اولیانوف: بررسی مسأله ایران در شورای حکام پایان یافت

نماینده روسیه در نهادهای بین المللی مستقر در وین از خاتمه رسیدگی به پرونده ایران در شورای حکام خبر داد و از تاکید این شورا بر لزوم ازسرگیری مذاکرات وین سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در نهادهای بین المللی مستقر در وین، در پیامی توئیتری، از پایان بررسی مسائل مربوط به پرونده هسته ای ایران در جلسه جاری شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد.

وی در این باره نوشت: دیدگاه غالب آن بود که زمان آن رسیده که تهران به همکاری با آژانس در راستای حل و فصل مسائل مهم، شدت ببخشد. حکام آژانس همچنین خواستار ازسرگیری مذاکرات وین شدند.

اولیانوف: بررسی مسأله ایران در شورای حکام پایان یافت

این در حالی است که وی پیشتر خواستار پرهیز از سیاسی کردن همکاری با ایران شده و گفته بود مسائل باقی مانده مبنی بر کشف آثار مواد هسته‌ای ناچیز است و باتوجه به «ماهیت قدیمی و عدم وجود خطر از نظر اشاعه سلاح هسته‌ای» در حال حاضر ارزش توجه و دقت زیاد از سوی شورای حکام را ندارد.

اولیانوف این را نیز افزود که سیاسی کردن موضوع هسته‌ای ایران، فقط مانع ادامه کار مناسب در این زمینه خواهد شد و ما باید توجه خود را بر امور جاری و اهداف موجود متمرکز کنیم.

این در حالی است که کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین تاکید کرده است که این کشور خواهان مذاکراتی است که نتیجه محور باشد.

وی در این باره افزود: مهم است که خروجی این تلاش‌ها متضمن این باشد که تمامی تحریم‌ها بطور مؤثر و قابل راستی آزمایی برداشته شوند و ما دوباره شاهد فجایعی مانند خروج آمریکا از توافق، یا سوءاستفاده از مکانیسم‌های مندرج در برجام و نقض تمامی تعهداتش ذیل آن نباشیم.

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین تاکید کرد: هنوز مشاهده نشده است که آیا دولت کنونی آمریکا عزم کافی و آمادگی ترک اعتیاد خود برای استفاده از اقدامات قهری یکجانبه، احترام به حقوق بین الملل، اجرای تعهدات خود درخصوص لغو تحریم‌ها به روشی کامل و مؤثر، و اتخاذ تصمیمات دشوار ضروری برای این امر را دارد یا نه؟ بسیار مهم است که آمریکا بدون تأخیر بیشتر و هرگونه پیش شرط، نقض تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را متوقف کند.

کد خبر 5306338

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha