استان سمنان آماده انتخابات/ روایت آمارهایی که سخن می‌گویند

سمنان- مردم استان سمنان آماده می‌شوند تا در روز ۲۸ خرداد ماه پای ۷۸۹ شعبه اخذ رای در هشت شهرستان حضور یابند و رئیس جمهور و اعضای پارلمان محلی را برگزینند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: استان سمنان برای برگزاری انتخابات پرشور با حضور آحاد مردم آماده است این را آمارها و ارقام ارائه شده از سوی ستاد انتخابات استان سمنان نیز تأیید می‌کند، ستادی که حتی روز گذشته تعرفه‌های رأی‌گیری انتخابات را نیز از تهران دریافت و از صبح سه شنبه به مرور آنها را سوار بر کامیون‌های مهر و موم شده به نقاط مختلف استان اعزام کرده است.

یکی از جنبه‌های قابل اعتنا در هر انتخابات اعداد، آمار و ارقام و همچنین کیفیت و کمیت برگزاری است این دوره اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، با ادوار مختلف انتخابات در ایران اسلامی و استان سمنان تفاوت‌هایی دارد زیرا تعداد شعب افزوده شده‌اند تا مردم بتوانند بدون ایستادن در صف رأی بدهند همچنین در دوره کنونی شاهد افزایش صندوق‌های سیار نیز بوده‌ایم.

تمهیدات بهداشتی

از سوی دیگر تمهیدات لازم برای مسائل بهداشتی نیز در روز انتخابات اندیشیده شده تا نگرانی از شیوع ویروس کرونا نیز تا حد زیادی کاهش یابد. وزارت بهداشت با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود، اپلیکیشنی را ارائه کرده که مردم می‌توانند در آن نزدیک‌ترین و خلوت تر ین صندوق رأی را یافته و به آن مراجعه کنند.

ستاد انتخابات همچنین اعلام کرده که تا حد امکان شعب رأی‌گیری باید در فضای باز باشند و در یک کلام، مردم دغدغه شیوع کرونا را داشته باشند اما نگران خیر؛ انتخابات اما در روستاها نیز شور و هیجانی خاص به راه انداخته و این روزها به خصوص بین جوانان مباحث زیادی مطرح شده است.

ستاد انتخابات استان سمنان همچنین اعلام کرده که بر اساس پیشنهاد ستاد ملی کرونا و هماهنگی‌های صورت گرفته، شروع اخذ رأی از ساعت هفت صبح به مدت ۱۰ ساعت و تا ساعت ۱۷ است و البته امکان تمدید آن تا شب نیز وجود دارد و این تصمیم برای آن گرفته شده که مردم بتوانند در ساعاتی که پیک تجمع نیست هم برای رأی دادن حضور یابند.

استان سمنان آماده انتخابات/ روایت آمارهایی که سخن می‌گویند

تعداد شعب

دبیر ستاد انتخابات استان سمنان با بیان اینکه از ۶۲۵ داوطلب شورای اسلامی شهر در استان، ۷۲ نفر انصراف دادند و ۶۵ نفر نیز تأیید صلاحیت نشدند، تاکید داشت: در مجموع صلاحیت بالغ بر ۹۰ درصد داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهر در استان مورد تأیید قرار گرفته است.

سید عباس دانایی با بیان اینکه در بحث انتخابات شورای اسلامی روستا، از مجموع دو هزار و ۲۴۹ نفر داوطلب، ۱۰۳ نفر انصراف دادند، تاکید کرد: صلاحیت بیش از ۹۶ درصد داوطلبان انتخابات شورای اسلامی روستاها در استان، به تأیید رسیده است.

وی با بیان اینکه در خصوص شعبات اخذ رأی جلسات متعددی برگزار و به این نتیجه رسیدیم که باید تعداد صندوق‌ها بیشتر شود، افزود: ۷۸۹ شعبه اخذ رأی در هشت شهرستان استان سمنان وجود خواهد داشت که برخی شأن سیار و روستایی و.. هستند از سوی دیگر دفترچه شیوه نامه راهنمای برگزاری انتخابات برای شعبات رأی تهیه شده است.

ساعات رأی‌گیری افزایش یافت

مدیرکل دفتر سیاسی استانداری سمنان همچنین با بیان اینکه ملزومات برای رعایت دستورالعمل و پروتکل‌های بهداشتی در خصوص کرونا نیز در اختیار فرمانداری‌ها قرار گرفته است، ابراز داشت: اخذ رأی در زندان‌ها، پادگان‌ها و بیمارستان‌ها، تنها با در دست داشتن شناسنامه و شماره ملی امکان پذیر است که ضروری است اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت گیرد.

دانایی بیان کرد: ستاد ملی کرونا و ستاد انتخابات اعلام کرده‌اند که شروع اخذ رأی از ساعت ۷ صبح به مدت ۱۰ ساعت و تا ساعت ۱۷ است اما باید گفت تمدید این زمان طبق قانون بر عهده وزیر کشور است که در حال حاضر اعلام شده که تا ۱۲ شب بلامانع بوده و همچنین پس از این ساعت نیز اخذ رأی از افرادی که داخل شعب قرار دارند بلامانع است.

وی افزود: بر اساس ابلاغیه ستاد انتخابات کشور، در بحث شمارش آرا، ابتدا شمارش آرا ریاست جمهوری انجام و پس از آن شمارش آرا شوراهای اسلامی شهر و روستا انجام می‌شود.

خط کشی برای فاصله گذاری

دبیر ستاد انتخابات درباره شرایط کرونا و انتخابات نیز، توضیح داد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا، هرگونه تجمع انتخاباتی، گفتگو و سخنرانی در فضاهای بسته ممنوع و در فضاهای باز با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورات بهداشتی و رعایت سقف شرکت‌کنندگان بلامانع است از سوی دیگر طبق مصوبه ستاد کرونا مراسم استقبال از کاندیداها و راه اندازی کارناوال‌های تبلیغاتی مطلقاً ممنوع خواهد بود و در روز رأی‌گیری نیز صندوق‌ها ترجیحاً در فضای باز هستند.

دانایی با بیان اینکه شعبه‌های اخذ رأی در مکان‌های شلوغ افزایش یابد، گفت: خط کشی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی در شعب اخذ رأی تعبیه شود. حتی‌المقدور شعبه‌ها در فضای باز استقرار یابند و امکان دسترسی بیماران مبتلا به کرونا برای رأی دادن فراهم‌شود.

استان سمنان آماده انتخابات/ روایت آمارهایی که سخن می‌گویند

بازرسان آماده‌اند

دبیر هیئت بازرسی انتخابات استان سمنان نیز با بیان اینکه تا پایان هفته گذشته مشخصات و اطلاعات ۷۷۹ بازرس و ۵۲ سربازرس در سامانه جامع بازرسی انتخابات ثبت شده است، گفت: تا پایان هفته قبل نسبت به صدور احکام و کارت‌های شناسایی عوامل مذکور توسط هیأت بازرسی انتخابات استان اقدام شده است.

حجت الله ولی‌پوری اصلانی بیان کرد: تا پایان هفته قبل همچنین روند تأیید صلاحیت ۹ نفر از افراد پیشنهادی به عنوان بازرس ویژه در سطح استان انجام و با ثبت اطلاعات و مشخصات این افراد در سامانه جامع، پس از تأیید هیأت مرکزی بازرسی انتخابات کشور احکام و کارت عوامل مذکور صادر شده است.

وی افزود: برای تسلط بازرسان و سربازرسان به قوانین و مقررات انتخاباتی و برگزاری دوره آموزشی لازم انجام و تجهیز تمامی بازرسان در این دوره به نرم‌افزار بازرسی انتخابات از جمله اقدام‌های بسیار مؤثر است که در سطح کشور و به صورت هماهنگ صورت گرفته است.

آمار رأی اولی‌ها

رئیس ستاد انتخابات استان سمنان اما درباره شرایط برگزاری انتخابات سال جاری توضیح داد: یک شعبه سیار اخذ رأی باید در هر شهرستان برای فراهم نمودن زمینه اخذ رأی از بیماران کرونایی در بیمارستان‌ها و کسانی که در منازل قرنطینه هستند در نظر گرفته شود.

حبیب الله خجسته پور با بیان اینکه تعداد ۱۰ هزار و ۹۰۶ رأی اولی در استان سمنان وجود دارد که واجد شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۴۰۰ هستند، بیان داشت: در استان سمنان، برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۴۰۰، تعداد ۵۱۹ هزار و ۵۴۰ نفر واجد شرایط رأی دادن وجود دارد که از این تعداد ۲۶۲ هزار و ۸۱۷ نفر مرد و ۲۵۶ هزار ۷۲۳ نفر زن هستند.

وی درباره امنیت انتخابات و با بیان اینکه تأمین امنیت انتخابات بر عهده شخص فرماندار است، تاکید کرد: رئیس هیأت اجرایی برگزاری انتخابات پیش رو در شهرستان‌ها شخص فرماندار است و این مسئولیت قابل واگذاری به دیگر کارکنان فرمانداری و کارکنان دولت نیست لذا تعامل خوبی بین فرمانداری‌ها و همچنین نیروی انتظامی و برگزار کنندگان انتخابات به وجود آمده است.

کارت ملی هوشمند

قندالی مدیرکل ثبت احوال و عضو ستاد انتخابات استان سمنان نیز با بیان اینکه سامانه‌ای الکترونیکی و برخط به منظور پاسخ به استعلام داوطلبان شرکت در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان تعبیه شده و استعلامات در کمترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد، گفت: بخشنامه‌هایی به منظور تسهیل در واگذاری شناسنامه‌های صادر شده و تسهیل در دریافت شناسنامه توسط متقاضیان صادر شده و اقدامات لازم در دستور کار است.

وی با بیان اینکه موارد و مباحث مرتبط با کارت ملی هوشمند نیز پیش بینی شده است، بیان کرد: درخواست تعویض کارت ملی و دریافت کارت هوشمند ملی متقاضیان از سوی ثبت احوال استان دریافت و رسید صدور کارت ملی هوشمند حاوی کد رهگیری معتبر به منظور انجام امور اداری و روزمره متقاضیان ارائه خواهد شد.

در خصوص تعداد حوزه‌ها، صندوق‌ها، عوامل برگزاری انتخابات، رعایت نکات بهداشتی، میزان افزایش صندوق‌ها، میزان مشارکت دوره گذشته، آمادگی امنیتی در راستای نظم و امنیت، تعداد رأی دهندگان و رأی اولی‌ها در مجموع باید گفت همه چیز مهیای برگزاری انتخابات در سطح استان سمنان است حال باید دید که مردم در روز جمعه چگونه حضور شأن را به منصه بروز می‌رسانند حضوری که بسیار دارای اهمیت است و می‌تواند در سطح ملی و همچنین استانی، شهرستانی و حتی روستاهایمان اثرگذار باشد.

کد خبر 5235300

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =