تسهیلات معاونت علمی برای اقامت مهاجران نخبه در ایران

معاونت علمی و فناوری اعلام کرد ۴ نوع از خدمات برای اقامت مهاجران نخبه و کارآفرین در ایران ارائه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین‌المللی، سامانه‌ای برای ثبت درخواست متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی برای دریافت حمایت‌های خاص مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علم و فناوری ریاست‌جمهوری است؛ سامانه‌ای که می‌کوشد تا با فراهم کردن مجموعه‌ای از خدمات و تسهیلات برای مهاجران نخبه و کارآفرین، زندگی در ایران راحت‌تر، زمینه‌های رشد و شکوفایی آنها و بهره‌مندی جامعه ایران از استعدادهای این افراد را فراهم کند.

برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین‌المللی در راستای اجرایی‌سازی سند جامع روابط بین‌المللی ایران مبنی بر توسعه سازوکار جذب، اقامت و بهره‌گیری ضابطه‌مند از ظرفیت و توان دانشمندان، پژوهشگران، فناوران و دانشجویان خارجی تعریف شده است و پذیرای همه مهاجران نخبه و کارآفرینی است که خواهان اقامت و فعالیت در کشور ایران هستند.

در ادامه با این تسهیلات آشنا می‌شویم؛

تسهیل اقامت

یکی از خدمات ارائه شده به نخبگان و کارآفرینان مهاجر که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارائه می‌شود، اعطای اقامت‌های بلندمدت ۳، ۵ و ۱۰ ساله در ایران است. این کار به آنها کمک می‌کند تا بتوانند از خدمات عمومی چون خدمات بانکی، گواهینامه رانندگی، مجوز اشتغال، مالکیت و غیره بهره‌مند شوند.

تسهیلات کارآفرینی و نوآوری

این افراد پس از اقامت در ایران از خدماتی مانند دریافت حمایت برای تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق بهره‌مند می‌شوند. همچنین مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای این افراد تسهیلاتی چون کارآموزی در نهادهای فناور و نوآور را نیز در نظر گرفته است. از دیگر تسهیلات کارآفرینی و نوآوری به این افراد شامل جذب دانش آموختگان برتر در نهادهای فناور و نوآور می‌شود.

تسهیلات به پژوهشگران و متخصصان

دیگر خدمتی که به نخبگان مهاجر ارائه می‌شود فراهم کردن شرایط شرکت آنها در کارگاه‌ها، دوره‌های آموزشی و تورهای علمی است. این کار در کنار معرفی زیست‌بوم فناوری و نوآوری ایران به این افراد، شرایط را برای ارتقای سطح علمی آنها در کشور فراهم می‌کند. اعطای تسهیلات مالی به پژوهشگران برتر مهاجر نیز دیگر خدمتی است که به آنها ارائه می‌شود.

تسهیلات رفاهی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین با ارائه کمک هزینه حضور در مجامع و کنفرانس‌های علمی و اعطای وام و کمک هزینه پرداخت شهریه دانشگاه، شرایط حضور این افراد در کشور را تسهیل می‌کند.

کد خبر 5291254

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha