پرواز با هواپیماهای سبک برای دومین بار در یک ماه متوقف شد

در حالی که ۲۶ اردیبهشت، پرواز با هواپیماهای آموزشی و سبک از سوی سازمان هواپیمایی ممنوع و سپس بی سروصدا آزاد شده بود، بار دیگر این سازمان پرواز هواپیماهای سبک را ممنوع کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری از توقف پرواز هواپیمای بلوبرد و شرکت‌های بهره بردار هواپیماهای سبک و فوق سبک خاطی خبر داد.

حسن رضایی فر اظهار داشت: به دنبال وقوع سانحه هواپیمای سبک آموزشی در شمال فرودگاه بجنورد، جلسه اضطراری به منظور ریشه یابی دلایل وقوع این سانحه با حضور ریاست سازمان، معاون استاندارد پرواز و برخی مدیران مربوطه تشکیل شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه اقدامات اصلاحی ارائه شده به شرکت‌های بهره بردار مورد بررسی قرار گرفت، افزود: چندی پیش در پی وقوع سوانح متعدد در هواپیماهای سبک و فوق سبک، به منظور انجام اقدامات اصلاحی، به صورت موقت فعالیت شرکت‌های بهره بردار این نوع از هواپیماها، به حالت تعلیق درآمد تا شرکت‌ها و مدارس خلبانی ارزیابی ریسک خود را ارائه و مورد ممیزی ایمنی مضاعف بازرسان سازمان قرار گیرند.

رضایی فر تصریح کرد: در جلسه مذکور سایر اقدامات اصلاحی به منظور جلوگیری از اتفاقات مشابه بررسی شد و دفاتر نظارتی، بخش‌های فنی، عملیاتی و بررسی سوانح توضیحاتی ارائه دادند.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری افزود: به دستور رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، فعالیت پروازی شرکت‌هایی که از ریسک بالا برخوردارند، تعلیق و مقرر شد تا مشخص شدن علت نقص فنی از فعالیت پروازی هواپیماهای بلوبرد تا اطلاع ثانوی جلوگیری شود.

وی با اشاره به الزام دفاتر نظارتی در بخش‌های عملیاتی و فنی به منظور پیشگیری از وقوع سوانح مشابه، خاطرنشان کرد: هم اکنون گزارش اولیه سانحه هواپیمای بلوبرد متعلق به مرکز آموزش فرا سپهر ایرانیان در وب سایت سازمان هواپیمایی کشوری منتشر و پیشنهادات ایمنی برگرفته از تمام سوانح رخ داده جمع بندی و به منظور جلوگیری از سوانح بعدی در اختیار تمامی شرکت‌های بهره بردار هواپیماهای سبک و فوق سبک قرار گرفت.

گفتنی است پیش از این در ۲۶ اردیبهشت ماه نیز سازمان هواپیمایی کشوری در پس وقوع دو فقره سقوط هواپیماهای سبک و فوق سبک آموزشی و تفریحی، هر گونه فعالیت پروازهای آموزشی ممنوع شده بود.

کد خبر 5241889

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =