کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان قابل قبول است

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان، قابل قبول است، گفت: اگر درگیر خشکسالی بی‌سابقه در ۵۰ سال اخیر نمی‌شدیم مردم با مشکل مواجه نمی‌شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو، گفت: استان خوزستان دارای اهمیت ویژه‌ای است. سرزمین زرخیز و استان مرزی کشور است. مردم خوزستان همواره مدافع ایران عزیز بوده‌اند.

مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود
وی افزود: مشکلاتی برای زندگی مردم از نظر تأمین آب در شرایط گرما به وجود آمده، آب سدها کاهش یافته است و بخشی از این مشکلات در روزهای گذشته حل شده است. امیدوارم با حضور جهانگیری، استاندار و وزیر نیرو، مشکلات استان خوزستان کاهش یابد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امیدوارم بر اساس دستوری که روز گذشته مقام معظم رهبری دادند، حل و فصل مشکلات استان خوزستان ادامه یابد.

روحانی همچنین در جریان بهره برداری از تصفیه خانه‌ای در استان مازندران، گفت: امروز شاهد افتتاح تصفیه خانه برای سه شهر بابل، بابلسر و خلخال هستیم. دو تصفیه خانه فاضلاب برای کنارک و حوره نیز امروز به بهره برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه سلامت وزندگی مردم برای ما بسیار مهم است، اظهار داشت: بعد از اکسیژن و هوا آنچه مایه سلامتی و زندگی است، آب سالمِ آشامیدنی است. یکی از خدمات بسیار مهم وزارت نیرو در دولت تدبیر، تأمین آب سالم و تصفیه شده است

رئیس جمهور اظهار داشت: ان شاءالله افتتاح این تصفیه خانه ها برای مردم مازندران، اردبیل، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری مبارک باشد.

روحانی گفت: خوشحالم ضمن آبرسانی حاجی‌آباد فارس، سدی نیز برای این منطقه ساخته شده است. با شروع بارندگی امسال، این سد می‌تواند آب لازم را برای منطقه حفظ کرده و از بروز سیلاب جلوگیری کند.

۵۷ سد ملی در دولت تدبیر افتتاح شد

وی با بیان اینکه حجم این سد ۲۲۷ مترمکعب است، گفت: این سد آخرین سدی است که در دولت دوازدهم افتتاح و به مردم تقدیم می‌شود. در طول دولت ما ۵۷ سد ملی تکمیل و به بهره‌برداری رسیده که از افتخارات این دولت به شمار می‌رود.

رئیس‌جمهور افزود: در کل ایران قبل و بعد از انقلاب ۱۴۴ سد ملی وجود داشت که در این دولت ۵۷ سد ملی به بهره‌برداری رسیده است که موجب حفظ آب و خاک و در سیلاب‌ها موجب حفظ جان مردم خواهد شد.

روحانی با اشاره به اینکه خوشحالیم که در فارس نیروگاه های مقیاس کوچک در حال توسعه است، افزود: ۲۸ نیروگاه مقیاس کوچک در اختیار این استان است که می تواند توسعه یابد.

وی گفت: در شرایط گرمای تابستان امسال نیاز شدید مردم به برق بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و باید نیروگاه ها افتتاح شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم ۲۰ هزار مگاوات برق به ظرفیت نیروگاهی اضافه شد، اعلام کرد: در این دولت، سالانه دو هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت برق کشور اضافه شده است.

روحانی با بیان اینکه امسال به دلیل گرمای هوا و کاهش آب سدها با مشکل قطعی برق مواجه شدیم، گفت: در روزهای اخیر تلاش داریم تا برق خانگی قطع نشود اما در بخش صنعت با جیره بندی برق مواجه هستیم. امیدواریم با عبور از موج گرما در هفته های آینده از این مشکل عبور کنیم.

وی گفت: بسیار خوشحالیم از اینکه امروز دو سد در استان بوشهر افتتاح می‌شود. دو سد دیگر نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد. سه سد مخزنی بزرگ هم در حال ساخت است. امیدواریم افتتاح این سدها موجب خوشحالی مردم شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: افتتاح این سدها موجب تأمین آب شرب و کشاورزی مردم دشتستان و تنگستان خواهد شد.

روحانی گفت: بسیار مهم است که به سمت تأسیس نیروگاه‌ها و امکانات تجدیدپذیر برویم که نیازی به سوخت و آب نداشته باشند و گرمای تابستان تأثیری بر تولید برق نیروگاه نداشته باشد.

وی ادامه داد: نیروگاه‌های تجدیدپذیر ضمن تأمین نیاز مردم به برق، سلامت محیط‌زیست را حفظ کرده و در تأمین انرژی صرفه‌جویی می‌کنند. در بسیاری از نقاط کشور، نیروگاه‌های بادی و برق‌آبی ایجاد شده است.

پنج برابر دولت قبل در ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کرده‌ایم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت‌های یازدهم و دوازدهم، پنج برابر دولت قبل در زمینه ایجاد نیروگاه‌های تجدیدپذیر سرمایه‌گذاری کرده است، گفت: نیروگاه‌های تجدیدپذیرِ افتتاح شده، ۳۰ مگاوات ظرفیت تولید نیرو دارد که برای کشورمان در شرایط فعلی حائز اهمیت است.

روحانی پس از اظهارات استاندار هرمزگان، گفت: نکاتی که جنابعالی بیان کردید، بسیار خوب و امیدوار کننده بود. توسعه بیمارستان‌ها از اقدامات مهم دولت بوده است.

وی با اشاره به گلایه استاندار هرمزگان در مورد تأمین آب استان، اظهار داشت: مسئله آب در آینده شاید به معضلی برای استان تبدیل شود. هر سه مسئله آب، فاضلاب و توسعه بیمارستان ها را در جلسه با آقای نوبخت مطرح خواهم کرد و حتماً در این سه زمینه صحبت خواهد شد.

رئیس‌جمهور در خصوص خرید تضمینی آب، تصریح کرد: باید در این خصوص چاره اندیشی شود تا برای آب آشامیدنی مردم مشکلی ایجاد نشود.

روحانی ادامه داد: مسئله مدیریت فاضلاب برای محیط زیست و فاضلاب مهم است. باید در زمینه ارتقای فاضلاب بندرعباس اقدام کرد.

وی گفت: مجموعاً امروز ۲,۳۸۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را افتتاح کردیم؛ دو سد کوچک، یک سد بزرگ، تصفیه‌خانه آب در مازندران، اردبیل، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و فارس، نیروگاه‌های تجدیدپذیر در دو بخش نیروگاه‌های کوچک ۱۹ و ۳۰ مگاواتی امروز افتتاح شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: سدهای فراوانی در سال‌های جاری و آینده باید توسط دولت سیزدهم افتتاح شود. نیروگاه‌های بسیار عظیمی ظرف سال‌های آتی افتتاح خواهد شد. ۱۶ هزار مگاوات برق تا پایان امسال و سال آینده افتتاح خواهد شد که می‌تواند تنفسی برای توسعه کشور در این زمینه باشد.

روحانی با اشاره به حضور وزیر نیرو و معاون اول رئیس‌جمهور در استان خوزستان، گفت: این مشکل به دلیل کم‌آبی و بی‌آبی رخ داد. اگر شرایط مثل شرایط سال‌های گذشته بود، امروز مشکلی در خوزستان نداشتیم. مشکلات فعلی به دلیل این است که نمی‌توانیم آب سدها را به اندازه کافی رهاسازی کنیم.

وی ادامه داد: می‌توانیم هر چه آب مورد نیاز مردم خوزستان است، رهاسازی کنیم اما برای پایان شهریور و مهرماه ممکن است مردم دچار مشکل شوند زیرا در این ماه‌ها، سدها دارای کمترین حجم ذخایر هستند. ان‌شاءالله خداوند رحمتش را بر مردم کشور ما نازل کند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ورودی سدها در سال گذشته بسیار کاهش یافته است. زمانی که آب ورودی کاهش می‌یابد، رهاسازی آب نیز دچار مشکل می‌شود. ۱۰ میلیارد مترمکعب آب پشت سدهای استان خوزستان نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

روحانی گفت: زمانی که آب سدها کاهش می‌یابد، نیروگاه‌های برق‌آبی نیز دچار مشکل می‌شود. گرمای هوا نیز موجب افزایش میزان مصرف برق می‌شود. از سوی دیگر ظرفیت تولید برق نیز کاهش می‌یابد.

کار عظیمی برای توسعه کشاورزی خوزستان انجام دادیم

وی با اشاره به حضور معاون اول و وزرا در استان خوزستان، گفت: تلاش داریم تا مشکلات این استان حل شود. در سال ۹۹ بخش بزرگی از اعتبارات مربوط به آبرسانی به دزفول، اندیمشک، شادگان، مسجدسلیمان، آبادان، خرمشهر، ایذه و باغملک بود که پرداخت شد، البته باید کارهای بیشتری انجام شود. در این دولت کار عظیمی برای توسعه کشاورزی در استان خوزستان انجام دادیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: برای توسعه کانال‌کشی و زهکشی در استان خوزستان اقدامات مهمی انجام و ۲۹۵ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان خوزستان و بخشی در ایلام کانال‌کشی و زهکشی شد که تحولی بزرگ در کشاورزی خوزستان است.

روحانی با اشاره به اینکه اقدامات مهمی در منطقه آزاد اروند انجام شده است، گفت: این اقدامات موجب گشایش بزرگی در جنوب خوزستان شده است. در زمینه آب و فاضلاب خوزستان نیز اقدامات مهمی در چندین سال اخیر انجام شده است.

وی افزود: برای افتتاح چندین طرح فاضلاب، بنده شخصاً در استان خوزستان حضور یافته‌ام. طرح غدیر، آب آشامیدنی را از سد دز به اهواز، خرمشهر و آبادان رساند. علی‌رغم همه تلاش‌ها، مشکلات این استان پایان نیافته است.

رئیس‌جمهور گفت: یادتان هست که باران در خوزستان می‌بارید و بعد از آن گرد و خاک و کل برق استان قطع می‌شد و مردم مدت‌ها دچار مشکل تأمین برق در سال‌های ۹۶ و ۹۷ بودند. همه قرقره‌های مسیر انتقال برق تعویض شد؛ کار بزرگی بود که ماه‌ها گرفتار آن بود.

روحانی اضافه کرد: مدت طولانی خوزستان دچار مشکل گرد و غبار بود که برای حل این مشکل، بخش بزرگی از جنوب خوزستان نهال‌کاری شد. بنده در یکی از این پروژه‌ها حضور یافتم. ۴۶ هزار هکتار از زمین‌هایی که منشأ گرد و غبار بود، نهال‌کاری شد.

کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان قابل قبول است

وی تأکید کرد: کارنامه دولت‌های یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان قابل قبول است. اگر امسال دچار خشکسالی که در ۵۰ سال اخیر بی‌نظیر است، نمی‌شدیم این مشکلات ایجاد نمی‌شد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: باید مشکلات مردم حل شود، اعتراض حق روشن مردم است، تعداد اندک چند ۱۰ نفر را کنار می‌گذاریم، بقیه مردم اعتراض به‌حقی داشتند که می‌خواستند مشکلات کشاورزی، نخلستان‌ها و دام‌هایشان حل شود؛ حق آنها بود. مسئولان نیز همه تلاش خود را به کار گرفتند.

روحانی ضمن تشکر از وزارت نیرو گفت: در این ایام انتقادات نسبتاً تندی به وزارت نیرو شد. وزارت نیرو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم کار بسیار عظیم و بزرگی انجام داد. مردم بدانند بیش از ۱۷ هزار مگاوات در سال ۹۶ همه کارهایش انجام شد و باید در سال ۹۷ سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفت اما به دلیل تحریم‌ها دچار مشکل شد.

۲۰ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه کردیم

وی ادامه داد: قرار بود بخشی از این ۱۷ هزار مگاوات با سرمایه‌گذاری خارجی و بخش دیگر نیز با سرمایه داخلی و مشارکت سرمایه خارجی تولید شود که دچار مشکل شد. ما با جنگی مواجه شدیم که نتوانستیم پروژه‌های نیروگاهی را آنطور که دلمان می‌خواست اجرا کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شد. صنعت کشور در طول چهار سال اخیر علی‌رغم جنگ اقتصادی، توسعه خوبی پیدا کرد. توسعه صنعتی در دو سال اخیر به طور طبیعی مصرف برق را افزایش می‌دهد. امسال به دلیل گرمای هوا و کاهش ظرفیت آب سدها، مشکل تأمین برق ایجاد شده است.

روحانی گفت: تأمین برق خانگی مردم دچار مشکل شده است. پیش بینی این است که دو هفته آینده گرمای شدید ادامه دارد و بعد از آن از این شرایط عبور خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در عرض دو سال اخیر وزارت نیرو برای آب و برق کشور ۱۳۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است، اظهار داشت: همه سرمایه گذاری ها طی دو سال گذشته به افتتاح رسیده است. امروز نیز پروژه هایی با ارزش دو هزار میلیارد تومان به افتتاح رسید.

رئیس جمهور از همه مهندسان و کارگران در سراسر کشور تشکر کرد و گفت: وزارت نیرو برای تأمین آب و برق روستایی، ساخت سدها، ساماندهی فاضلاب ها تلاش های زیادی کرده است. در طول این مدت سدهای مهمی در نقاط مرزی در استان های مختلف ساخته شد. آب شیرین به منطقه شرق کشور فرستاده شد که جزو طرح های بی نظیر تاریخ ایران بود. با افتتاح حدود ۳۰ هزار میلیارد تومانی در یک روز آب را از خلیج فارس به استان هرمزگان، یزد و کرمان رساندیم.

روحانی گفت: این طرح برای استان سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی در سال‌های آینده ادامه خواهد یافت.

طرح‌های ملی وزارت نیرو افتتاح شد

حجت‌الاسلام حسن روحانی امروز از طریق ارتباط تصویری دستور بهره‌برداری و افتتاح تصفیه‌خانه آب و خط آبرسانی به بابل و بابلسر و ۴ شهر و ۵۷ روستا با جمعیت تقریبی ۶۰۰ هزار نفر، تصفیه‌خانه آب و آب‌رسانی به خلخال در استان اردبیل، تصفیه‌خانه آب فاضلاب کنارک در سیستان و بلوچستان، تصفیه‌خانه آب هوره در چهارمحال و بختیاری، آبرسانی به حاجی‌آباد (زرین دشت) استان فارس، اتمام عملیات اجرایی سد مخزنی هایتر استان فارس، ۳ واحد نیروگاه مقیاس کوچک در استان فارس، آبگیری سد خائیز و سد ارغون در استان بوشهر و ۱۳ نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت ۳۰ مگاوات در ۹ استان را صادر کرد.

کد خبر 5264232

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  نظرات

  • مهدی نسیمی IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   2 0
   کارنامه برادرت و برادرِ معاونت و همچنین دختر و داماد وزیر مظلومتان کاملاً قابل قبول و روشن است، علی برکت الله
  • ایرانی IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   جناب روحانی من تا حالا ندیده ام کسی به خودش نمره بده البته خیلی چیزها رو ندیده بودم که به برکت دولت نامیمون شما دیدم ولی بهرحال اگر قرار بود هرکس بخودش نمره بده دنیا به همان فضاحتی میافتاد که دولت ازخود متشکر شما افتاده دولتی که به فاجعه مدیریتی نمره قابل قبول میده اگرکاری کرده بودچکار میکرد؟!!!
  • میهمان NO ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   0 0
   متاسفانه هنوز هم نه مدیران دولت آقای روحانی و نه خود ایشان این رو درک نکرده اند که در کشور کم آب ایران هدف اصلی سد, مدیریت منابع آبی است در جهت مصرف آب, و نه تولید برق. تکیه اصلی تولید برق باید روشهای دیگر غیر از سدسازی باشد. در کشور ما ایران, دریجه سد باید زمانی باز شود که به آبش احتیاج داریم.
  • IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   میانگین بارندگی در حوزه آبریز رودهای خوزستان 400 میلیمتر بوده است پس نگویید خشکسالی در ضمن هزاران سال است هور العظیم این طور خشک نشده است نه 50 سال گذشته
  • میهمان NO ۱۵:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   اما شوربختانه دید مدیران دولت و خود آقای روحانی به ایران و نقش سد در ایران, همانند یک کشور پرآب و پرباران اروپایی ست. حالا این دید از کجا نشات میگیره جای بحث داره. به همین دلیل تمرکز اصلی در ۸ سال گذشته برای تولید برق می بایست غیر از تولید برق آبی می بود, که متاسفانه نبوده است.
  • میهمان NO ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   مشکل وقتی دوبرابر میشه که دولت روحانی برای خودشیرینی جلوی کشورهای غربی, رفتند معاهده پاریس رو بدون اجازه ملت امضا کردند که ساختن نیروگاه های فسیلی رو به شدت محدود میکنه. خوشبختانه مجلس هنوز تصویب نکرده. حالا چرا دولت روحانی اینقدر خودشیرینی جلوی غرب میکنه, باز هم یک بحث دیگه است.
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
   1 0
   این هنوز دنبال مقایسه دولت قبل و دولت خودشه . اگر از زبان عذر خواهی خبری نیست لااقل زخم زبان نزن .