اهداف تل آویو، لندن و واشنگتن از سناریوی زدن نفتکش اسرائیلی

این تحلیل وجود دارد که صهیونیست ها؛ اقدام به یک‌ عملیات هماهنگ در خلیج فارس نموده اند که با انفجار در یک نفتکش صهیونیستی و کشته شدن دو تبعه رومانیایی و انگلیسی آغاز شد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: نخستین پرسشی که از ماجراجویی اسرائیل مطرح می‌شود، این است که اهداف پشت پرده خودزنی دریایی رژیم صهیونیستی و حمایت و استقبال فوری وزرای خارجه انگلیس و آمریکا و به راه انداختن هیاهوی تبلیغاتی و موج شایعات بی اساس پس از آن چیست؟

بطور کلی می‌توان پاسخ این پرسش را در موارد زیر تحلیل کرد:

۱. صهیونیست‌ها اقدام به یک‌عملیات هماهنگ در خلیج فارس نموده‌اند که با انفجار در یک نفتکش"ام تی مرسر استریت" در کرایه رژیم صهیونیستی و کشته شدن دو تبعه رومانیایی و انگلیسی آغاز شد و پس از آن بیانیه‌های حمایت از رژیم صهیونیستی از سوی وزیر خارجه انگلیس، آمریکا، کانادا، رومانی و ناتو و تهدید انگلیس و آمریکا به پاسخ جمعی منتشر شد و بدون آنکه کوچک‌ترین دلیل یا قرینه‌ای از انتساب این امر به ایران ارائه کنند به اتهام زنی و محکوم کردن ایران و به راه انداختن هیاهوهای تبلیغاتی مبادرت ورزیدند.

۲. صهیونیست‌ها در خودزنی و سناریوهای نظامی و فریب؛ مسبوق به سابقه می‌باشند و چنانچه در خاطرات گلدا مایر نخست وزیر این رژیم؛ عنوان شده است؛ کشتی اتباع مهاجرت معکوس یهودی از اسرائیل را به دستور وی توسط موساد منفجر کردند و فلسطینی‌ها را محکوم کردند ولی هدفشان جلوگیری از روند مهاجرت معکوس از سرزمین‌های اشغالی بود. کارشناسان امور رژیم صهیونیستی انفجار آمیای در آرژانتین و کشتار تعدادی یهودی در یک کنیسه و چند واقعه تروریستی مشکوک در فرانسه از جمله واقعه شارلی ابدو را به دست داعش و بر اساس شواهد و دلایل مختلف منتسب به رژیم صهیونیستی و خودزنی توسط موساد می‌دانند.

۳. بدنبال اصابت مشکوک این نفتکش خالی در سواحل نزدیک به عمان؛ شایعات خبری نیز جهت بحرانی نمایش دادن وضعیت در خلیج فارس و تعرض به دیگر کشتی‌ها از جمله کشتی اماراتی! در بندر فجیره امارات! منتشر شد که بی پایه و اساس بود و این در حالیست که بندر فجیره امارات در اختیار نیروی دریایی امریکاست!

۴. این جنگ تبلیغاتی و خودزنی صهیونیست‌ها که در آن دو تبعه انگلیسی و رومانی را نیز به قتل رساندند در هماهنگی کامل با امریکایی‌ها و انگلیس با چند هدف صورت می‌گیرد:

-صهیونیست‌ها حیات و بقای خود را در ناامنی و جنگ دنبال می‌کنند و همواره در فضای جنگی زندگی کرده‌اند و این روزها از حضور نفتکش‌های ایران و فروش نفت ایران به سوریه و لبنان بشدت عصبانی هستند لذا می‌خواهند بهانه و مشروعیتی برای زدن نفتکش‌های ایرانی در سواحل سوریه و لبنان داشته باشند و چون در جنگ دریایی از محدودیت برخوردارند بدنبال جلب حمایت ارتش آمریکا و انگلیس هستند تا ضربات رژیم صهیونیستی به نفتکش‌های ایرانی مانع مبادلات اقتصادی به نفع ایران سوریه و لبنان شوند و ایران نیز با محاسبه درگیر نشدن با انگلیس و آمریکا در مقابله به مثل در مقابل دزدی و بحران سازی دریایی اسرائیل؛ بدون واکنش بماند.

-آمریکایی‌ها این وقایع را فشاری به دولت جدید ایران برای بازگشت به مذاکرات برجامی و پذیرش مذاکره در مورد محدود سازی پهبادها و نفود منطقه‌ای ایرانی می‌دانند. ایران در بازگشت به دور هفتم مذاکرات وین با ادامه تحقیر آمریکا به عدم حضور دور میز مذاکره تا زمان عمل به تعهداتش که توسط آمریکا نقض شده است؛ بدون شرطی کردن اقتصادش به برجام و از موضع قدرت و طلبکاری و مقصر بودن آمریکا در مذاکرات حاضر خواهد شد و این موضع آمریکا را در ائتلاف علیه ایران بشدت تضعیف خواهد کرد و آمریکا با همه تلاش‌های تبلیغاتی اش برای مقصر جلوه دادن ایران در مرگ برجام؛ ناکام مانده است زیرا آمریکا رسماً از برجام خارج شد و اگر خواهان بازگشت مورد ادعای بایدن بود با یک دستور به برجام و تعلیق تحریم‌ها می‌پرداخت. ولی بایدن و امریکایی‌ها همانطور که صریحاً گفته‌اند بدون برداشتن تحریم‌ها و عمل به تعهدات خود خواهان برجام جدید و وسیع‌تر هستند.

- آمریکایی‌ها برای فشار به ایران به یک فضای تهدیدانگاری علیه ایران و اجماع سازی جدی تر نیازمند هستند. تا فضای صادرات حیاتی نفت و مشتقات آن از خلیج فارس به چین و کره جنوبی و دیگر کشورها را تحت سیطره خود در اورند. در حالی که اکنون خلیج فارس تحت اشراف جمهوری اسلامی ایران از ثبات کشتیرانی برخوردار است.

- نه ایران نه هیچیک از متحدانش در عملیات هدف قرار گرفتن نفتکش صهیونیست‌ها دخالتی نداشته‌اند بندر فجیره نیز در اختیار ارتش امریکاست پس کاملاً واضح است که این یک سناریوی ساختگی با مدیریت صهیونیستی انگلیسی و امریکایی؛ برای ایجاد ائتلاف و فشار و اجماع سازی جدید و بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های جدید برای فشار بیشتر به دولت جدید ایران و همزمان چین است.

اگر چه بعید است تحریم جدیدی باقی مانده باشد ولی ناامن سازی بندرها و فشار همزمان به اقتصاد چین ولی با هیاهوی عملیات رسانه‌ای و فشار به صادرات فراورده‌های نفتی ومیعانات گازی ایران به شرق اسیا و اختلال در ان برای فشار همزمان به ایران و چین و تلاش دوم برای ایجاد یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس از اهداف اصلی امریکایی هاست.
پنج. از زمان روی کار امدن تیم بایدن که تمامی عوامل سیاست خارجی و امنیت ملی امریکایی را بطور تقریباً صددرصد مهره‌های صهیونیستی تشکیل داده‌اند باید شاهد نظامی گری بیشتر علیه روسیه و چین و ایران به نفع منافع رژیم صهیونیستی باشیم.

امریکایی‌ها وقتی در تسلط بر تنگه هرمز و خلیج فارس در سالهای اخیر؛ دچار عقب نشینی ذلت بار و بی سابقه‌ای شدند. با تجاوز نیابتی به یمن؛ قصد داشتند با تسلط بر آبراه باب المندب معادله نظامی گری و ناامن سازی را به نفع خود تغییر دهند که با شکست سعودی‌ها به رغم همه حمایت‌های اطلاعاتی و نظامی ارتش آمریکا و رژیم صهیونیستی از سعودی‌ها اما ناکام ماندند. لذا یک بار دیگر تلاش می‌کنند با ائتلاف سازی؛ ضعف خود را در تسلط بر خلیج فارس دنبال کنند.

به نظر می‌رسد ارتش آمریکا با همه تلاش خود برای ماندن در سوریه و عراق؛ نخواهد توانست از عواقب و هزینه ترور وحشیانه سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس در امان بماند و ناگزیر از ترک سوریه و عراق با تحمل ضربات سنگین‌تر در روزهای اینده از سوی ارتش سوریه و نیروهای مقاومت علیه اشغالگری آمریکا در عراق خواهد بود و با مدیریت ناامنی و بی ثبات سازی خلیج فارس برای ایجاد ائتلاف علیه ایران؛ موفق نخواهد شد.

رژیم صهیونیستی نیز جایی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان ندارد و با خودزنی و سناریوسازی نیز نمی‌تواند برای خود مصونیت ایجاد کند و کشور ماجراجوی منطقه یعنی امارات نیز که تن به اشعال پایگاه‌های نظامی متعدد خود به امریکایی‌ها داده است بازی بسیار خطرناکی با اتش در منطقه می‌کند.

غلامحسین مشتاقی نیا- کارشناس ارشد مسائل منطقه

کد خبر 5273345

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 8 =

  نظرات

  • محمد IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   17 0
   حادثه 11 سپتامبر که در ان روز کارمندان و تجار صهیونیسمی نیامده بودند و حتی بعضی هایشان چند ساعت قبل از ساختمانهای تجارت جهانی خارج شدند و با این بهانه به حضور و اقدامات معلوم نظامیان امریکا در افغانستان موفق شدند نیز بخصوص برای کشورهای همجوار ما قابل تجربه میباشد.
  • ناشناس IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   19 8
   ثابت شده فقط وفقط مقابل به مثل وانتقام باعث عقب نشینی اروپا وامریکا واسراییل میشه ما باید بمب اتم هم داشته باشیم
  • سرباز ایران IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   23 4
   عقرب وقطی به آخر خط میرسه خودش را نیش میزنن
  • IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   30 9
   مافقط وفقط بایدازدرون قوی بشیم وحقمان رابگیریم و مذاکره بردبردکنیم وگرنه اگه تسلیم محض بشیم بایدتاابدباخفت زندگی کنیم هیهات من الذله
  • یوسف رضایی IR ۱۶:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   17 5
   تحلیل درست و هوشمندانه ای بود.
   • IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
    0 0
    اسرائیل خوب می دونی که عوام فریبی کنه در جهان بر علیه ایران، اما مکر خداوند از همه مکرها بالاتره......
  • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   26 13
   مرگ بر منافق مرگ بر آمریکا مرگ بر اسراییل
   • ناشناس IR ۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
    0 3
    خسته نشدی ازاین همه مرگ مرگ
  • احسان IR ۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   15 9
   بایدحتمابمب اتم داشته باشیم ولی استفاده نکنیم.داشتنش خیلی بهمون کمک میکنه تا فکر احمقانه ای به سرشون نزنه.بمب اتم تولید کنیم اگه فشاری هم رومون بیاد بعدازچند سال کم میشه خود به خود وباعث ایجادروابط میشه ولی اینکه همش غنی سازی با امید برداشتن تحریم اروم پیش ببریم خودش باعث میشه فشار ادامه دار باشه
   • حامد IR ۰۴:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
    0 3
    تو چقدر خوب حرف میزنی چند کلاس خوندی آفرین
   • Nasrin IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
    1 0
    واقعا حرف درست میزنه وقتی قبول نداری نیازی نیس که خوشمزه بازی دراری.تو هم نظرتو بگو بقیه استفاده کنن دانشمند😏😏
  • هدف لو رفت IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   8 2
   هدف انتخابات ایران و درست کردن چالش برای دولت است تا مرز جنگ تبلیغات سنگین می کنند
  • ناشناس IR ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   12 4
   خدا به چشمها وگوشهایوقلب افراد بدطینت مهر میزند وکور وکرشان مکند تا در دنیا منفور شوند
  • رضا IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   1 0
   ای بنازمت که دقیق حق را گفتی باقی ماجرا خدا با مظلوم است نه ضالمین
  • IR ۲۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
   1 0
   جنگ جنگ است و عزت و شرف ما در گرو جنگ
  • ایرانیان IR ۰۲:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   وقتی برای حضور در افغانستان و عراق برج دو قلو منفجر می کنند،برای اتهام زنی به ایران، انفجار نفتکش مثل آب خوردنه.
  • بابک IR ۰۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   سلام ب همه دوستان، بنظر بنده اینکه زدن این کشتیها کار ایران باشه احتمالش هست اما چرا و با چ هدفی ایران حاضر شده این ریسک رو بکنه خیلی مهمه احتمالا ایران با این کار حواس اسرایل، آمریکا و انگلیس رو ب خودش جلب کرده تا محور مقاومت و سپاه قدس از اونور باخیال راحت بتونن یک نقشه یا برنامه رو پیش ببرن
  • IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   کشور ما چرا نباید اتم داشته باشه که رژیم اشغالگر کودک کش صهیونیستی هر آن مارا تهدید میکنه به جرات میتونم بگم اگر اتم داشتیم هیچ وقت گنده گویی نمیکردند نه رژیم صهیونیستی ونه آمریکا ونه انگلیس ونه هیچ دشمنی جرأت نداشتن. ما که چهل سال هست تحریم هستیم هرجور دلشون میخاد باما رفتار می‌کنند چرا نباید اتمی
   • AE ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
    0 1
    میخوای با داشتن اتم چکاری انجام بدی مثلا دنیا را ویران کنیم که چی داشتن دیپلماسی قوی و تامل با دنیا از هزاران بمب اتم بالا تره مانند کشورهایی که در دو جنگ جهانی اول و دوم هرگزوارد جنگ نشدن
  • هموطن IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   رژیم صهیونیستی به روزهای اخر عمرش نزدیک شده یک زمانی در شش روز کل اعراب رو شکست داد حالا در برابر غزه سرتا پا مخاصره شش روزه دستش رو میبره بالا وتسلیم میشه ننک بر ال سعود و شیوخ امارات و بحرین که نوکری یک رژیم نامشروع رو میکنند خدا رحمت کنه امام خمینی ره گفت ما اصلا اسراییل رو داخل ادم نمی دونیم
  • علی IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   مطلب خوبی بود.
  • وطن دوست واقعی IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   ما فقط یک راه داریم قوی شدن وبمب اتمی داشتن.والسلام
  • مهدی IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   وقتی زمان این کارا رو با زمان روی کار اومدن دولت جدید کنار هم میزاری خیلی راحت میشه فهمید که اونا میخان دولت جدید رو در همبن ابتدای کار با چالش مواجه کنن . انگار خودشونم فهمیدن با پایان کار دولت خفت اور و فساد پرور اقای روحانی که کشور رو نابود و روی کار اومدن یه دولت فساد ستیز و مقتدر کارشون سخته
  • ناشناس NL ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 1
   تقصیر خودمان است. از بس در این چهل سال شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل وغیره گفتیم همه دنیا با ما دشمن شد. و هر طور که شده ضربه می زنند تا پیشرفت نکنیم. نباید بیخودی شعار مرگ علیه کشورها سر داد. آنها آن را تهدید حساب می کنند و در عمل ضربه می زنند
  • هادی IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   انشاالله که دشمنان خارجی و داخلی ایران به سزای عمل پستشان برسند،دربرابرظالم وظلم نبایدسرتسلیم خم کرد.
  • علی IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   اگر ریسی از داخل معیشت مردم رو درست کنه و مردم راضی باشن و سپاه هم با همین فرمون بره جلو روسیه چین و کره هم متحد ایران بشن دیگه امریکا نیست که شرط تعیین کنه ایرانه که واسه امریکا شرط تعیین میکنه الان همه چشمشون با رئیسی هست
  • شهرام حقیقی IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   خدا از همه مکار تر است به لطف خدا نابود خواهند شد
  • علی IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   قبلا هم گفته بودند که اسناد وزارت دفاع ایران رو بردند وشما میگفتین جنگ تبلیعاتی هست والان روحانی واحمدی نژاد اقرار کردند که همینطور بوده
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   فرمایشات شما کاملا درسته. اما آقای شریعتمداری درسرمقاله کیهان رسانده بود که ایران این کار رو کرده
  • Jefosun IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   ببخشید نیتــان یاهو درسته ؟ یا نیتـــــان یــــــــابــــو
  • مهرشاد IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   کاش در این مقاله اضافه می‌کردید به علت ضعف دیپلماسی ایران اسراءیل در این نقشه فعلا موفق عمل کرده .
  • مرتل IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 0
   کامنت ها را خواندم ,جالبه هیچ نظر منفی در مورد این مقاله وجود ندارد،
  • مسلمان AE ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   واعدو لهم ماستطعتم من قوه و من رباط الخیل
  • مهدی IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   اسراییل زیاد زرزر مکنه اگه جرات داشت تا الان حمله نظامی میکرد مثل حمله به عراق در زمان صدام برای از بین بردن تاسیسات اتمی و ...
  • علیرضا نیکرو IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   بچسبیم کشورمون رو آباد کنیم
  • مهدی IR ۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   0 1
   هیچوقت چاقو دسته اش رو نمیبره مطمئن باشین کاسه ای زیر نیم کاسه است این نمایش مضحک اغاز یک مانور است که به ایران بفهماند دست از پا خطا نکند اینها به خودشان هم رحم‌نمیکنن
  • ملت IR ۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۴
   1 0
   هر چقور بیشتر وروغ بگویند .به سود ماه و رسوایی انها . خدا جای حق نشسته . دشمنان .اسلام . را نابود خواهد کرد . دیگه نفسهای اخر تون را می کشید .