دست‌اندرکاران واردات کامیون دست دوم به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هر کسی که دست‌اندرکار واردات کامیون‌های دست دوم اروپایی است را، چه رئیس جمهور باشد چه وزیر، به دستگاه قضایی معرفی می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، دقیقاً یک سال است که سامانه ثبت نام و ارائه مجوز نوسازی ناوگان باری جاده‌ای که در ششم تیرماه سال ۱۳۹۹ با حضور وزیر راه و شهرسازی رونمایی شد، فعالیت خود را آغاز کرده است.

بر اساس این طرح قرار بود کامیون‌های با عمر حداکثر ۳ سال ساخت از کشورهای اروپایی، کره و ژاپن وارد شوند.

طرحی که حاشیه‌های زیادی داشت و تا کنون تعدادی از نمایندگان در نطق‌های میان دستور خود نسبت به واردات کامیون دست دوم به وزیر راه تذکر داده‌اند؛ ضمن اینکه طرح سوال از وزیر راه در کمیسیون‌های مربوطه (عمران و صنایع) در مجلس انجام شده و نمایندگان مجلس در این زمینه شنونده توضیحات وزیر راه و شهرسازی بوده‌اند.

با این وجود سازمان راهداری معتقد است واردات کامیون دست دوم اروپایی بر اساس بند ث ماده ۳۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های ۵ ساله توسعه بوده و به هیچ وجه خارج از چارچوب قانون نبوده است.

وزیر راه (ابتدای تیر ۱۳۹۹): ۸۰۰ کامیون دست دوم وارد می‌کنیم

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی سال گذشته در تشریح جزئیات نوسازی ناوگان جاده‌ای گفته بود: ۴ گروه سازندگان خودرو، شرکت‌های حمل و نقل، شرکت‌های وارد کننده و اشخاص حقیقی شامل طرح واردات خودروهای با ۳ سال ساخت می‌شوند که می‌توانند با ثبت نام در سامانه سازمان راهداری، نسبت به نوسازی ناوگان اقدام کنند.

به گفته وی در مرحله اول افزون بر ۸۰۰ کامیون بالای ۵۰ سن نوسازی می‌شوند.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: برای واردات خودروی با سه سال عمر باید خدمات پس از فروش خودروها تضمین شود و منشأ ارزهایی که برای واردات کامیون‌های دست دوم مورد استفاده قرار می‌گیرد باید به تأیید بانک مرکزی برسد.

اسلامی گفت: فروش کامیون‌های دست دوم فقط از طریق سامانه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای انجام می‌شود و هیچ شرکت و یا شخصی، مستقل از این سامانه امکان واردات و فروش کامیون دست دوم ندارد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد با انجام این طرح سن ناوگان جاده‌ای ۵.۵ سال کاهش یابد.

وی در مورد رانندگانی که توان مالی شرکت در این طرح را ندارند نیز پیشنهاد داد از طریق مشارکت با شرکت‌های حمل و نقل یا به اتفاق چند راننده، در طرح شرکت کرده و اقدام به خرید ناوگان کنند.

رئیس سازمان راهداری (۷ اردیبهشت امسال): ۵ هزار و ۵۰۰ کامیون دست دوم وارد می‌شود

این اظهارات وزیر راه در حالی است که داریوش امانی معاون وی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ۷ اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این پرسش که علت مخالفت تعدادی از نمایندگان مجلس با واردات کامیون‌های دست دوم اروپایی چیست؟، گفت: ۵۵ هزار دستگاه کامیون بالای ۴۰ سال داریم که تنها ۱۰ درصد آنها یعنی ۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه ناوگان قرار است از محل واردات کامیون‌های دست دوم اروپایی نوسازی کنیم. مابقی را از محل تولید کارخانجات داخلی تأمین خواهیم کرد.

وی به فرسودگی بالای بخش حمل و نقل جاده‌ای بار اشاره و اظهار کرد: هر چه سریع‌تر باید این فرسودگی برطرف شود و سن ناوگان به سن قانونی برگردد؛ در حال حاضر سن ناوگان باری جاده‌ای ۲۱ سال است؛ بنابراین ظرفیتی ایجاد شده تا چند هزار دستگاه کامیون دست دوم با برند اروپایی وارد شود.

دبیر کارگروه نوسازی ناوگان (۱۹ اردیبهشت): شماره گذاری ۲ هزار کامیون وارداتی آغاز شد

صدرالله بمانا دبیر کارگروه نوسازی ناوگان جاده‌ای نیز اواخر اردیبهشت امسال در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: الان حدود هزار و ۶۵۰ دستگاه کامیون وارداتی، ثبت سفارش شده‌اند.

وی گفته بود: عمده ثبت سفارش‌ها از سوی شرکت‌های حمل و نقلی انجام شده که توانایی خرید این کامیون‌ها را دارند اخیراً هم ثبت سفارش واردات کامیون‌های دست دوم اروپایی مدل ۲۰۲۰ را آغاز کرده‌ایم تا ۲ هزار دستگاهی که در گمرکات هستند را ترخیص کنیم. البته فرآیند ترخیص‌ها انجام شده و در مرحله شماره گذاری هستند. اما چون هنوز شماره گذاری نهایی نشده، هنوز وارد چرخه حمل و نقل نشده‌اند.

مشاور سازمان راهداری (ابتدای خرداد ۱۴۰۰): ۲۷۰۰ کامیون دست دوم ثبت سفارش شد؛ ۴۳ دستگاه شماره گذاری

صدرالله بمانا مشاور رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در امور نوسازی ناوگان جاده‌ای امروز ۲ تیر ماه با بیان اینکه ۴٣ دستگاه کامیون در هفته گذشته شماره‌گذاری شده، گفته است: تا کنون تعداد ۲۷۰۵ دستگاه کامیون زیر سه سال ساخت برای واردات، درخواست ثبت سفارش کرده‌اند که از این میان تعداد ۴۳ دستگاه کامیون تا هفته گذشته شماره‌گذاری شده است.

وی اظهار داشت: از این تعداد کامیون تعداد ۲۰۳۱ دستگاه ثبت سفارش آنها انجام شده و تعداد ۲۹۱ دستگاه برای ترخیص به گمرکات کشور معرفی شده که از این میان تعداد ۱۸۸ دستگاه ترخیص و تعداد ۴۳ دستگاه کامیون تا هفته گذشته شماره‌گذاری شده است.

مشاور رئیس سازمان راهداری افزود: در حال حاضر فرآیند بند ث ماده ۳۰ قانون احکام دائمی در حال انجام و کامیون‌ها از گمرکات ترخیص و برای شماره‌گذاری و پلاک به مراکز شماره گذاری مراجعه می‌کنند.

بمانا: کامیون‌های دست دوم وارداتی خدمات پس از فروش ندارند!

صدراله بمانا تاکید کرد: در حال حاضر، صرفاً کامیون‌های با نشان تجاری داف رنو و ولوو دارای خدمات پس از فروش می‌باشند و سایر برندها دارای قرارداد نمی‌باشند، لذا رانندگان تا مستندات لازم برای ترخیص کامیون از جمله استاندارد ایمنی و کیفیت را از سازمان ملی استاندارد و استاندارد آلایندگی را از سازمان حفاظت محیط زیست و قرارداد خدمات پس از فروش را از یکی از شرکت‌های خدمات دهنده برندهای داف، رنو و ولوو مشاهده نکرده باشند و از صحت آنها یقین نداشته باشند، مبادرت به خرید کامیون زیر سه سال ساخت نکنند.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس: واردات کامیون دست دوم، از سر تا پایش غلط است

در همین ارتباط، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره نوسازی ناوگان از محل واردات کامیون‌های دست دوم اروپایی اظهار کرد: در حال حاضر تعدادی از این کامیون‌ها وارد شده است.

وی افزود: ما این را تحویل مقامات قضائی خواهیم داد. مجلس از موضع نظارت بررسی می‌کند و به دستگاه قضای تحویل می‌دهد.

از دست‌اندرکار واردات کامیون دست دوم شکایت می‌کنیم؛ چه رئیس جمهور باشد چه وزیر

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: این کار، کار غلطی است؛ از رئیس جمهور، یا وزیر یا هر مقام دیگری که دست‌اندرکار این کار است به دستگاه قضائی شکایت می‌کنیم؛ واردات کامیون وقتی در داخل ظرفیت تولید داریم، خیانت به کشور است.

وی ادامه داد: حتی اگر هم ظرفیت تولید داخل نداریم، باید کامیون نو وارد می‌شد نه دست دوم؛ دستگاه‌های نو، خدمات پس از فروش دارد، رانندگان هم راحت تر هستند؛ آلودگی هم ندارد؛ بعد هم شرکت‌های خودروساز داخل را موظف کنیم که طی ۳ سال، ساخت داخل را ۱۰۰ درصد بومی سازی کنند؛ سیاستی را باید پیگیری می‌کردند که به سود منافع ملی و تولید داخل باشد.

اکبری تالارپشتی گفت: اینکه شما کشنده، تریلی، کامیون، اتوبوس و مینی بوس را دست دوم و بدون هیچ خدماتی وارد کنید؛ فقط یک رانت محض و آلایندگی محیط زیستی دارد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره پایین بودن قدرت خرید کامیون اروپایی نوساز از سوی رانندگان، تصریح کرد: این توان را دولت باید ایجاد کند؛ دولت باید راننده‌ای که پول خرید کامیون نو را ندارد، به بانک معرفی کند؛ خود دولت هم ضامن وام شود؛ بعد به راننده بگوید اگر ماهی مثلاً ۱۰ واحد درآمد داری، ۲ واحد آن را به بانک به عنوان قسط وام برگردان که هم زندگی‌اش اداره شود و هم به شغلش ادامه دهد.

واردات کامیون دست دوم، رانتی برای دولتی‌ها بود

وی ادامه داد: با واردات کامیون دست دوم، راننده اسیر بیابان‌ها می‌شود، قطعه نیست، خدمات پس از فروش ندارد، کسی هم به فریادش نمی‌رسد؛ چرا؟ چون دولتی‌ها می‌خواهند رانت بخورند این کار از سر تا پای آن آلوده است.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ما طرح واردات خودروهای دست دوم را بررسی خواهیم کرد؛ هر مقامی که دست‌اندرکار اجرای آن بوده را به دستگاه قضائی معرفی خواهیم کرد.

کد خبر 5242508

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 8 =

  نظرات

  • حمید IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   9 0
   شما نمایندگان مجلس اینقدر بی حال هستید که وضع مملکت به این حال روز رسیده است.بعد از گذشت چندین ماه تازه میخواهید به قوه قضاییه معرفیکنید .چرا زودتر اقدام نکردید
  • احمدی IR ۱۴:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   7 0
   ساعت خواب.بیزحمت بقیه نمایندگان را هم ازخواب بیدارکنید تا برن خونه هاشون تعطیلات تابستونه
  • علی IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   9 0
   تا شما کامیون‌های وارداتی را پلاک گذاری کنید اونها هم داخل گمرک فرسوده میشوند. فرسوده رو ۶۵ میلیون فروختم الان تو بازار شده یک میلیارد و دویست میلیون چرا چون وارداتی پلاک نمیشه تولید داخل هم تحریمها قطعه نداریم تولید نداریم. خاک بر سر مسعولین مربوطه
  • میلاد IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
   8 0
   فکر نمیکنم شما الان بفکر مردم و راننده ها باشید .ول کنید این همه شعار و حرف الکی رو.قیمت کامیون ده سال کار کرده شده ۳.۵میلیارد کجای کارید.کامیون ها رو پلاک کنین .اگه واقعا بفکر راننده هستید
  • رضا AE ۰۰:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   4 0
   کاش کمی سواد ماشین سنگین داشتید سپس اظهار افاضات میکردید.چینی آشغال رو ریختند بازار با قیمت فضایی.حالا غصه واردات اروپایی رو میخورند آقایان.احتمالا سهم شماها نرسیده صداتون درآمده
  • IR ۰۲:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   2 0
   سلام هر دم از در بری می‌رسد تازه تراز تازه تری میرسد
  • پیمان IR ۰۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   3 0
   چی میگید شما خونه زندگیمونو فروختیم یه ساله کامیون وارداتی گرفتیم خونه بیکار نشستیم خرج خونه زندگی رو به زور پیدا میکنیم.تازه اومدین میگین وارداتی کار اشتباهه از اول میگفتین خب.آقای محترم کامیون چینی ما نمیخاییم یه چرخ کامیون اروپایی به هزارتا کامیون چینی می ارزه.
  • پیمان IR ۰۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   4 0
   یک ساله کامیون وارداتی گرفتیم خونه بیکار نشستیم خونه زندگیمونو فروختیم بخاطر اینکه کامیون چینی نباشه زندگیمون تباه کنیم هرچ کار کنیم واسش خرج بذاریم پول اضاف به قطعات یک بار مصرف بدیم بمونیم تو بیابان سرما زمستان یه چرخ کامیون اروپایی به هزارتا کامیونهای داخلی چینی قراضه می ارزه.
   • محمد IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
    0 0
    خودت میدونی چی نوشتی
  • ناصر IR ۰۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   4 0
   نماینده مردم تهران حتما با چینی دستش تو یک کاسه است هر ماشینی در داخل مونتاژ میشه همه چینی است برای نماینده ها اینا سودی خوبی داره بریم از ماشینا وارداتی بازدید کنید داف .رنو.ولوو ببینی چقدر فرق دارن با ماشینا چینی
  • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   2 0
   ماشین دست دوم اروپایی صد شرف دارد به این ماشینهای ساخت داخل مسوولین نظریه ندهید نظریه از راننده بخوا شما شماره گذاری بکنید سنگ راننده به سینه نزنید
  • A TR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   0 0
   وزیر صنعت تازه الان یادش افتاد داخل تولیدانبوه کنن تازه بعداز 3سال خودکفا بشیم تا حالا کجا تشریف داشتن
  • حسن IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   3 0
   لطفاً به زحمت اول خودت معرفی کن خواب زمستانی بودی بزار همین وارد بشه به هزار تا ماشین چینی می ارزند معلم نیست تولید داخلی شما هم چینی است برای شما خوبه البته سالی دو بار تعمیر بشه شما باید ده رانت باشه که راضی بشید
  • سعید سارمی IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   0 0
   آخه تو روی یه صندلی نشستی از هیچی خبر نداری که راننده تو جاده چه عذابی میکشد حتما تو واردات چیزی گیرت نیومده این حرفو میزنی بیا برات پول جمع کنیم تو هم راضی بشی
  • ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   0 0
   خجالت بکشید یه کامیون ۵۰ سال ساخت تو مملکت شده یه میلیارد بابا تو عراق در پیتی یه اف هاش که تو ایران ۵ میلیارد پولش داره پانصد میلیون میخره حیا کنید
  • کامیوندار FR ۱۷:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   0 0
   هنوز یک مالک کامیون فرسوده نتوانسته کامیون خود را تعویض کنه از اول هم مشخص بود که یک رانت بزرگ پشت سر این طرح وجود داشته جدیدا هم شریط کامیون فعال را نیز برداشته اند تا راحتر کامیونها را پلاک کند در عمل وزارت راه که مجری این طرح بوده سلب مسئولیت کند .
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   1 0
   تولید داخلی یعنی کامیون چینی بیارن روش اسم ایرانی بنویسن به قیمت میلیاردی بفروشن
  • راننده بیابان CA ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
   2 0
   اگر میخوای کسی رو زندان بندازی برو دنباله فردوس صاحب کارخونه ماموت بگرد که ۳ میلیارد سیتراک رو میگه
  • حمید IR ۰۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   0 0
   با این نظراتی که آقایون مخالف واردات کامیون دادن نشون دادن اندازه دوریالی از مصاعب و مشکلات حمل ونقل و کامیون دار و راننده جماعت خبر ندارن مثل الباقی دولتمردان
  • IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   0 0
   خدا یا ما را از دست این بی کفایتها نجات بده
  • محمد IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   0 0
   اصلاتومیدونی کامیون اروپایی یعنی چه وبقول خودت این آشغالهای درواقع تولیدداخل ولی چینی یعنی چه؟هرچرخ یک کامیون اروپایی10سالکارکردبه ده تاکامیون تولیدداخل چینی شرف داره کجابودی آقای محترم اول طرح که تصویب شدکه اینهمه راننده بدبخت خونه زندگیشون روفروختن ویکساله که داره توی آفتاب فرسوده میشه حالابیدارشد
  • محمد IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   0 0
   اگرواقعابفکرراننده ومملکت بودی روندترخیص وپلاکذاری روتسریع میکردی تااونایی که یکساله بی خانمان شدن وداریی شون توی گمرکات ازبین میره بتونن به زندگیشون سروسامان بدن نه که همش سنگ اندازی بخاطر4تاخودروسازچینی