تاریخ شفاهی نیم قرن فعالیت پلیس کتاب شد/خاطرات امیر سرتیپ مصحفی

کتاب «خاطرات یک فرمانده پلیس؛ مصاحبه تاریخ شفاهی با امیر سرتیپ علی اکبر مصحفی» توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ملاحت مصحفی تدوینگر کتاب «خاطرات یک فرمانده پلیس» درباره این کتاب عنوان کرد: این اثر بخش مهمی از نیم قرن شناسنامه، کارنامه و فعالیت‌های پلیس در عرصه های متعدد، به ویژه در حوزه مبارزه با مواد مخدر است. یکی از روش‌ها در زمینه پژوهش‌های تاریخی، تاریخ شفاهی است. ورود این شیوه به عرصه تاریخ نگاری، از سال ۱۹۴۸ در بسیاری از مراکز علمی - تحقیقاتی، پنجره نوینی را در مقابل دیدگاه مورخان و محققان جهان باز کرده است.

مصحفی افزود: در تکنیک مصاحبه تاریخ شفاهی خاطرات و مشاهدات بیان شده توسط صاحب نظران، اندیشمندان و مدعوین در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی ثبت و ضبط می‌شود، سپس اطلاعات ضبط شده، بدون هیچ دخل و تصرفی به صورت مکتوب در می‌آید و پس از ویرایش و چاپ، در ردیف دیگر اسناد تاریخی نگهداری می‌شود؛ هدف از چنین شیوه‌ای، ضبط و ثبت کلام راوی و ایجاد یک منبع پژوهشیِ قابل اعتماد و ارائه صادقانه و بی طرفانه وقایع به علاقه‌مندان و تاریخ پژوهان است.

تدوینگر کتاب «خاطرات یک فرمانده پلیس» ادامه داد: امروزه چنین سبکی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده و در ایجاد تعامل میان پژوهشگران، مورخان، جامعه شناسان و مستندسازان نقش مهم و بسزایی دارد. این روش که مبتنی بر مستندات قابل اعتبار تاریخی است با گردآوری و بیان رخدادهای گذشته و انتقال آن به آیندگان، نقش ارزنده و مؤثری در تثبیت هویت یک ملت ایفا می‌کند.

وی در تشریح ابعاد اثر «خاطرات یک فرمانده پلیس» یادآور شد: این کتاب برگرفته از مجموعه مصاحبه‌هایی است که به سبک تاریخ شفاهی و به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور، در سال ۱۳۹۱ و در مدت زمان سه ماه، با هدف تبدیل شدن اظهارات امیر سرتیپ علی اکبر مصحفی به سند ماندگار پیاده سازی، مکتوب، ثبت و ضبط شده است.

مصحفی در ادامه یادآور شد: این اثر بخش مهمی از نیم قرن شناسنامه، کارنامه و فعالیت‌های پلیس در عرصه‌های متعدد، به ویژه در حوزه مبارزه با مواد مخدر است. کتاب حاضر، مجموعه‌ای از ماجراهای پلیسی و تجارب خدمتیِ کاملاً واقعی و مهیّجی است که حاصل رخدادهای دوران خدمت و خاطرات تلخ و شیرین روزهای پرتنش زندگی امیرسرتیپ علی‌اکبر مصحفی است که با بیانی ساده و جذاب برای عموم علاقه‌مندان گردآوری شده است؛ همچنین، وضعیت نیروهای امنیتی ایران در قبل و بعد از انقلاب اسلامی و نحوه کشفیات و دستگیری برخی از قاچاقچیان حرفه‌ای و بین المللی نیز در آن لحاظ شده است.

به گفته مصحفی، این کتاب علاوه بر اینکه به پاره‌ای از مسائل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی پرداخته، حاوی نکات آموزشی و تخصصی ویژه اساتید و دانشجویان افسری نیز است که مطالعه وقایع مزبور، حتی برای تاریخ نویسان، جامعه شناسان، مستندسازان و فیلمنامه‌نویسان در حوزه هنرهای نمایشی قابل استفاده، ارزشمند و مفید خواهد بود.

تدوینگر کتاب «خاطرات یک فرمانده پلیس» یادآور شد: به نظرم یکی از نکات جالب این اثر این است که تیمسار مصحفی جزو معدود افسران رده بالایی بود که هم تجربه خدمت در دوران قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب اسلامی را داشت و با جسارت و صداقت به بیان موضوعات پرداخت که برخلاف سخنرانی‌ها و یا مصاحبه‌های مطبوعاتی و رسمی، وقایع و رخدادها را با زبانی عامیانه و بدون تکلف توصیف کرده است و ارائه تصاویر به دور از جناج بندی‌های سیاسی صورت گرفته است که خود به شیرینی اثر افزوده و برای برقراری ارتباط با مخاطب بسیار جالب است.

لازم به توضیح است کتاب «خاطرات یک فرمانده پلیس» مصاحبه تاریخ شفاهی با امیر سرتیپ علی‌اکبر مصحفی به تلاش اکبر فلاحی و علی سوری به عنوان مصاحبه کننده و ملاحت مصحفی به عنوان تدوینگر، به همت انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شده است.

کد خبر 5297122

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =