مبارزه با علف های هرز در سطح ۴ میلیون هکتار از مزارع کشور

یک مقام مسئول در سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: تاکنون در سطح بیش از ۴ میلیون هکتار از مزارع کشور با علف های هرز مبارزه شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بیش از ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار از مبارزه با علف‌های هرز در سال زراعی جاری، در مزارع گندم بوده است.

اکبر آهنگران بیشترین سطح مبارزه با علف‌های هرز را در مزارع گندم استان خوزستان با بیش از ۶۰۰ هزار هکتار، کرمانشاه حدود ۳۰۰ هزار هکتار و فارس بیش از ۲۴۰ هزار هکتار عنوان کرد.

وی در مورد مزارع کلزا نیز اظهار داشت: در مزارع کلزا تاکنون بیش از ۲۸۰ هزار هکتار در مجموع سه مرحله پیش رویشی، نازک برگ‌ها و پهن برگ‌ها با علف‌های هرز مبارزه شده است.

آهنگران سطح مبارزه با علف‌های هرز در مزارع چغندر قند را در مجموع سه مرحله پیش رویشی، نازک برگ‌ها و پهن برگ‌ها ۵۰ هزار هکتار عنوان کرد.

وی با بیان این که کنترل علف‌های هرز در شالیزارها نیز آغاز شده است، گفت: در سال زراعی ۹۹-۹۸ با توجه به این که سال پر بارانی داشتیم، کشت برنج در اغلب استان‌ها همچون خوزستان، لرستان و گلستان انجام شد و از این رو کل سطح مبارزه با علف‌های هرز در مزارع برنج در کشت اول و کشت رتون به ۸۰۰ هزار هکتار رسید.

آهنگران خاطر نشان کرد که در سال زراعی گذشته بیش از ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مبارزه با علف‌های هرز در مزارع صورت گرفته است.

وی به آمار سازمان خواربار کشاورزی (FAO) در مورد تأثیرات عوامل خسارت‌زای گیاهی اشاره کرد و اذعان داشت: بر اساس آمار این سازمان آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در صورتی که کنترل نشوند، می‌توانند به طور متوسط ۳۵ تا ۴۰ درصد خسارت به محصولات کشاورزی وارد کنند.
کد خبر 5234582

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =