شاخص هوای اصفهان در۷ایستگاه بر مدار قرمز ونارنجی/۷ایستگاه قطع است

اصفهان- کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر صبح امروز با میانگین ۱۱۸ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش فعال در خیابان‌های پروین و استانداری با شاخص ۱۲۲، انقلاب با شاخص ۱۰۵، رودکی با شاخص ۱۲۹ و کاوه با شاخص ۱۱۶ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) و در دو ایستگاه میدان احمدآباد با شاخص ۱۵۲ و بزرگراه خرازی با شاخص ۱۵۷ برای عموم ناسالم (قرمز) است.

وی با بیان اینکه چهار ایستگاه پایش هوا در خیابان‌های باهنر، جی، باغ غدیر، دانشگاه، فرشادی، فیض و ورزشگاه میثاق صبح امروز از مدار خارج است، افزود: کیفیت هوا در دو ایستگاه رهنان با شاخص ۸۵ و میرزا طاهر با شاخص ۷۷ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: کیفیت هوا در شهر سجزی با شاخص ۱۰۳، شاهین شهر با شاخص ۱۱۲ ناسالم برای گروه‌های حساس و در مبارکه با شاخص ۷۷ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، شاهین شهر، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان جوی به نسبت پایدار در سطح استان حاکم است از این رو به علت پایداری و سکون جو، غلظت آلاینده‌های هوا افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

کد خبر 5297928

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 11 =