۸ ساله ایرانی را که به دلیل پیوستن به مجاهدین و مردم افغانستان به تمامی تعلقات خانوادگی پشت پا زده بود را بیشتر بشناسم. این درحالی بود که نامه هایی که از او به جا مانده است این سفر را برای خود سازی اعلام می کند و اسم این سفر را «ماموریت خدا» می گذارد.

دیدار با چمران و پیوستن به مجاهدین افغانستانی

وی افزود: این‌شهید ایرانی، طی نامه‌هایی که از خودش به جا گذاشته و من همه آنان را مطالعه و اتفاقا در کتاب ماموریت خدا هم به آنان اشاره کرده‌ام؛ انگار بزرگتر از سن خودش عمل می‌کرده است. این‌شهید همراه دوستانش، اولین گروهی محسوب می‌شوند که زیر نظر مربیان حرفه‌ای ایران، آموزش نظامی می‌بینند و آن‌قدر در این آموزش ها موفق عمل می‌کند که مسئولان از وی می‌خواهند تا مربی‌گری نظامی را برعهده بگیرد. اما احمدرضا سعیدی آرمان‌های بزرگتری در سر داشت.

طی دیداری که در بهار سال ۱۳۵۹ با شهید چمران داشته، تصمیم می‌گیرد برای کمک به مردم افغانستان در جنگ با شوروی به این‌کشور سفر کند. در افغانستان هم به خط مقدم جنگ می‌رود و فرمانده خط متوجه توانمندی‌های زیاد او می‌شود و همانجا تصمیم می‌گیرد که اگر قرار است مربی نظامی بشود چه بهتر که این‌کار را در افغانستان و برای نیروهای افغانی انجام بدهداین‌نویسنده افغانستانی در ادامه گفت: هنگامی که وی در سرکوب غائله کردستان حضور پیدا می‌کند، طی دیداری که در بهار سال ۱۳۵۹ با شهید چمران داشته، تصمیم می‌گیرد برای کمک به مردم افغانستان در جنگ با شوروی به این‌کشور سفر کند. در افغانستان هم به خط مقدم جنگ می‌رود و فرمانده خط متوجه توانمندی‌های زیاد او می‌شود و همانجا تصمیم می‌گیرد که اگر قرار است مربی نظامی بشود چه بهتر که این‌کار را در افغانستان و برای نیروهای افغانی انجام بدهد.

رجایی گفت: من برای شناخت بیشتر شهید سعیدی حدود ۱۰ سال تلاش کردم و ماجرای رفتنم به افغانستان برای پیگیری زندگی این شهید بود. رفتن من از ایران به مزار این شهید در افغانستان به دلیل حضور طالبان خطرات زیادی داشت و همین خطرات موجب شده بود که والدینم مخالف سفر من به افغانستان بشوند و در نهایت با استخاره‌ای که گرفتم و خوب آمد، پدرم با این سفر موافقت کرد. معتقدم بین ما، استعدادهای زیادی وجودی دارد که بسیاری از انسان‌ها توان دست یابی به آن‌ها را ندارند؛ اما شهید احمد رضا سعیدی به این امر دست پیدا کرد و بین جوانان هم سن‌وسال خودش واقعا یک استثناء بود و بارها به دوستانش گفته بود در ایران، جوانان زیادی برای جنگیدن با عراق وجود دارند اما در افغانستان چنین‌کسانی کم هستند و من به عنوان یک فرد مسلمان باید در افغانستان خدمت کنم و طبق فرمایشات امام خمینی (ره)، باید انقلاب اسلامی را در حد توانم به کشورهای دیگر صادر کنم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شهید احمدرضا سعیدی دارای یک نگاه فراملی بود. مزار شهید سعیدی در افغانستان جایگاه خاصی در بین مردم این کشور دارد و حتی بعضی از مردم شاهد کرامت هایی از این شهید بودند. چرا که مردم افغانستان معتقد بودند شهید احمد رضا سعیدی چون با خدا معامله کرده، عزیز و دارای کرامت است. شهید سعیدی تنها شهید ایرانی در جبهه افغانستان نبود و شهدای دیگر همچون احسان پارسی، نوربخش، ابوالفضل کربلایی پوریزدی و فاضل حسینی نیز دیگر شهدای ایرانی بودند که در جبهه حق علیه باطل درافغانستان به شهادت رسیدند.

نویسنده کتاب «ماموریت خدا» در پایان گفت: کشورهای اسلامی از نظر باورهای دینی و ارزشی، نیروهای متحدی هستند که اگر به درستی مدیریت شوند می‌توانند در یک جبهه فرهنگی فعال‌تر عمل کنند.

کتاب «ماموریت خدا» به دلیل اهمیتش از حیث روایت تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و جهاد اسلامی افغانستان، به‌عنوان یکی از منابع کتابخانه‌ای برای تمامی کتابخانه‌های استان تهران خریداری شده و به‌زودی در تمامی کتابخانه‌های استان توزیع می‌شود.

کد خبر 5234298

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha