شاخص هوای اصفهان در ۸ ایستگاه قرمز و نارنجی است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر صبح امروز با میانگین ۱۲۴ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در خیابان‌های پروین و استانداری با شاخص ۱۵۴، باهنر با شاخص ۱۶۸ و بزرگراه خرازی با شاخص ۱۵۲ وضعیت ناسالم برای عموم (قرمز) و در چهار ایستگاه خیابان رودکی با شاخص ۱۱۱، فرشادی با شاخص ۱۳۳، کاوه با شاخص ۱۳۹ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۴۰ ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) است.

وی با بیان اینکه چهار ایستگاه پایش هوا در خیابان‌های جی، باغ غدیر، دانشگاه و میدان احمدآباد صبح امروز از مدار خارج است، افزود: کیفیت هوا در ایستگاه میدان انقلاب و فیض با شاخص ۸۶، رهنان با شاخص ۸۳ و میرزا طاهر با شاخص ۸۰ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: کیفیت هوا در شهر سجزی با شاخص ۷۹، شاهین شهر با شاخص ۵۳ و مبارکه با شاخص ۶۹ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، شاهین شهر، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان تا ابتدای هفته سوم شهریور جوی آرام و پایدار در سطح استان حاکم است و گردوغبار نخواهیم داشت. از این رو به علت پایداری و سکون جو، غلظت آلاینده‌های جوی افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5294225

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =