کنوانسیون دریای عمان و خلیج فارس تشکیل شود

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: تجربه موفق کنوانسیون دریای خزر با هماهنگی وزارتخانه های جهاد کشاورزی و امور خارجه باید در مورد خلیج فارس و دریای عمان نیز استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، نبی اله خون میرزایی در حاشیه وبینار گرامیداشت روز ملی دریای خزر، گفت: امیدواریم بتوانیم تجربه موفق همگرایی بین کشورهای حاشیه دریای خزر را در عقد کنوانسیون به منظور حفظ حیات اکوسیستمی، حفظ ذخایر آبزیان، جلوگیری از آلودگی آب‌ها و بهره برداری پایدار در مورد خلیج فارس و دریای عمان با همسایگان جنوبی نیز داشته باشیم.

وی افزود: تشکیل کنوانسیون بین‌المللی در حوزه خلیج فارس و دریای عمان در برنامه کاری سازمان شیلات ایران گنجانده شده است و لازم است آن را در دستور کار دولت قرار دهیم.

وی با بیان این که دریای خزر بخشی از هویت تاریخی و فرهنگ ایران است، اظهار داشت: حفظ هویت و حیات اکوسیستم و ذخایر دریای خزر برای همسایگان حاشیه این دریا به ویژه ایران دارای اهمیت است.

خون میرزایی ادامه داد: همگرایی بین کشورهای حاشیه دریای خزر در قالب کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر در سال ۱۳۸۲ به تصویب رسید و کنوانسیون تهران نام گرفت.

وی خاطر نشان کرد که کشورهای حاشیه دریای خزر اعم از ایران، آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان این کنوانسیون و پروتکل‌های ذیل آن را امضا کرده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: تمام کشورهای امضاکننده این کنوانسیون، متعهد به حفظ اکوسیستم دریای خزر، بهره برداری به صورت عام و بهره برداری از ذخایر با توجه به توان سرزمینی، ظرفیت بُرد و اثرات زیست محیطی دریای خزر هستند.

وی ابراز امیدواری کرد: تجربیات اشتباه گذشته که به حیات اکوسیستمی دریای خزر آسیب می‌زد، تکرار نشود و آسیب‌ها از طریق تأمین حقابه دریایی، کنترل آلاینده‌ها، عدم دخالت‌های غیر کارشناسی، بهره برداری مسئولانه از منابع دریایی جبران و این منبع اکوسیستمی برای نسل‌های آینده حفظ شد.

خون میرزایی گفت: ایران تلاش می‌کند با اقداماتی همچون ممنوعیت صید ماهیان خاویاری بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی منعقد شده با کشورهای حاشیه دریای خزر، اعمال برنامه و ممنوعیت صید آبزیان بر اساس تقویم توافقی سازمان شیلات ایران و مؤسسات تحقیقاتی در زیر مجموعه این سازمان، فعالیت یگان حفاظت و پایش دریایی، جلب توجه همکاری جامعه صیادی و تأمین مولدین، بهره برداری مسئولانه و پایدار از دریای خزر داشته باشد.

وی در همین حال به رهاسازی سالانه چند صد میلیون قطعه چه ماهی در آب‌های شمال و جنوب کشور به ویژه در دریای خزر با پشتوانه مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر آبزبان اشاره کرد و اذعان داشت: امروز نیز همزمان با برگزاری وبینار گرامیداشت روز ملی دریای خزر، ۱۵۰ هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های سفیدرود گیلان و تجن مازندران رهاسازی شد.

وی، همکاری جامعه صیادی در تکثیر طبیعی ماهیان دریای خزر را از دیگر اقدامات مهم در چند سال اخیر عنوان کرد.

کد خبر 5281572

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =