هوای اصفهان ناسالم است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر تا صبح امروز با میانگین ۱۶۳ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: وضعیت کیفی هوا در ایستگاه خیابان احمدآباد با شاخص ۱۱۷، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۱۳، کاوه با شاخص ۱۰۲ و میرزا طاهر با شاخص ۱۴۱ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۰۶ ناسالم برای گروه‌های حساس و در ایستگاه خیابان باهنر با شاخص ۱۶۳ برای عموم ناسالم است.

وی افزود: شاخص کیفی هوا در خیابان استانداری با میانگین ۹۳، انقلاب با میانگین ۷۹، پروین با میانگین ۸۶، جی و فیض با میانگین ۷۳، رهنان با میانگین ۸۲، فرشادی با میانگین ۷۴ در وضعیت قابل قبول ثبت شد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: شاخص کیفی هوای صبح امروز شهر مبارکه با میانگین ۷۴ و شاهین شهر با میانگین ۸۳ وضعیتی قابل قبول را نشان می‌دهد و در سجزی با میانگین ساعتی ۱۴۹ برای گروه‌های آسیب پذیر ناسالم است.

در چنین شرایطی همه افراد جامعه به ویژه گروه‌های آسیب پذیر از جمله بیماران قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان کمتر از پنج سال از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5287833

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =