۶۰ درصد مستمری بگیران تامین اجتماعی زیر خط فقر زندگی می‌کنند

رئیس کانون عالی مستمری‌بگیران و بازنشستگان کشور، در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، نکاتی را پیرامون لایحه دائمی‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی توضیح داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر بیات، در این نامه که رونوشت آن را در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده، به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، نوشته است: همانگونه که استحضار دارید اجرای دو مرحله متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی با هدف کاهش فاصله اقتصادی و شکاف معیشتی ناشی از انباشت مسائل و مشکلات مزمن و مخربی صورت پذیرفت که با اذعان کارشناسان و مسئولان مهم مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز، سال‌های متمادی جسم و روح این عزیزان را آزار می‌داد. این در حالی است که آثار تحریم‌های ظالمانه و تورم لجام گسیخته نای بازنشستگان و مستمری‌بگیران را در وانفسای گذران زندگی بریده و رمقی برای آنها باقی نگذاشته است. بسیاری از این قشر دردمند، حامی اقتصادی افراد تحت پوشش خود نیز هستند و فرزندان بیکار و وابستگان بیمار را سرپرستی می‌کنند و با عزت نفس با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند. اینکه بیش از ۶۰ درصد از مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی، حداقل‌بگیرانی هستند که پایین‌تر از خط فقر به سر می‌برند، واقعیتی دردناک است و در قالب بیان کلمات نمی‌گنجد و دل هر آزاده‌ای را به درد می‌آورد. در شرایط سخت کرونایی سفره آنها هر روز کوچک‌تر می‌شود و شرمندگی همنشین همیشگی آنهاست. سزاوار نیست پس از ۳۰ سال کار و تلاش در سنگرهای تولید، سازندگی و آبادانی کشور و تحمل مرارت‌های گوناگون و سازگاری با حداقل‌ها و همراهی جانانه با انقلاب و نظام در صحنه‌ها و میدان‌های سخت و دشوار، در زمان بازنشستگی نیز آماج تنگ‌نظری‌ها و مطامع شخصی و گروهی افرادی شوند که درک و دریافت صحیح و جامعی از آنچه که پیرامونشان می‌گذرد، ندارند.

در این میان نکته دردناک و تأسف بار استفاده ابزاری از این قشر مظلوم در هیاهوی تبلیغات انتخاباتی برخی برای ورود به مجلس شورای اسلامی است. این دوگانگی در برخورد و مواجهه با موضوع متناسب‌سازی به عنوان مهم‌ترین مطالبه و انتظار برحق بازنشستگان و مستمری‌بگیران علاوه بر آنکه لطمات شدیدی به اعتبار و جایگاه اجتماعی نمایندگان وارد می‌نماید، بلکه آسیب‌های وسیع و غیرقابل جبرانی به سرمایه و پشتوانه اجتماعی نظام در پی خواهد داشت. ایجاد سرخوردگی، یأس، ناامیدی و دلخوری از کارگزاران و مسئولان نظام در تضاد کامل با رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری است که در همه حال سفارش اکید به رعایت حال و اهتمام به رفع مسائل و مشکلات افراد محروم و کمتر برخوردار داشته‌اند و چه موضوعی با اهمیت‌تر از رفع دل‌نگرانی و دغدغه بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته و مستمری‌بگیر تأمین اجتماعی که با افراد خانواده خود بالغ بر ۱۱ میلیون نفر را شامل می‌شوند؟!

اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی اگرچه با تأخیری ۱۲ ساله به انجام رسید، اما واقعیت آن است که همپوشانی قابل قبولی را متناسب با تورم و افزایش هزینه‌های زندگی به خصوص برای مستمری‌بگیران که در زمره افراد آسیب‌پذیر جامعه هستند، نداشته است. غول تورم و گرانی بی‌توجه و بی‌اعتنا به چنین مسکن‌ها و اقدامات مقطعی با قدرت به پیش می‌رود و جسم و روح رنجور مستمری‌بگیران را بیش از پیش آزرده می‌سازد. بازنشستگان و مستمری‌بگیران سزاوار چنین وضع و شرایطی نیستند. متأسفانه در ایام اخیر و در مسیر دوام و قوام یافتن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران که در قالب لایحه دائمی‌سازی به مجلس شورای اسلامی ارائه شد، عده‌ای آن هم در کسوت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی شبه‌پراکنی و کارشکنی می‌کنند و بذر ناامیدی و یأس می‌پاشند. در اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس قانون در بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود آزادند، تردیدی نیست اما دستاویز قرار دادن موضوع تورم‌زا بودن لایحه دائمی‌سازی متناسب‌سازی که این به اصطلاح نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی داعیه آن را دارند در نوع خود قابل تأمل و توجه است و چه بسا نکته‌ای عبرت‌آموز برای یکایک بازنشستگان و مستمری‌بگیران.

نگاهی گذرا به نحوه شکل‌گیری این دیدگاه از سوی نمایندگانی که با فشار به دولت خواستار تسریع در ارائه لایحه مذکور به مجلس بودند تا در مسابقه کسب مقبولیت به هر روشی عقب نمانند و بعد از آن با چرخشی عجیب و در خط رسانه‌ای هماهنگ به مخالفت با تصویب آن به بهانه تورم‌زا بودن پرداختند، به روشنی این وقت بودن و عدم کارشناسی بودن نظرات و دیدگاه‌های آقایان در مهمترین نهاد تصمیم‌ساز و نظارتی کشور را اثبات می‌نماید. اثرات تورمی طرح‌ها و لوایح را در جاهای دیگر جستجو کرد. در تصمیمات و اقدامات خلق‌الساعه‌ای که فشار اقتصادی و تبعات منفی انتظارات تورمی را به آحاد جامعه به ویژه اقشار ضعیف تحمیل کرد که شرح مصادیق آن در این مجال نمی‌گنجد. تنها در سازمان تأمین اجتماعی میلیون‌ها نفر مخاطب لایحه دائمی‌سازی متناسب‌سازی هستند تا بتوانند شاهد احقاق‌بخشی از حقوق از دست رفته خود در سال‌های گذشته باشند. بنابراین تصویب دائمی‌سازی متناسب‌سازی درواقع حفظ وضع موجود و جلوگیری از واقعه سقوط بخش عظیمی از جامعه در ورطه فقر مطلق خواهد بود. نمایندگانی که بر پایه اطلاعات نادرست و بی‌توجه به فریادهای حق‌طلبانه جامعه شریف بازنشستگان و مستمری‌بگیران دنباله‌روی مخالفت با این لایحه هستند، باید روزی پاسخگوی خط‌مشی و رویکرد خود در محضر خدای متعال و ملت شریف ایران به ویژه بازنشستگان و مستمری‌بگیران باشند.

در بخش پایانی این نامه آمده است: حقیقتی تلخ که مانند استخوانی در گلوی بازنشستگان و مستمری‌بگیران را آزار می‌دهد آن است که دولت‌ها علاوه بر دست‌اندازی به سفره بازنشستگان و مستمری‌بگیران به عنوان صاحبان حقیقی سازمان تأمین اجتماعی در طول سال‌های مدیدی که گذشت از پرداخت دیون و بدهی‌های خود به این سازمان طفره رفته‌اند و نقش پررنگی در شتاب‌دهی در بروز بحران‌ها و مشکلات ایفا نموده‌اند. در این میان مجلس شورای اسلامی نیز این‌گونه که باید در اجرای نقش نظارتی خود توفیق نداشته است. به عبارتی بدهکاران دیروز در نقش طلبکاران امروز ظاهر شده‌اند بنابراین به نمایندگی جامعه شریف و آگاه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از آن برادر بزرگوار تقاضامندم به دور از هیاهوها و غوغا سالاری افراد و جریاناتی که بنا بر مصالح سیاسی و گروهی خودگاهی در کسوت مدافعان و سینه‌چاکان حامی بازنشستگان و مستمری‌بگیران خودنمایی می‌کنند و گاهی نیز دلواپس و دغدغه‌مند تورم‌زا بودن دائمی‌سازی متناسب‌سازی می‌شوند. این غائله را با تدبیر و روحیه جهادی خود که بحمدالله از سوابق درخشانی نیز در این زمینه برخوردارید به سرانجام نیکو برسانید و دیدگان و دل‌های پدران و مادران پیر مستمری‌بگیر را امیدوار به اصلاح امور و دلگرم به آینده نگه دارید که از مجلس انقلابی انتظاری جز شنیدن صدا و ندای کسانی که ملجاء و پناهگاهی ندارند، نیست رجاء واثق داریم که جنابعالی با استعانت از خداوند قادر به انجام این امر مهم می‌باشید. دوام توفیقات جنابعالی از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

کد خبر 5266680

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 8 =

  نظرات

  • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   5 1
   واقعا تاسف دارد که مجلس انقلابی به جای مرهم برزخم ضعف مالی بازنشستگان . نمک بر ان می پاشد . بله کسی که با رای همین ضعفا به مسند نشسته است ودر رفاه زندگی میکند هیچوقت به فکر طبقه ضعیف نمی باشد و.........
   • ایرانی IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
    0 0
    خود کرده را تدبیر نیست!!!!
  • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   5 0
   حقوق حداقل بگیران روافزایش بدین قیمت اجناس روزبه روزبالاترمیره،بااین حقوق کم به هیچی نمیرسیم
  • بازنشسته IR ۱۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   2 1
   مستاجرم بعدازهمسان سازی و از این بقول خودشون کمک به بازنشسته ها حقوقم یک میلیون و دویست شده . احاره ام خیلی بیشتر از حقوقی است که بهم پرداخت میکنند .
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
   2 0
   وقتی اختلاف طبقاتی آنقدر زیاد میشه ، و مسولین کاملا در رفاه باشند ، نمیدونین فقر چی هست و مشکل کجاست
  • IR ۲۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
   1 0
   دهقان کی آ ...بروبابا
  • SC ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
   3 0
   60 درصد بودجه مجلس را بالا بردن هیچ اتفاقی نمی افتد ولی اگر حقوق باز نشستگان تامین اجتماعی با30 سال کار اضافه بشه نباید بشود این عدالت است؟
  • نظرعلی محمدی حمیدی IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
   0 0
   باسلام وارادت این حقوقی ازجانب نیروهای مسلح وتامین اجتماعی پرداخت می گردد پول اجاره مسکن پول برق وآب وگاز تلفن وموبایل نمی شود فقط ۱۰روز اول ومابقی خدا آبروی ماراجمع می کند شما رابه همان آقا امام زمان قسم تجدید نظرکنیید
  • یارولی IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   0 0
   دقیقا درست گفتیدکه۶۰درصدزیرخط فقرهستند؛ولی فراموش کردید که بگید مابقی زیرخط فلاکت به زور نفس می کشند!